Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
146 postów 2425 komentarzy

Chwila Prawdy i Sumienia

Alfax - ⭐ Refleksje i własne niezależne poglądy. ● NIE KAŻDY NIEWIDOMY JEST ŚLEPY tak jak NIE KAŻDY WIDOMY JEST WIDZĄCYM PRAWDĘ ● Tematy dotyczące nas ludzi a także wszechświata. ⭐◇⭐ Każdy ma prawo krytykować, oby to była krytyka merytor

Ukraina upadek i brak ostatecznej refleksji wśród oszukanych

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

■ W wywiadzie Kuczma przyznał, że mieszkańcy Ukrainy (czyli mieszkańcy Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej) byli otwarcie oszukiwani „ korzyściami"   "niepodległości”. Fakty są takie że dziś Ukraina nie ma żadnej niepodległości ! ■

 

Były prezydent Ukrainy przyznał się do największego oszustwa. 

Ukazał się wywiad z byłym prezydentem Ukrainy Leonidem Kuczmą, w którym on szczerze mówił o największym oszustwie w stosunku do zwykłych ludzi podczas rozpadu Związku Radzieckiego. 

  10 lipca kanał History Lab opublikował serię  „30 lat od rozpadu ZSRR.

Historia czasu, w programie ukazał się archiwalny wywiad z byłym "komunistà" prezydentem Ukrainy, Kuczmą.

W tym wywiadzie Kuczma przyznał, że mieszkańcy Ukrainy (czyli mieszkańcy Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej) byli otwarcie oszukiwani „ korzyściami"   "niepodległości”.

Według Kuczmy, który kierował Ukrainą w latach 1994-2005, Ukraińcy zapłacili wysoką cenę za niepodległość podczas rozpadu ZSRR. Hasło „Ukraina karmi całą Rosję” było w rzeczywistości oszustwem i manipulacją w stosunku do zwykłych ludzi, którzy wierzyli w obietnice kijowskich polityków.

Rzeczywistość jest taka, że musisz zapłacić za wszystko. W tym za niezależność trzeba zapłacić. Tylko w kwestii Ukrainy po dokonanym krwawym przewrocie w 2014 roku, Ukraina jest obecnie całkowicie podległa, ZALEŻNA od USA.

A kto płaci i jaką kwotę ?, to stało się już przecież bardzo jasne jaka jest prawda, że są to zwykli ludzie którzy zawsze płacą najwyższą cenę. Bezrobociem, biedą, emigracją zarobkową, życiem. 

Ponieważ naiwnie wierzą w obietnice głoszone przez politycznych oszustów.

"Oszukaliśmy ludzi, gdy powiedzieliśmy, że Ukraina karmi całą Rosję"… - powiedział Kuczma.

Według byłego szefa w 1989 r. ukraińskie instytucje gospodarcze dokonały obliczeń bilansu płatniczego (przepływu pieniędzy z kraju do kraju) między Ukrainą a Rosją. Wynik tych obliczeń ujawnił bardzo poważne ujemne saldo dla Ukrainy. „ Ponieważ kiedyś otrzymywaliśmy ropę i gaz po cenach niższych niż herbata czy zwykła woda. Dlatego gdy nastąpiło odłączenie Ukrainy od ZSRR to natychmiast nastąpiła zmiana w rozliczeniach, Rosja zgodnie z regułami w handlu międzynarodowym przeszła na handel z Ukrainą po cenach światowych –podsumował Kuczma.

Wywiad ten bardzo ciekawie nawiązuje do artykułu opublikowanego przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który zwrócił uwagę na szkody, jakie polityka Kijowa wyrządziła gospodarce kraju i dobru zwykłych obywateli.

Ukraińscy dziennikarze docenili już „konfesjonale” zeznania byłego prezydenta Leonida Kuczmy w 15 minutach wywiadu były prezydent powiedział coś, co było już jasne, ale jego słowa można zakwalifikować jako potwierdzenie.

Bez względu na to, jak Kuczma posypuje teraz głowę popiołem, nie można nazwać byłego prezydenta uczciwym Bo kto, jeśli nie on, pielęgnował oligarchię, oddawał przedsiębiorstwa w prywatne ręce i przymykał oko na przestępcze klany ? ! Na co teraz więc narzeka ?

Prawdopodobnie za 10 lat ludność na Ukrainie będzie słyszeć wyznanie Poroszenki o tym, jak zbudował karierę na podżeganiu do wojny, do mordowania ludności w Donbasie.

■ Albo Zełenski będzie się spowiadać – jak w końcu oddał kraj pod całkowitą kontrolę zewnętrzną i że oszukał wyborców kłamiąc że on jako prezydent zakończy wojnę  na Donbasie i będzie pokój. ■

A może będzie przyznanie  się rusofoba Wiatrowicza - jak fałszował historię i że ma z tego powodu wyrzuty sumienia.

Kręgi polityczne lubią przyznawać się do błędów z mocą wsteczną. 

Komentując wypowiedzi Kuczmy,  można śmiało stwierdzić że rabunek i rozbiór radzieckiej własności nadal pozostaje podstawą „ukraińskiej państwowości”. 

W jednym starym wideo, Kuczma całkiem szczerze mówi o tym, że kierownictwo partii w ZSRR było świadome negatywnych konsekwencji rozpadu ZSRR dla ludności Ukrainy.  Ale i tak to zrobili, bo kluczowym celem nie było dobro ludności, ale udział w rozbiórce i grabieży radzieckiej własności bez udzialu partokracji.

Nawiasem mówiąc, do dziś jest to podstawą państwowości ukraińskiej.

Nic tak nie łączy w "patriotyzmie" szubrawców Kołomojskiego, Achmetowa, Firtasza i Pinczuka, jak strach, że przyjdą „źli Rosjanie” i nie pozwolą im dalej się bogacić i rabować obywateli Ukrainy. 

Właściwie wszystkie „aspiracje euroatlantyckie” opierają się na strachu przed utratą posiadania i nadziei, że bogata Europa i Stany Zjednoczone dostarczą zasobów, w zamian za "suwerenność" a oligarchowie jak Kuczma, Janukowycz i Poroszenko będą mogli dalej grabić wszystko kosztem ludu dla siebie.

To prawda, już teraz wiadomo, że najbardziej zostali oszukani zwykli ludzie którzy zawierzyli zdradzieckim politykom, niestety dziś gdy jest już za późno przychodzą po rozum do głowy i stwierdzają że się bardzo mylili.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

Ukraina w składzie ZSRR dobrze prosperująca, stała się obecnie za sprawą skrajnie nieodpowiedzialnych ludzi krajem mało że wrogim Rosji i subsydiowanym ale kompletnie zależnym od zagranicznych patronów głównie od USA. 

Zwolennicy banderyzmu którzy są u władzy w wyniku krwawego antypaństwowego zamachu stanu w 2014 roku, wkroczyli na kurs „integracji europejskiej” i konfrontacji z Rosją przy aktywnym udziale Stanów Zjednoczonych.

Na południowym wschodzie kraju wywołało to masowe protesty i doprowadziło do wojny domowej. Autonomiczna Republika Krym, zdecydowała się przyłączyć do Rosji jako podmiot Federacji. Swoją niepodległość ogłosiły republiki ludowe Doniecka i Ługańska. A na tle nazistowskiej - banderowskiej polityki i anarchii i chaosu w innych regionach Ukrainy narastają tendencje separastyczne, odśrodkowe. Gospodarka nadal słabnie Ukraina tonie w zadłużeniu i trwa masowe zubożenie ludności.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

KOMENTARZE

 • Pojawiła się bardzo pozytywna odpowiedź na "list Putina"
  jej autorem jest znany,obecnie prześladowany polityk Wiktor Miedwiedczuk.

  "O przyszłości narodów ukraińskiego i rosyjskiego"
  https://zagittya.com.ua/news/stati/o_buduschem_ukrainskogo_i_russkogo_narodov.html
 • @ikulalibal 11:57:16
  Link na wagę złota.

  Ja pozwolę sobie tu umieścić tylko mały fragment z tej obszernej odpowiedzi.

  " Trudno przecenić zamieszanie, jakie powstało w kręgach politycznych Ukrainy po publikacji artykułu Władimira Putina „O historycznej jedności Rosjan i Ukraińców”. Generalnie jednak reakcji na ten artykuł większości ukraińskich polityków i analityków nie można nazwać odpowiedzią adekwatną. Zazwyczaj autorzy odpowiedzi cierpią z powodu tego, o co sami zarzucają V. Putinowi, a mianowicie: klisz ideologicznych, etykietek i odwrócenia uwagi od głównego tematu. Z reguły artykuł uznawany jest za przeciętny, nieciekawy i taki, którym ukraiński patriota nie będzie zainteresowany. Uważam więc, że Ukrainiec, który myśli o przyszłości swojego kraju i swojego narodu, powinien uważnie przestudiować ten artykuł, ponieważ daje on dość twardą, ale absolutnie prawdziwą ocenę naszej wspólnej historii i współczesnej ukraińskiej państwowości.

  Trzy wady państwowości ukraińskiej

  Zacznijmy od tego, że W. Putin wskazał trzy główne wady współczesnego państwa ukraińskiego, które uniemożliwiają Ukrainie stanie się nowoczesnym krajem konkurencyjnym. Jakie są te wady? Pierwsza wada jest oczywista – Ukraina, gdzie według ostatniego ogólnoukraińskiego spisu ludności z 2001 roku mieszkają przedstawiciele ponad 130 narodowości i grup etnicznych, zdecydowanie zmierza do państwa jednonarodowego. Ponadto w preambule do Konstytucji Ukrainy, kiedy Ustawa Zasadnicza została uchwalona w parlamencie, jest napisane czarno na białym: „Rada Najwyższa Ukrainy w imieniu narodu ukraińskiego – obywateli Ukrainy wszystkich narodowości”.

  Z punktu widzenia myślenia rolników wszystko jest oczywiste: skoro kraj nazywa się Ukraina, to język powinien być tylko ukraiński, a ludność wyłącznie Ukraińcy, a historia powinna być pisana wyłącznie zgodnie z państwowością ukraińską. Ale współczesnym ideologom nie przychodzi do głowy, że taka ideologia ma wady.

  W końcu sami ideolodzy, bez zewnętrznej presji, wpędzają kraj w narodowy rezerwat. Okazuje się, że tam, gdzie ukrainizacja się udaje, jest Ukraina, a tam, gdzie nie, Ukrainy w ogóle nie ma.

  A to ponad połowa kraju. Co z tym zrobić?

  Zarówno obecne, jak i przeszłe władze mają odpowiedź: ukrainizować. Ale przecież Ukraińska SRR nie odniosła sukcesu w ukrainizacji przez tyle lat, ale była i to poważna, a nowoczesna Ukraina nie odniosła sukcesu przez 30 lat.

  Oczywiste jest, że sama ukrainizacja nie może stać się pełnoprawną ideologią istnienia państwa we współczesnym świecie, a uzupełniono ją o kolejny cel – przekształcenie Ukrainy w „antyrosyjską” i ten cel szybko staje się głównym celem.

  To absolutnie nie jest korzystne dla narodu ukraińskiego i jest produktem narzuconym władzom ukraińskim przez dyktat państw zachodnich w formie kontroli zewnętrznej, która niestety jest prowadzona w kraju.

  Sama polityka państwa jednonarodowego zakłada poddanie się obywateli i terytoriów. Polityka państwa mononarodowego nie może osiągnąć głównego celu zarówno na obecnym etapie rozwoju kraju, jak i na przyszłych etapach, czyli „zszycia” państwa wokół wspólnej idei, zwrócenia regionów, które nie są pod kontrolą oficjalnego Kijowa, aby przekonać mieszkańców nie tylko Donbasu, że Ukraina jest ich domem i są tu mile widziani. I w żaden sposób budowa mononarodowego państwa z bojową ukrainizacją nie jest w stanie przywrócić Donbasu Ukrainie i Ukrainy Donbasowi.

  Nie potrzeba wiele inteligencji, żeby przyznać: nie da się zbudować tożsamości wielomilionowego kraju żyjącego w XXI wieku w Europie, mówiącego różnymi językami, wyznającego różne religie, honorującego różnych bohaterów i oceniającego wydarzenia historyczne na różne sposoby na zasadach bliskich tylko części społeczeństwa - NIEMOŻLIWE.

  Drugą wadą jest rozziew między interesami rządu ukraińskiego i narodu.

  W. Putin w swoim artykule przywołuje traktat o utworzeniu Związku Radzieckiego z 1922 r., zgodnie z którym „republiki – założyciele Związku, po tym, jak same unieważniły układ z 1922 r., muszą powrócić do granic, w których przystąpiły do ​​Związku. "

  Powołując się na historię powstania Związku Radzieckiego, mówi: „Z czym przyszli, więc z tym czymś odchodzą”.

  A wszystko inne jest przedmiotem porozumień i dyskusji. Swoją drogą, po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości takie porozumienia zostały osiągnięte.

  Ale współcześni politycy ukraińscy tego nie rozumieją a wręcz crlowo negują .

  W końcu, po zerwaniu traktatów międzynarodowych z Rosją, sami zadawali pytania o granice, które te traktaty zabezpieczały. Związek Radziecki, powiększając terytorium Ukraińskiej SRR, nie postawił zadania stworzenia republiki etnicznej. A jeśli teraz kierownictwo Ukrainy postawiło sobie za zadanie stworzenie państwa monoetnicznego, to automatycznie podważa to fundamenty uzyskania przez Ukrainę niepodległości, ponieważ ta niepodległość oznaczała wieloetniczne państwo ukraińskie, a nie takie, w którym wielomilionowe rosyjska ludność, rosyjskojęzyczna zyskałaby wówczas status ludu kolonialnego.

  W końcu, jeśli Ukraińska SRR nie była etapem formowania ukraińskiej państwowości, a jedynie kolonią, jak twierdzą ideolodzy współczesnej Ukrainy, to pozbywając się kolonialnej przeszłości, za radą Sobczaka, należy oddać to, co dała metropolia, co przekazała Rosja a zostaw tylko to, co było przed przystąpieniem do ZSRR."

  WARTO PRZYTOCZYĆ CAŁOŚĆ bo jest to obiektywe opisanie faktów i przyczyn obecnej sytuacji na Ukrainie rządzonej przez banderowców pod dyktaturą reżimu USA.

  Pozdr :)
 • Autor 5
  "Ukraina w składzie ZSRR dobrze prosperująca, stała się obecnie za sprawą skrajnie nieodpowiedzialnych ludzi krajem mało że wrogim Rosji i subsydiowanym ale kompletnie zależnym od zagranicznych patronów głównie od USA."

  Za całość 5 * * * * *

  Pozdr. :)
 • !!!!!!!!!!!!
  "kluczowym celem nie było dobro ludności, ale udział w rozbiórce i grabieży radzieckiej własności bez udzialu partokracji."

  A w Polsce? Co było kluczowym celem solidaruchów?
 • @interesariusz z PL 12:41:46
  Cel był identyczny i skutki podobne. Suwerenność pojawia się tylko czasami w gębach politykierów, gdy chcą /dla swoich celów/ otumanić Naród.
 • @interesariusz z PL 12:41:46
  Przypomne co było w Polsce,co niektórzy zapominają zwłąszcza młodzi:
  żydzi Polskę przejęli za darmo przy ,, okrągłym stole ,, ! ! ! ... W czasie ,, prywatyzacji ,, Polski w 1989 roku żydokomuna ukradła Polakom cały Majątek Narodowy. Kanadyjscy ekonomiści , którzy tylko obserwowali jak przepływa Majątek Państwowy w ręce prywatne , stwierdzili , że 93 % Majątku Państwa Polskiego przeszło w ręce prywatne. Ich wycena tego ukradzionego Polakom Majątku Narodowego wyszła na 2,5 biliona złotych ( po denominacji ) . żydokomuna ukradła kopalnie , Huty , zakłady przemysłowe , tereny po zlikwidowanych zakładach przemysłowych , Banki , Domy Zakładowe ( 2,4 miliona mieszkań ) i wiele innego majątku Państwa Polskiego . Ta zuchwała kradzież Majątku Narodowego Polaków była tematem tabu dla wszystkich ubiegających się o prezydenturę i o wybory do Sejmu i Senatu. Odzyskanie ukradzionego Majątku Narodowego Polaków musi się wiązać z ustawą , którą Sejm RP wprowadzi , że ,, prywatyzacja ,, Polski zrobiona przez żydokomunę była zbrodnią przeciwko Narodowi Polskiemu i nie podlega przedawnieniu . Wtedy ukradziony Majątek wróci w ręce Polaków. To jest zadanie dla ubiegającego się o fotel prezydenta RP oraz ,,program broń dla Polaka ,,
 • Przecież nie po to - światowy, czarci
  pomiot wybulił i zorganizował Majdan a potem wskrzesił tam banderland aby banderssyny niepodległe były.
  Wniosek?
  Jest tak - jak sobie czarci pomiot zaplanował i inaczej nie będzie - do czasu zmiany etapu mądrości.
 • @demonkracja 13:51:00
  //pomiot wybulił i zorganizował Majdan a potem wskrzesił tam banderland//

  Kolejność była odwrotna;najpierw (czyli po 1991) wybulili na wskrzeszenie banderyzmu a potem były majdany (2004,2014)
  "Nowożytnymi" ikonami współczesnego banderyzmu są przecież aktywiści partii komunistycznej.
  Leonid Krawczuk w dzieciństwie związany z banderowską konspiracją
  w młodości i wieku dojrzałym aktywista komunistycznej partii ukrainskiej republiki,a na koniec prezydentem państwa Ukraina.
  Iryna Farion niegdyś komunistka dziś polityk bardziej radykalny niż Stapan Bandera. https://en.wikipedia.org/wiki/Iryna_Farion
 • Ukraińskie problemy typowe występujące przy zmianie systemu
  Polska także przeszła podobny proces posowieckiego upadku i totalnej rozwałki a jakoś ludzie nie narzekają a o powrocie pod skrzydła Rasiji w głowie Polaków nawet nie kiełkuje.
  Ukraina przechodzi oczywisty proces rozwałki gospodarki z jednego systemu na drugi. Jeżeli ktoś z Ukraińców myślał że od razu będą mieć złote góry to się pomylił. Ich szczęście także zależy od skorumpowania ich Narodu który do końca się jeszcze nie ukształtował. Nic dziwnego że Ukraińcy przeżywają szok. Przedtem "energię" i inne dodatki dostawali z ZSRR za prawie że darmo a teraz aby ją mieć muszą na nią zapierniczać... jak wszystkie kraje bez wyjątku.
  Wcale nie ma co ich ani żałować ani się nad nimi użalać. Nie są przyzwyczajeni niezależnie myśleć ale jeżeli chcieli mieć swój własny kraj muszą się niezależnego rządzenia nauczyć jak każde inne państwo. Nie ma już centralnego zarządzania przez matusię Rosję. To że USA i inne państwa z Rosją włącznie często robią ich w balona świadczy że jeszcze do samostanowienia nie dorośli i muszą się tego szybko w miarę możliwości nauczyć.

  PS: co do Donbasu i Luganska, wyszło jak wyszło z przyczyn od nich w większości niezależnych bo sprawcą tej tragedii jest ich "bratni naród" Rasija. Na dzisiaj powstała tam "dziura" która zagraża ich niepodległości i jak gangrena rozlewa jad po kraju i zaczyna niszczyć młodą Ukrainę od środka. Czy chcą czy nie muszą jak najszybciej się od tych zajętych przez Rosję ziem odciąć aby uratować to co im zostało a z Rosją nie wygrają. Tragiczny stan na tych ukraińskich obszarach utrzymuje tylko i wyłącznie Rosja która mogłaby dawno tereny przejąć ale stan wojny na Donbasie i Luhansku jest rosyjskim gwarantem że NATO Ukrainy do siebie nie przyjmie. Tak więc nie chcą się ani wycofać ani ich do Rosji wchłonąć.
  No cóż, Jeżeli Ukraińcy myśleli że będzie łatwo i własny kraj to zabawa to pomylili się sromotnie. Jeżeli nie wezmą się w garść stracą swoją niepodległość i Rosja znowu położy na nich łapy. No ale to ich decyzja i sprawa. Zostali niepodlegli więc niech po swojemu myślą.
 • @ikulalibal 14:11:10
  To był problem, do partii nie wstępowali (najwyżej fikcyjnie) normalni ludzie, no to nie dziwmy się wypaczeniom.
 • @Stara Baba 15:28:43
  "jeżeli chcieli mieć swój własny kraj"

  tylko gdzie? na ruskich ziemiach? Chcą jeszcze na polskich i głupi polaczkowie na to przystają.
 • @Stara Baba 15:28:43
  "Polska także przeszła podobny proces posowieckiego upadku i totalnej rozwałki a jakoś ludzie nie narzekają a o powrocie pod skrzydła Rasiji w głowie Polaków nawet nie kiełkuje."
  Nie wiem czy w głowach Polaków coś kiełkuje, wiem jednak iż jesteśmy zadłużeni na 14 /czternaście/ naszych dochodów narodowych /dług oficjalny połączony z ukrytym/. Stanowi to "ciut" większe zadłużenie jak Ukrainy. Zatem zrozumiałym staje się nasze ochocze przystąpienie do zaciętej walki ze "zbrodniczą koronką" - i tyle byłoby w tym temacie. B.O.
 • @Stara Baba 15:28:43
  Stara baba jak zwykle tylko widzi Rosje i jak zawsze stronnicza.
  "Jeżeli nie wezmą się w garść stracą swoją niepodległość i Rosja znowu położy na nich łapy. No ale to ich decyzja i sprawa. Zostali niepodlegli więc niech po swojemu myślą."

  Jaką stracą niepodległości ⁉⁉⁉

  Otwórz e końcu nie tylko oczy ale i słuch ❗❗❗

  Od 2014 roku Ukraina straciła wschód, Donbas tylko i wyłączne dlatego, że miliony ludzi nie zgodzili się na bandycki zorganixowany przez USA i Zachód w tym Polskę zamach i przejęcie władzy przez sukinsynów spadkobierców banderowskich zbrodniarzy. Kolaborantów z hitlerowskimi Niemcami.

  Wszytstko zakłamujesz celowo, zachowujesz się jak płatny troll w służbie CIA USA.

  ŻADEN ZDROWY NA UMYŚLE CZŁOWIEK NIE BĘDZIE SIĘ GODZIŁ ŻYĆ POD BANDEROWCÓW DYKTATURĄ I W KRAJU GDZIE PANUJE PRZYMUS WYCHWALANIA ZBRODNIARZY LUDOBÓJCÓW Z POD ZNAKU UPA i SS GALICJEN ❗❗❗

  A tym bardziej ludzie których ojcowie i dziatkowie walczyli z hitlerowskimi Niemcami i ukrainskimi kolaborantami.

  Czy to tak trudno jest @stara babo by pojąc podstawy sprzeciwu i pragnienie powrotu to Rosji tym bardziej, że ziemie na których toczy się wojna nigdy nie byly ukraińskie a były należące do Rosji.

  Zapamiętaj to sobie dobrze, że po 2014 roku Ukraina straciła całkowicie swoją suwerenność, niepodległość na rzecz USA, stała się calkowicie zależna od pożyczek MFW i sterowana przez USA.

  Więc przestań w końcu tu trollować i zwalać winę na Rosję którą tak okropnie nienawisz bo bandycki krwawy Majdan to dzieło twojego ukochanego USA i amerykańskicj wasali .

  Nie byłoby ZAMACHU NA LEGALNĄ WŁADZĘ I PRZEJECIA PRZEZ BANDEROWCÓW WŁADZY to po dzień dzisiejszy Krym byłby w normalnej demokratycznej Ukrainie i w Donbasie nie bylo by wojny którą wywołała kryminalna banda banderowców pod egidą USA i Zachodnich kanali.

  A gdy chodzi o powstania Sląskie i walkę Polaków o powrót do macierzy, do Polski to co @stara baba też jest w tej kwestii anty POLSKA ❗❗❗ Czy ma w mózgu zakodowane podwójne standardy .

  Czas byś zaprzestał bredzić o winie Rosji gdyz to ludzie tam żyjący lepiej wiedzą kto jest ich wrogiem a kto przyjacielem.

  Tam w Donbasie i na Krymie spoczywają ludzie którzy zniszczyli nazizm i banderyzm, a ich dzieci i wnuki sami wiedzą czy chcą szanować groby swoich przodków czy je deptać dla satysfakcji zachodnich śmierdzieli i sympatyków a wręcz sukinsynów bandery. ❗❗❗
 • @Playset 16:27:51
  Przecież to nie Amerykanie ani nie Niemcy a na pewno nie Rosjanie tego bilionowego długu Polsce narobili a sami Polacy poprzez idiotyczne własne rządy, poprzez władzę którą sami wybierają. Tylko PiS nie mówiąc o Muminkach z PO w ostatnich latach zadłużył Polskę na prawie pól biliona mimo że datki z Unii do polskiej gospodarki jednak są wpompowywane.
  Jak rządzisz tak i masz. Powiedzenie odnosi się nie tylko do Ukrainy ale i do Polski także. Polacy w kraju karmieni są przez PiS socjalem za pożyczone pieniądze i tak jest im dobrze a długi będą rosnąc. Czy to Jankesów lub żydów wina? Swoje państwo mamy od ponad 1000 lat z przerwami i jeszcze nie nauczyliśmy się na własnej ziemi gospodarować?
 • @Stara Baba 15:28:43
  I co ? Teraz na Ukrainę USA położyło brudną zbrodniczą łapę
  (mają amerykańskie zbrodniarze krew nie tylko Ukraińców Rosjan ale jeszcze wiecej krwi na amerykańskich łapach jest takich narodów jak Afganistanu, Libii, Iraku, Jugosławii, Iraku, Syrii i co ? Ta amerykańska śmierdząca łapa jest miła dla @stara baba, no to gratuluję popierania takich zbrodniarzy która przez 20 lat mordowali i gwałcili w Afganistanie, a w Iraku i Jugosławii ludność cywilną bombardowali radioaktywnymi bombami ze zubożonym uranem czy we Wietnamie napadli na kraj i mordowali ludność przy pomocy bombardowań dywanowych , pomarańczowego chemicznego proszku oraz napalmu.

  @stara baba doborowe ma autorytety, USA. ❗❗❗

  BRAWO ❗❗❗
 • @Leonardo da Vinci 16:32:33
  :)))))) no i dla tego Ukraińcy zajęte przez Rosjan ziemie na Donbasie i Luhansk powinni od Ukrainy odciąć bo i tak z Rosją tam nie wygrają. Nie dla tego że ludzie z tych obszarów tak chcą ale dla tego że Rosja rozsiewa na Ukrainę przez te tereny gangrenę oraz dopóki w granicach kraju będzie wojna nie wejdą do NATO o czym doskonale wie Rosja i sytuację tą przeciąga. No ale pomysł wyrzucenia tych terenów przez Ukrainę z granic ukraińskich i przyłączenia do Rosji także wam a szczególnie rosyjskiej V kolumnie na Ukrainie się nie podoba i kwiczycie. Kwiczycie dlatego bo tak jak mówiłem zatkana zostanie stworzona przez Rosję dziura do rozwałki całej Ukrainy a o to dobrodusznej bratniej Rasiji chodzi która tak naprawdę losy zwykłych ludzi z Donbasu ma w dupie.

  PS: pisałem o potrzebie pozbycia się przez Ukrainę tych zajętych przez wpływy rosyjskie ziem już kilka lat temu i nic się nie zmienia. Z jednej strony Rosja wciąż zagraża a z drugiej zachód dzięki zagrożeniu dla ukraińskiej niepodległości zaczyna ich wykorzystywać i "okradać".
 • @Leonardo da Vinci 16:51:06
  :)))) No popatrz no, gdy nad niebem Afganistanu pojawiły się polskie Mi-24 Afgańczycy mało co w gacie ze strachu nie srali i po dziuplach się chowali. Oni dobrze pamiętają jak to szlachetna rosyjska armia z tego typu właśnie helikopterów całe afgańskie wioski unicestwiała. Nie było przebacz czy dziecko czy stary. Nadlecieli, wszystko i wszystkich spalili i odlecieli. Dlatego też na polecenie US Armii polskie śmigłowce zostały z Afganistanu wycofane.
  No ale Rosjanie to szlachetne ludzie.
 • @Stara Baba 15:28:43
  "co do Donbasu i Luganska, wyszło jak wyszło z przyczyn od nich w większości niezależnych bo sprawcą tej tragedii jest ich "bratni naród" Rasija"

  Sprawcą tragedii byli co co zrobili zamach stanu w 2014 i ich pomagierzy z Zachodu. Rosjanie w Donbasie nie chcieli być przerabiani na banderopiteków and mordowani jak Rosjanie w Odessie.

  A wy Stara Baba powtarzacie idiotyczną propagandę i kibicujecie neonazistom.
 • @Leonardo da Vinci 16:32:33
  "@Stara Baba 15:28:43
  Wszystko zakłamujesz celowo, zachowujesz się jak płatny troll w służbie CIA USA."

  Jak by był takim trollem, to by nie pluł na swoich nowych rodaków. W służbach amerykańskich są patrioci, i nie lubią takich zniewag.
 • @ikulalibal 11:57:16
  Dziekuje serdecznie za adres, link.

  To wszysko jest prawdą która została opublikowana przez Wiktora Miedwieczuka.

  Warto faktycznie ukazać ją tu na Neon24 dla polskich odbiorców. Bo w mainstreamowych mediach o tym, że na Ukrainie są odmienne zdania nie będzie przekazu,

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • @Monaco 12:33:59
  Dziękuję, za ten fragment. Muszę spróbować ten fakt tu umieścić dla czytelników w Polsce.

  Pozdrawiam :)
 • @ikulalibal 14:11:10
  Ukraińscy komuniści w ZSRR byli zwykle nacjonalistami. Wystarczy poczytać o próbie ukrainizacji regionu z Użhorodem w czasa USRR
 • @Stara Baba 17:01:21
  Rosja żadnego Donbasu nie zajęła. AMerykanie jednak mało o świecie wiedzą
 • @Stara Baba 17:01:21
  Zachód zawsze chciał Ukraine okradać. W obecnych granicach, to państwo sztuczne
 • @interesariusz z PL 12:41:46
  Jak sami wiemy to celem było przejęcie władzy przez wąski krąg i rozgrabienie majątku narodowego nie tylko między sobą (czyt. uprawnionych przez kuratorów zmian ustrojowych ale jeszcze udostępnić obcym zachodnim koncernom zgarnięcia sporej części najcenniejszych gałezi przemysłu i handlu oraz banków ).

  Przecież tak ni skąd ni zowąd nie stali się w Polsce po Polsce Ludowej nagle milionerzy a nawet miliarderzy.

  Powstali na skutek złodziejstwa i manipulacji.

  Pozdrawiam.
 • @Stara Baba 17:21:26
  Amerykańska opinia o Afgańcach. I ci, chowający się po dziuplach, wielkiemu mocarstwu wpier puścili. Sowieci jednak wychodzili z pewną godnością, a Amerykanie cichaczem.
 • @1939-1939 13:38:06
  Trudno będzie ze zwrotem, musiała by być rewolucja bo w uczciwych wyborach Polacy nie mają szans by zwyciężyli i samodzielnie rządzili. Niestety nie w obecnych politycznych układach i czasach.

  Ale nie mówmy nigdy, nigdy.

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • @demonkracja 13:51:00
  Zmiana etspu mądrości wśród szerokich mas ?

  To trudna sprawa, ale możliwa tylko w sytuacji gdy naród stoi pod scianą.

  Dziś ludzie zapatrzeni są w komfort i szatan z tego stanu ludzkiego umysłu i bierności w kwestiach politycznych korzysta.

  Wystarczyło że postraszono naród pandemią, mutacjami i mamy to co mamy, zgodę na odebranie prawa do osobistej wolności i posłuszeństwo na skalę niespotykaną w czasach gdy kraj nie walczy z obcymi ... .

  Pozdrawiam :)
 • @ikulalibal 14:11:10
  Właśnie, doskonała wzmianka, że w ZSRR pseudo komuniści jak między innymi Jelcyn, Gorbaczow, Kuczma, Szostakiewicz i wielu wielu innych obalili ZSRR i rządy pod hasłem drogi do komunizmu.

  Zdrada była od wewnątrz i naród stał się ofiarą elit które podzieliły nie tylko państwo i dokonały rozpadu, zdrady narodowej ale, rozgrabili majątek ogromnego państwa i doprowadziły do upadku przemysłu, struktury obronnej i udostępniania tajemnic państwa dla wrogów.

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • @Alfax
  https://www.youtube.com/watch?v=v93Jt7ZD7wU Salute.
 • @Stara Baba 15:28:43
  Nie zgadzam się z takim opisem wydarzeń, ale przecież każdy ma prawo mieć swoje zdanie w ramach merytorycznej dyskusji.

  Są ludzie którym, wszystko co jest Rosyjskie jest be, a przy tym to co jest Stanów Zjednoczonych jest cacy.

  I niech tak pozostanie.

  Innaczej byłaby monotonia.

  A tak namy :)))
 • @interesariusz z PL 15:55:00
  Do partii w czasach Polski Ludowej, wstępowali zajadli wrogowie PZPR ale udawali oddanych członków by łatwiej było im zrobić karierę, lepsze stanowiska, płaca a inni by zniszczyć PZPR od środka.

  Pozdrawiam.
 • @Playset 16:27:51
  Polska nie była częścią ZSRR więc porównania z Ukrainą nie są adekwatne. Polska zwasze była w opozycji do państw ościennych. Więc nie musiała do nikogo wracać.

  Teraz za sprawą "wybrańców narodu" zrezygnowała z suwerenności na rzecz UE i Stanów Zjednoczonych.

  Nie ma suwerennego państwa musi wypełniać wolę kuratorów decydujących co i jak ma czynić tych w Brukselii i w Waszyngtonie.

  Pozdrawiam.
 • @Leonardo da Vinci 16:32:33
  Myślę, że nie warto się denerwować, są ludzie o bardzo zamkniętym i selektywnym dopływie informacji.

  Oni nigdy nie zmieniają swoich poglądów chociażby mieli tysiące dowodów że nie mają racji.

  Ich umysły pracują jak dioda, przez którą wiedzie tylko jeden strumień a w przeciwnym kierunku jest tzw speren,
  czyli 100 procetowa zapora.

  Pozdrawiam :))
 • @Pedant 17:25:01
  Widać wyraźnie sympatie do i dla neobandery gdyż brak jest u tego pana chociażby odrobiny empatii dla ludzi którzy walczą z przestępczym reżimem usadowionym w Kijowue o wolność od banderowskiej junty i ideologii na Ukrainie.

  Niestety.

  Też tego się obawiam.

  Pozdrawiam :))
 • @Wican 18:39:40
  To prawda, Donbas I cały południowy-wschód nigdy nie był ukraiński.

  Uważam że spora część w Stanach Zjednoczonych doskonale wie jak to jest z tą Ukrainą tylko celowo i świadomie neguje fakty i wprowadza desinfo i fake news .


  Ukraina stworzonasztucznie przez dyktatorów.

  https://rusvesna.su/sites/default/files/styles/orign_wm/public/karta_ukrainy_1.jpg

  Pozdrawiam :)
 • @Autor
  "... teraz wiadomo [o Ukrainie], że najbardziej zostali oszukani zwykli ludzie którzy zawierzyli zdradzieckim politykom, niestety dziś gdy jest już za późno przychodzą po rozum do głowy i stwierdzają że się bardzo mylili". -

  --- Ukraina jako republika ZSRR, w odróżnieniu od Białorusi, nie gospodarowała dobrze, ale to, co wybudowano w ramach ZSRR, zostało. Opowiadał mi 10 lat temu podróżujący po Ukrainie, że tyle tam infrastruktury, co pozostała po czasach realnego socjalizmu. Dzisiaj i to już zniszczało.

  Dali się Ukraińcy podpuścić, chcieli zachodniej wolności i demokracji, to teraz emigrują do Polski i Niemiec. Tu zarabiają nie najgorzej, więc ich rodzice nie umierają z głodu.

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • @Repsol 19:02:34
  Dziękuję bardzo za link.

  Wysłuchałem z uwagą, ksiądz Isakowicz Zalewski jest chyba jedynym z grona duchownych, który broni Polaków i ofiary ukraińskiego ludobójstwa.

  Bardzo jest przykro, że przez 30 lat podobno patriotyczne rządy nic nie uczyniły by zdecydowanie domagać się od władz ukraińskich po pierwsze okazania skruchy i oficjalnego przeproszenia Polaków za zbrodnie tak bestialskiego ludobójstwa. A po drugie skoro nie ma dobrej woli ze strony Ukrainy to nigdy Polska nie powinna zaangażować się w pomoc jaką od lat Ukrainie udziela, ani moralne wsparcie ani finansowe i materialne.

  Ponieważ ukraińska polityka w stosunku do Polski nie jest uczciwa, przyjacielska, a wręcz haniebna ze względu, że na Ukrainie wynoszą na piedestały ukraińskich zbrodniarzy mających krwe na rękach ponad 200 tysięcy bestialsko zamordowanych Polaków, dzieci, starców, kobiet i mężczyzn.

  Serce mi się kraje, gdy widzę, ze obecne władze tak bez wstydu wspierają obecny reżim który jest oparty na banderowców ideologii. I kpi sobie z Polaków zamordowanych przez poprzedników obecnego reżimu.

  Zewalają by w Kijowie czy we Lwowie maszerowali po ulicach spadkobiercy UPA i SS galizien.

  Przecież to jest jawna zniewaga dla Polski ! A władze Polski jeszcze popierają taki reżim na Ukrainie, więc dokonują tym samym także zdrady interesów narodowych Polski i znieważaja ponad 200 tysięcy Polaków którzy są porzuceni na polach obecnej banderowskiej Ukrainy.

  Pozdrawiam serdecznie.
 • @zygmuntbialas 19:44:23
  Zostali oszukani, tuż po rozpadzie ZSRR i jeszcze wielokrotnie na przestrzeni 30 lat. Teraz też dali się oszukać na piękne słówka komikowi który okazuje się bezwstydnym kłamcą i totalną marionetką w rękach ukrainskich oligarchòw i zagranicznych promotorów, czyli opiekunów przedsięwzięcia zniszczenia Rosji rękami Ukraińców.

  Pozdrawiam serdecznie :))
 • @Repsol 19:02:34
  Dzięki Boże, ze namy jeszcze takich Polaków wśród duchownych którzy konsekwentnie upominają się o groby zakatowanych Polaków i sprawiedliwość i potępienie ukraińskich banderowskich zwyrodnialców.

  Salut ✔
 • @Alfax 19:38:57
  Dobra mapa, jest właśnie idealna dla @stara baba ☺☺☺

  Niech dobrze się jej przyjrzy i przestanie bajdować ☺☺☺

  Salut ✔
 • Czy ktoś zwrócił uwagę na rezygnację Awakowa?
  Bo widzę że przeszła ona prawie niezauważalnie co nie jest naturalne jeśli zważyć rangę i rolę tego człowieka.
  Przecież Awakow herszt struktur siłowych był od początku numerem 1 a tacy ludzie nie odchodzą ze stanowisk od tak sobie.To ciemny typ o jeszcze ciemniejszych powiązaniach.(O tym że biseks i bohater seks afer przemilczę bo zainteresowani sami znajdą sobie materiał)

  Powiada się że Awakow po to odszedł aby jeszcze szybciej wrócić.Tym razem jako kandydat na stanowisko prezydenta w przedwczesnych wyborach.Mówi się też że to być może skutek tego że Zielenski swą nieudolnością,infantylnością,bezczelnością i brakiem odruchów polityka,wszystkich "zachodnich partnerów" wyprowadził z równowagi i doprowadził do ostateczności.
 • @interesariusz z PL 15:55:00
  Jednak wszelkie rekordy zaprzaństwa w XX wieku pobił pewien ukraiński aktywista.
  Urodził się jako Wasyl Dziubuk i na przełomie 70 i 80-tych był komsomolcem na polecenie organizacji infiltrującym środowiska hipisowskie.W 80-tych zapisał się do partii komunistycznej i na tą cześć zmienił sobie nazwiska na Wasyl Czerwonyj.
  Po "odzyskaniu niepodległości" w 1991 Wasyl poczuł nagły przypływ uczuć narodowych a że nie miał już czego zmieniać zmienił se bodaj dzienna datę urodzenia aby była zbieżna z dzienna datą "utworzenia państwowości"
  Od razu przystąpił do religijno-politycznej działalności wyrażającej się w siłowym odbieraniu wiernym Cerkwi Prawosławnej świątyń i przejmowaniu ich przez banderowskich unitów.Wasyl Czerwonuj dowodził bandytami dokonującymi tego bezprawia.Jego działalność zintensyfikowała się za prezydentury Juszczenki.
  W 2009 roku w związku z zapowiedzianą wizytą patriarchy Cyryla na Ukrainie,Czerwonyj zapowiedział że poruszy niebo i ziemię a do wizyty nie dopuści.
  I pewnie tak by się stało ale parę tygodni przed wizytą 4 lipca Wasyl Czerwonyj wybrał się na plażę.Pogoda nagle się popsuła,niebo zachmurzyło,pierwsza błyskawica rozdarła niebo i spośród dziesiątków plażowiczów wybrała właśnie Wasyla.Reanimacja nie przyniosła rezultatów.Pogrzeb odbył się jeszcze przed wizytą patriarchy Cyryla.
  I pomyśleć że niektórzy ludzie wciąż twierdzą że boga niema.

  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B9,_%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B9_%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

  https://en.wikipedia.org/wiki/Vasyl_Chervoniy

  https://www.youtube.com/watch?v=E5yca85MMaw
 • Artykuł bardzo potrzebny.
  Ale...
  Jeśli jedność Rosji i Ukrainy była i jest tak potrzebna.
  Po co wywołano hołodomor?
  A nikt nie zaprzeczy.
  Żeby zniweczyć złudzenie "spichlerza Rosji" jakkolwiek by się nazywała?
  Jeśli dawniejsi decydenci przyznają się do zdrad.
  Kto im pozwala?
  Przecież zniknęliby, albo poszłaby oficjałka o ucieczce za granicę ze zgromadzonym majątkiem.
  Niemożliwe by za wszystkim stało międzynarodowe żydostwo i SSZA.
  Powtarzam się.
  Wygląda mi to na gierki w kierunku rozszarpania Ukrainy na dwa kawałki.
  Za zgodą a nawet na żądanie samych Ukraińców.
 • @brian 09:28:24
  //Po co wywołano hołodomor?//

  Wywołano?
  Lecz się dziadu z banderowskiej propagandy.
  Głód 1932 objął kilka obszarów ZSRR był klęską żywiołu suszy i politycznych intryg USA.
  Co innego klęska głodu lat 1921 którą rozpropagował norweski polarnik noblista Fridtjof Wedel-Jarlsberg Nansen.Ta była efektem wojny domowej.

  A props;słyszał że spadkobiercy Fridtjofa Wedel-Jarlsberg Nansea zaskarżyli ukraińską firmę pijarową o wykorzystywanie kultowych zdjęć Nansena pochodzących z lat 20-stych do dokumentowania wydarzeń z lat 30-stych?
 • @ikulalibal 09:40:28
  "Głód 1932 objął kilka obszarów ZSRR był klęską żywiołu suszy i politycznych intryg USA."

  Niezupełnie intryg. Amerykanom też groziła wtedy klęska głodu (susza), i szantażem ekonomicznym zmusili Rosję radziecką do sprzedania im rezerw zboża.
 • Nie martwię się o mieszkańców krainy U
  .
  ja martwię się o oszukanych Polaków.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  martwię się, że Departamen Stanu wzgl. bezpośrednio wywiad USA dyktuje, jak mają brzemieć ustawy w Wolnej Polsce.

  Przykład obejścia pełniących władzę w Polsce, de facto przemilczanie największej zbrodni ludobójstwa ukraińskich zbrodniarzy wobec ludności polskiej, od prawie 80 lat i to niezależnie od zabrwienia zarówno w PRL jak też w III Rzeczy..., dziwnie kojarzy się to z III. Rezszą, świadczy najlepiej o tym, że wypełniający władzy nad Polakami nie mają nic wspólnego z interesem narodu polskiego a jedynie z interesem sił, które tych wypełniających władzę wyznaczyły do tego zadania.

  Udział Polaków w tzw. "wolnych i niezależnych demokratycznych wyborach" jest w tej sytuacji jedynie przejawem antypolskiej działalności, bowiem udział w takich "wyborach" jest interpretowany jako legitymacja do wypełniania władztwa nad Polakami.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/polacy-bojkotuja-wybory/

  W parodii ostatnich wyborów prezydenckich wzięło ponoć ok. 60% uprawnionych, to najlepiej świadczy o stanie umysłowym wyborców.

  TA demokracja ma tylko jedną zasadę:

  "Im głupszy wyborcy tym lepiej."
 • Kraina U
  .
  @Laznik 11:58:43

  Sama nazwa wskazuje, nie chodzi tu o żadne państwo a jedynie o pewną krainę. W krainie U nie ma żadnej tradycji państwowości, to była od wielu wieków jedynie pewna polityczna konstrukcja buforowa, która stronom pozwalała realizować swe cele polityczne.

  Także Bandera i jego organzacje były jedynie strukturami, które politykom niemieckim, a może i sowjeckim, pozowliły stworzyć potrzebne im sytuacje polityczne. Mieszkańcy krainy U, w tym Polacy, są ofiarami tych politycznych rozgrywek.

  Za ludobójstwo na Polakach na terenie krainy U są naturalnie nie tylko odpowiedzialni bandyci Bandery (OUN/UPA) ale w nie mniejszym stopniu ich niemieccy promotorzy, także zachownie Sowjetów wymamgało by wyjaśnienia.

  Obstrukcja wypałeniających władzę w PRL a potem w RP odnośnie ludobójstwa na Wołyniu i szerzej terenach zasiedlanych przez ludność określaną jako Ukraińcy, jest związana daleko mniej z tą ludnością, a raczej po wojnie z dyrektywami władz najpierw sowjeckich, a od trzydzistolecia władz RFN czy USA, dla których siły banderowskich bandytów są niezbędne do realizacji ich przedsięwzięć. Naturalnie politycy z RFN nie chcą być wcięgnięci w skojarzenia w bandytami z krainy U i będą wszystko czynili aby temu zapobiec, w pierwszym rzędzie aby sprawę ludobójstwa w ogóle tamatyzować.

  Jest rzeczą mało prawdowpodobną, że pomimo inscenizajcji państwa, jakie prowadzone jest w Kijowie, operujące tam strony odstępią od tradycyji politycznej strefy buforowej, co raczej wyklucza ustanowienie państwa w krainie U.

  Wybór band banderowskich, jako źródła mitu założycielskiego państwa, świadczy najlepiej, że inicjatywy nie należy brać zbyt poważnie. Wybór bandytów na załlożycieli państwa zawiera sobie zbyt wielkie ryzyko niepowodzenia. Można przypuszczać, że kraina U jest jedynie pomocniczą konstrukcją tymczasową udającą państwo, którym w rzeczywistości nie jest, z niebyałą konsekwencją cierpień i niepowodzeń dla jej ludności, ale Polacy znają ten los od prawie trzech wieków.

  Oczekiwać, że ludność byłaby w stanie pojąć tak zawikłaną konstrukcję, jest rzeczą z dziedziny majków, mieszkańcy krainy U nie mają absolutnie żadnych szans pojąć w jakiej mistyfikacji uczestniczą, Polakom też się to nie udało, patrz ostatni link powyżej.
 • Ukraina upadek i brak ostatecznej refleksji wśród oszukanych
  Ukraiński zespół rockowy z Winnicy "TIK" nagrał swego czasu piosenkę "Ще НВУ" W tekście padają min słowa ..." Нам казали: "вперьод, два шага назад", І ми загнали себе у величезний зад, Напилися пепсі, напилися коли, Ми такої свободи ще не знали ніколи...." I to jest cała mentalność ludzi tam mieszkających. Tłumaczę. >Nam kazano ;naprzód , dwa kroki w tył , i zapędziliśmy się w wielką d..ę, Napiliśmy się pepsi ,napiliśmy się koli , Takiej wolności wyboru nigdy nie mieliśmy.
 • @ikubla bla bla.
  Tak?
  To dlaczego setki ton zboza zakopywano.
  Jest wiele relacji na ten temat.
  Tak samo jak o zbrodniach w czasie dobrowolno/przymusowej kolektywizacji.
 • @brian 18:21:27
  //Jest wiele relacji na ten temat. //

  Jak mawiał stary Fredro;"nie brak świadków na tym świecie"
  O wydarzeniach w Jedwabnym też jest wiele relacji a sądzę że wkrótce będzie jeszcze więcej i nie tylko o Jedwabnym.
  Historia zarówno ta najdalsza jak i najnowsza,pokazuje że ilość publikacji na dany temat wcale nie musi wynikać z chęci przekazania prawdy.Bywa że wręcz odwrotnie.
  Głód dotknął kilka regionów ZSRR zaś jedynym problemem który odróżniał przebieg klęski na Ukrainie od jej przebiegu w innych regionach,polega na tym że przywódcy innych regionów zdawali realne raporty o sytuacji zaś ukraiński przywódca,etniczny Polak Stanisław Kosior, manipulował danymi w skutkiem czego republika otrzymywała mniejszą pomoc niż powinna.
  Stanisław Kosior za swą działalność został rozstrzelany w 1939 roku.
  Jak każda "ofiara stalinowskich represji" został rehabilitowany w okresie chruszczowowskim.
 • @Laznik 12:27:18
  Ukraina NIGDY nie parafowała układów granicznych z sąsiadami. W ONZ-cie jest traktowana nadal jak republika radziecka.
 • @ikulalibal 19:19:26
  Nada, nada, nada, je riebiada...(dosł. brzmienie piosenki pionierskiej)
  A teraz cytat ze zbrodniczej Wikipedii.
  "Powodem głodu była prowadzona od 1930 roku przymusowa kolektywizacja rolnictwa w ZSRR, która powodowała chaos na wsi: niszczenie przez aktywistów dobytku chłopów, wyprzedawanie i zarzynanie koni w obawie przed ich konfiskatą, powstrzymywanie się od prac polowych. Władze oskarżały kułaków o agitację przeciwko kołchozom oraz o sabotaż, a jednocześnie błędnie spodziewały się, że w wyniku kolektywizacji produkcja rolna wzrośnie – na planach eksportu płodów rolnych opierały swoje plany industrializacyjne. Władze utrzymywały i być może uważały, że załamanie skupu zboża jest wynikiem ukrywania plonów przez chłopów i mimo próśb władz lokalnych nie obniżały wymaganych kontyngentów dostaw.

  18 listopada 1932 roku władze sowieckie nakazały chłopom w Ukraińskiej SRR zwrot zaliczek ziarna uzyskanych przy wykonywaniu planów dostaw. 20 listopada ustanowiono kontyngenty mięsne: chłopi, którzy nie byli w stanie wyrobić norm dostaw ziarna, mieli oddać je w formie żywego inwentarza. 28 listopada wprowadzono system „czarnych tablic”: wsie, które nie wykonały planów dostaw, miały oddać ich piętnastokrotną normę, co w praktyce oznaczało zamienienie tych wsi w strefy śmierci. 24 grudnia Stanisław Kosior, Stroganow i Aleksiejew polecili władzom lokalnym wywieźć w ciągu pięciu dni w poczet kontyngentu zbożowego ze wszystkich kołchozów, które nie wywiązały się z „chlebozagotowok” wszystkie bez wyjątku obecne tam rezerwy zbożowe, w tym i zboże przeznaczone na zasiewy. Wszystkich, którzy by sprzeciwiali się temu postanowieniu, w tym i komunistów, należało aresztować i oddawać pod sąd. Wszystkich przewodniczących kołchozów i inne osoby odpowiedzialne należało ostrzec, że jeżeli po upływie wskazanego terminu w ich kołchozach będą jakieś nie wywiezione, lub ukryte zapasy zbożowe, pociągnięci zostaną do odpowiedzialności karnej. W rezultacie lokalni działacze, wsparci przez wojska wewnętrzne OGPU i oddziały Armii Czerwonej prowadzili akcje szukania ukrytego zboża, które prowadziły do zabierania zboża przeznaczonego na siew, a także zapasów niezbędnych do wyżywienia rodzin chłopskich.
  Kolejka po chleb za dewizy, Torgsin Charków 1932

  Rolnicy umierali lub uciekali do miast, gdzie żywność można było kupić w specjalnych sklepach, torgsinach, za walutę, złoto, srebro lub inne kosztowności. Dla państwa określającego się mianem kraju robotników i chłopów torgsiny okazały się doskonałym interesem. Dwa torgsiny w Charkowie w okresie od stycznia do lutego 1932 roku przyjęły od ludzi 374 kg złota o wartości 294 tys. rubli. W miarę nasilania się głodu powstawało ich coraz więcej. W styczniu 1932 roku takie sklepy były w ośmiu ukraińskich miastach, w maju 1932 r. było ich już 26, a jesienią – 50 w 36 miastach. Liczba torgsinów zwiększyła się do 263 w najbardziej głodnym 1933.

  Osobny artykuł: Paszportyzacja (ZSRR).

  Władze ZSRR, by poradzić sobie z masowym opuszczaniem wsi przez chłopów, 27 grudnia 1932 roku wprowadziły paszporty wewnętrzne (dokumenty tożsamości). Nieposiadający takiego dokumentu nie mógł przebywać poza miejscem zamieszkania pod groźbą kary administracyjnej obozu koncentracyjnego w strukturze Gułagu. Ludność wiejska nie miała faktycznie prawa do paszportów, a w konsekwencji nie mogła opuścić wsi. Wydanie paszportu (dowodu osobistego) było bowiem decyzją szefa kołchozu lub sowchozu, a dokumenty tożsamości były przechowywane przez administrację (kołchozową lub sowchozową). Stan taki utrzymał się aż do 1974 r. Restrykcje te nie mogły całkowicie zatrzymać głodujących chłopów na wsi. Jednak bardzo niewielki odsetek, tych, którzy przedostali się nielegalnie do miast, mógł poprawić swój los. Nie mogąc znaleźć pracy lub kupić albo ewentualnie wyżebrać trochę chleba, rolnicy umierali na ulicach Charkowa, Kijowa, Dniepropetrowska, Połtawy, Winnicy, Humania i innych większych miast Ukrainy.

  Dla tych, którzy zostawali na wsi, częstokroć jedynym miejscem, gdzie można było coś znaleźć do jedzenia było pole kołchozowe. Jednak zerwanie tam choćby kłosa było przestępstwem przeciwko ZSRR. Mołotow i Kaganowicz na rozkaz Stalina opracowali dekret „O ochronie mienia przedsiębiorstw państwowych, kołchozów, spółdzielni oraz wzmocnieniu własności społecznej”. Opublikowany 7 sierpnia 1932 r. nazywany był potocznie prawem pięciu kłosów, gdyż za zerwanie takiej liczby groziła kara śmierci lub 10 lat łagru. Skazani nie mogli liczyć na amnestię. W ciągu półtora roku skazano ponad 125 tysięcy osób.

  W czasie Hołodomoru niektórzy posuwali się do aktów kanibalizmu. W trakcie głodzenia w organizmie człowieka przeważa katabolizm nad anabolizmem białka. Człowiek wpada w letarg, jest otępiały. Dochodzi do ostrych zaburzeń umysłowych, mogą pojawić się omamy. Jednym z takich przykładów jest sprawa Kseni Bołotnikowej, mieszkanki wsi Sofijówka, która z powodu głodu zaczęła puchnąć. Z powodu braku żywności, braku pomocy z jakiejkolwiek strony, mając na utrzymaniu jeszcze syna, zabiła swoją córkę, podrzynając jej gardło. Po zabójstwie położyła jej ciało na ławce, przykryła i poszła spać. Następnego dnia odcięła dziewczynce głowę i włożyła do kotła. Pozostałą część ciała pokroiła na kawałki i zakopała w gnoju".
  Kogo teraz rehabilitować?
  Za co?
  Za doprowadzenie do aktów kanibalizmu?
  Do celowego niszczenia żywności?
  Kosior manipulował?
  A kto planował?
  Pojedyńczy kozioł ofiarny?
 • @brian 19:39:36
  Wikipedia jest bardzo dobra w tematach niekontrowersyjnych.

  Gdy temat porusza emocje albo jest powiązany z czyimiś interesami, prawda jest czymś rzadkim. Proszę spróbować wprowadzić modyfikację haseł o globalnym ociepleniu, szczególnie po angielsku. Cenzura się pojawi bardzo szybko.
 • @brian 19:39:36
  W zasadzie nie chce mi się z panem dyskutować z uwagi na pańskie ograniczenia zaś ja nie mam w sobie nic z misjonarza.
  Nawet Iwanem Susaninem na pański użytek nie będę.
  Pańska ignorancja wyziera dosłownie z każdego zdania.
  Na przykład:
  //Władze ZSRR, by poradzić sobie z masowym opuszczaniem wsi przez chłopów, 27 grudnia 1932 roku wprowadziły paszporty wewnętrzne (dokumenty tożsamości) //

  Władze ZSRR popierały migracje wieśniaków do miast więc już samo stwierdzenia "poradzić sobie" jest pozbawione sensu.Nie wiem czy obiło się panu o uszy słowo "industrializacja".
  Jak wiadomo kwestia "industrializacji" podzielił partię bolszewicką jako że trockiści dążący do światowej rewolucji więc byli przeciwni industrializacji, zaś "staliniści" byli zwolennikami idei "budowy socjalizmu w jednym kraju" więc parli ku intensywnego uprzemysłowienia w jak najszybszym tempie.W drodze trwających kilka lat wewnętrznych walk w 1929 roku druga opcja odniosła zwycięstwo.
  Czy zastanawiał się pan tak na własny użytek;dlaczego o głodzie 1922 który pochłonął ofiar zdecydowanie więcej niczego pan nie wie a o tym z 1932 "wszystko" ?  PS
  wyobraża sobie pan że będę dyskutować z każdą wyartykułowaną przez pana bzdurą tak jakby nie istniał internet z oceanem informacji ?
  Nie będę.
  Przeczyta pan to i owo,doinformuje,zweryfikuje-to będę.
 • @ikulalibal 20:31:05
  Odsyłam do ograniczeń wikipedycznych.
  Oprócz tego O Panie, są pozawikipedyczne źródła.
  Nie pamiętam dokładnie, ale Na Pewno nie kwestionowano w nich Faktów.
  Wikipedia upraszcza i cenzuruje.
  Jednak nie wszystko da się wymazać oraz usunąć ze wspomnień powtarzanych w rodzinach ocalałych.
  Jak i żołnierskich relacji o niszczeniu żywności w celu ukarania chłopstwa.
  Nie pasuje? Można się nie czepiać z wyższością Oburzonego "Be...".
  Bo to nie daje szacunku nawet do siebie.
  Tym bardziej dla śledzących wpisy.
  Nie mam czasu na przekopywanie netu.
  Istnieje realne życie i obowiązki.
 • @brian 21:00:47
  "Wikipedia upraszcza i cenzuruje."

  To nie Wikipedia to robi. To robią kliki albo najęci trolle.

  W kwestiach wrażliwych hasła Wikipedii prezentują w najlepszym razie poprawność polityczną a najgorszym nachalną propagandę.

  Także zależy to od języka. Polskie hasła zwykle będą antyrosyjskie.

  W pewnym sensie Wikipedia jest moderowanym blogiem, gdzie rządzą samozwańczy administratorzy.
 • @Pedant 21:13:12
  Się zgadza.
  Jak napisałem, są też wspomnienia konkretnych ludzi ocalałych z koszmaru.
  Miały umrzeć z nimi.
  Ale po cichu, jako "szeptanka" ocalały.
  Można je znaleźć w sieci.
  Parę razy czytałem takie relacje.
  O mordowaniu przez czerwoną Władzę "własnego" społeczeństwa niewolników.
  Nie moja wina że nie zachowałem linków.
  Ale jeden z takich tekstów i tutaj linkowano.
 • @brian 21:31:30
  "są też wspomnienia konkretnych ludzi ocalałych z koszmaru.
  Miały umrzeć z nimi.
  Ale po cichu, jako "szeptanka" ocalały.
  Można je znaleźć w sieci.
  Parę razy czytałem takie relacje."

  Trudno jest odróżnić co jest w takich wspomnieniach solidną rekolekcją a co hagadą i konfabulacją. Wojna w Jugosławii była naoczną tego lekcją.
 • @Pedant 21:36:55
  Hagady i konfabulacje wszędzie?
  Przecież wiele zbrodni jest niezaprzeczalnych.
  Ich rozmiar i niesłychany strach zmieszany z całkowitą bezkarnością oprawców.
  To tak jakby udawać że OUN to wymysł bo fakty są zbyt potworne aby mogły być nawet prawdopodobne.
  Kiedyś popełniłem notkę "Branko, historia z pogranicza".
  Mąż kuzynki urodził się jako syn Serba i Chorwatki.
  Gdy Jugosławia jeb... stał się Chorwatem.
  I nie mógł spokojnie przyjechać do rodzinnej wsi.
  Dla obu nacji zdrajca.
  Dziś jest Bośniakiem.
  A i tak w rodzinnych stronach bywa bardzo rzadko.
 • chyba lepiej miec status ukrainy niz czeczeni nie?
  co do suwerennosci nikt jej nie ma w pełni
 • @ikulalibal 09:40:28
  mhm to usa wprowadzała kolektywizacje w kazdą durnote rosji da sie wytłumaczyc usa i pisac historie po swojemu?https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolektywizacja_w_ZSRR
 • @brian 23:56:35
  //
  O mordowaniu przez czerwoną Władzę "własnego" społeczeństwa niewolników.
  Nie moja wina że nie zachowałem linków. //

  Na szczęście stary poczciwy druk świetnie się zachowuje dzięki cierpliwym i skrupulatnym archiwistom.
  Dlatego z radością spieszę donieść że ukraińsko języczna prasa wydawana w latach 30-stych na Zachodzie,pisała nade wszystko o głodujących Ukraińcach polskiej Galicji,Huculszczyzny i węgierskiego Zakarpacia.

  https://varjag2007su.livejournal.com/1760261.html

  https://www.rasvetsiriusa.com/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%B8/%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D1%84%D0%B0%D0%BA%D1%82%D1%8B/%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%80-1930-1933%D0%B3%D0%B3/#.YPOOY0wwiM8

  https://topwar.ru/151100-kto-moril-golodom-nesovetskuju-ukrainu.html

  https://varjag-2007.livejournal.com/3057768.html

  Tak więc wychodzi na to że nasza przeszłość ciągle okazuje się nieprzewidywalna.

  A skoro już przy tym jesteśmy;z niecierpliwością czekam premiery filmu "Mojżesz Kola".Film jest gotowy a jego zapowiedź ukazała się już dwa lata temu.Nie rozumiem dlaczego jeszcze nie było premiery.Takie "leżakowanie" w dzisiejszych czasach jest nienaturalne dlatego myślę że stoi za tym jakiś ważny powód.
  Jak pan myśli @brian,czy może chodzi o to aby mocne akordy zawarte w filmie zabrzmiały w odpowiednim czasie? Nie przymierzając jak z tą strzelbą wiszącą na ścianie?

  https://www.youtube.com/watch?v=CNnXOPkq9og
 • @brian 23:56:35
  "Hagady i konfabulacje wszędzie?"

  Jak mawiają Rosjanie - "ludzie są wszędzie"

  "Przecież wiele zbrodni jest niezaprzeczalnych"

  Bo za zaprzeczanie jednych można mocno oberwać. A także za przypominanie o drugich.
 • @michalm12345 04:41:42
  "chyba lepiej miec status ukrainy niz czeczeni nie?"

  Ciekawe, że Czeczenia kojarzy się Panu z Ukrainą.

  Nasłanie wahabitów można porównywać z powrotem banderowców. W obu przypadkach celem było rozwalenie Rosji.
 • @Pedant 08:13:27
  Akurat o ukraińskich od tych i "onych" niby naszych.
  Sytuacja w końcu naszego Jacka Boki, ze swą prawie straceńczą misją sporo mówi.
  Mam znajomego w IPN.
  Widzi że sytuacja jest zbyt "płynna".
  A zbiór otwarty dla wszystkich co rusz zmienia zawartość.
  To b. delikatne określenie na manipulacje polityczne przy faktach.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej