Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
146 postów 2421 komentarzy

Chwila Prawdy i Sumienia

Alfax - ⭐ Refleksje i własne niezależne poglądy. ● NIE KAŻDY NIEWIDOMY JEST ŚLEPY tak jak NIE KAŻDY WIDOMY JEST WIDZĄCYM PRAWDĘ ● Tematy dotyczące nas ludzi a także wszechświata. ⭐◇⭐ Każdy ma prawo krytykować, oby to była krytyka merytor

Czerwona Linia, Rosja vs Globalny Zachód. RED ALERT.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

■ RED ALERT ! ■《Ostatnie ostrzeżenie prezydenta Rosji Putina》. Dziś już ten arogancki Zachód doskonale wie, gdzie Putin nakreślił czerwoną linię. Ostrzeżenie dotyczy wrogów Rosji, głównie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i ... .


Przyglądając się z boku, na sytuację Rosji od 1990 roku po 2021 i śledząc wypowiedzi nie tylko prezydenta Rosji Putina ale i rosyjskich  politykow oraz komentatoròw. Można analizując wszyskie istotne ważne ostatnie wydarzenia wyciągać odpowiednie wnioski. 

Dziś już ten arogancki Zachód doskonale wie, gdzie Putin nakreślił czerwoną linię. 

■■■   Ostatnie ostrzeżenie prezydenta Rosji Władimira Putina.  ■■■

▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪

 

 

 


 

  Ostrzeżenie dotyczy wrogów Rosji, głównie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i państw NATO a takźe reżimu banderowskiego w Kijowie. Rosja nie radzi nikomu przekraczać czerwonej linii w stosunkach z jej interesami - a gdzie to będzie ? - powiedzial Putin: "Ustalimy sami w każdym konkretnym przypadku". Te słowa Władimira Putina z przesłania do Zgromadzenia Federalnego dotarły w błyskawicznym tempie do wrogów Rosji i zostały już porównane z jego przemówieniem w Monachium i nazwane nowym bardziej asertywnym manifestem polityki zagranicznej Rosji.

 Rzeczywiście rozpoczął się nowy okres historyczny - ale słowa prezydenta tylko podkreślają to, co już się wydarzyło po dokonanej przez elity ZSRR zdradzie i upadku ZSRR. Rosja w latach 90 tych za przyczyną zdradzieckiej i proamerykańskiej polityce zdrajcy Jelcyna i jego zwolenników upadała. Po objęciu władzy przez Wladimira Putina Rosja krok po kroku odradzała się, między innymi po przez walkę ze zlodziejskimi oligarchami którzy nie tylko że grabili miliardy i depomowali zyski w obcych bankach po za Rosja głównie w USA i Wielkiej Brytanii ale też nie wypłacali całymi miesiącami pieniędzy ludziom za pracę. 

  Zmiany polityki gospodarczej i socjalnej. 

  Rosja pod rządami Putina koncentrowała się na odzyskaniu i częściowej nacjonalizacji strategicznego przemysłu i surowców i produkcji oraz rozwój własnej nowoczesnej technologii. Celem była na szeroką skalę w każdej ważnej dziedzinie modernizacja. Po przywróceniu porządku w Czeczenii nastąpiła jej odbudowa i skoncentrowano się na zbudowaniu nowoczesnej i silnej armii w celach obronnych tego ogromnego państwa. Teraz Rosja posuwa się naprzód. Ale nie na Ukrainę ani na Zachód - przechodzi do bardziej otwartej i twardej obrony swoich interesów narodowych.

 Prezydent Rosji Putin: Sami zdefiniujemy interesy narodowe i czerwoną linię.

 Ale to nie oznacza, że wcześniej Rosja nie broniła swoich spraw. Rosja broniła przez wszystkie lata rządów Putina, ochraniała rosyjskojęzyczną ludność w Naddniestrzu, Osetię i Abchazië, zapobiegla całkowitej zagładzie Syrii i chroni ludność w Donieckiej i Ługańskiej Republice przed ukraińskim neobanderowskim ludobóczym reżimem.

Na tym polegała - Rosyjska Doktryna - polityki zagranicznej. Rosja im więcej zdobywała siły, tym głębsze było w Rosji przekonanie o własnej racji i chęci by zapobiec jednobiegunowej bezkarnej dominacji USA, a przebieg międzynarodowych wydarzeń (jak napad USA i NATO na Serbię i oderwanie siłą Kosowa oraz podpalenie przez Zachód całego Bliskiego Wschodu i północnej części Afryki dowodził słuszności rosyjskich ocen sytuacji zewnętrznej.

 Im bardziej wytrwały i ostry stawał się ton sprzeciwu ze strony Rosji obec hegemonii i imperializmu USA i państw NATO na scenie światowej, tym aktywniej byli zaangażowani na Zachodzie politycy w grę przeciwko Rosji na wszystkich polach wielkiej geopolitycznej sceny ... I tym bardziej Rosję demonizowali - szkalując Rosję i przedstawiając Rosję jako zagrożenie dla pokoju na świecie, próbując blokować i izolować oczerniać i prowokować, wszczynajac sponsorowane i na Zachodzie opracowane tzw rewolucje w byłych republikach radzieckich w celu przejęcia ich pod swoją kontrolę po przez instalowanie tam swoich marionetek i skierowanie ich politycznych działań przeciwko Rosji. 

 Czynna ingerencja USA i Zachodu.

Cel. Krwawe obalenie po przez ulicę rządu w Gruzji, na Ukrainie i w Armenii. Próba na Białorusi. Uaktywnienie się działalności 5 kolumny w Rosji.


 Prezydent Rosji nie pozostaje bierny.

 Rosja pomaga i broni Osetię, Abchazië, Wenezuelę i Donbas a Krym powraca na podstawie referendum do macierzy Rosji.

 Siedem lat po sponsorowanym przez USA krwaym przewrocie na Ukrainie i zachodnich niesprawiedliwych bezprawnych sankcjach i po powrocie Krymu do Rosji pokazało, że żadne sankcje na Rosję nie działają i są całkiem bezużyteczne. Rosja to po prostu samowystarczalny kraj a przy tym intensywnie rozwija relacje z Chinami i innymi państwami nie będącymi wasalami USA i Zachodu. 

Mimo rozpętania antyrosyjskiej histerii i oskarżeń o wszystko co tylko można by wymyślić. Te rusofobów starania zniszczenia Rosji po prostu nie działają w skali globalnej (wysiłki demonizacyjne Zachodu działały tylko na sam Zachód - i są odwrotnie skuteczne, jeśli weźmiemy pod uwagę nastroje ludności na Zachodzie, jak protesty przez ponad rok i żółte kamizelki, separatyzm Katalonii, Szkocji, nawałnicę emigrantów z Afryki i z Azji, masowe rozruchy w krajach Unii i w USA na tle rasowym i fałszowanie wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz szturm na Kapitol w Washingtonie). 

Dzięki Rosji.  Wynik jest widoczny na korzyść wielobiegunowego świata. 

Rosyjska polityka powstrzymywania Zachodu jest świadectwem tego, jak bardzo od czasu sprawowania władzy przez prezydenta Włodimira Putina zmienił się świat. Co więcej, oblicze świata zmieniło się zarówno z przyczyn obiektywnych po przez wzrost gospodarczy i potęgi militarnej Rosji (niszczenie niedokończonego jednobiegunowego atlantyckiego porządku światowego, które rozpoczęło się po objęciu władzy przez Wladimira Putina w pierwszej dekadzie XXI wieku), a były to celowe działania Rosji, które przyspieszyły bieg zmieniającej się na nie korzyść amerykańskiej hegemonii historii.

 Rada Federacji wymieniła największy błąd Kijowa.

 Krwawy przewrót na Ukrainie i objęcie władzy przez neobanderowskich ideologów w 2014 roku przyspieszyło kryzys zachodniego projektu globalnego przywództwa (z myślą o dominacji) Celem było zainstalować amerykańską bazę na Krymie i zagrożenie bezpieczeństwa Rosji u jej południowych granic. 

 Rosja musiała zareagować w sytuacji Krymu przede wszystkim bronić ludność ponad 85% o rosyjskich korzeniach która w brew swojej woli znalazła się w państwie tzw Ukrainie z agresywną społecznością wyznającą ideologię nazistowsko-banderowską, więc w tej sytuacji Rosja musiała bronić swoich interesów narodowych. 

Całkowita konsternacja i zaskoczenie Zachodu.

 Zachód otwarcie odmawiał Rosji prawa do obrony swoich interesów a nawet prawa do ich formułowania - stąd była ta cała pogardliwa mowa o Rosji jako o kraju stacji benzynowej, o regionalnym mocarstwie, o gospodarce rozdartej na strzępy. Rosja została odpisana na straty dla Rosjan a zyski dla korporacji zachodnich państw w latach 90.

 I byli bardzo zaskoczeni, wręcz w szoku gdy w Monachium i po powrocie Krymu, Rosja zaczęła wracać do pozycji supermocarstwa. Tak, nie w tej samej skali jak ZSRR - ale na tyle istotnej, żeby zepsuć całą grę właścicielom amerykańsko natowskiej hegemonii. Ponieważ budowana tak zawzięcie przes Zachód babilońskia wieża globalizacji i ich New World Order - zaczęła się sypać, kruszyć i to tylko za sprawą Rosji dysponującą ograniczoymy możliwościami. 

 Tak jakby nie osądzać, to Rosja i jej polityka odegrała ważną rolę w przyspieszeniu procesu załamania się atlantyckiego porządku światowego.

 Uświadomienie sobie tego (połączenie wewnętrznego kryzysu projektu globalistycznego i aktywnej gry Rosji) doprowadziło Atlantystów do histerii - „Rosjanie idą!”, " Rosja agresor" Czyli Rosjanie ingerują we wszystko i we wszystkich, wszędzie ręka Putina, " Putin wszechmogący" Brednie na temat możliwości prezydenta Rosji przechodzą granice wszelkiego absurdu. Stają się paranoią zachodnich lidetów, polityków i medialnych monopolii. A najwiecej paranoidalnych polityków znajduje się wśród partii Demokratów w kongresie w Stanach Zjednoczonych i w w Białym Domu. Rusofobia przybiera rozmiary w krajach Unii Europejskiej, Kanadzie, Australii i naturalnie w USA pandemii niczym wirus covid 19, jest dla zainfekowanych rusofobią a szczególnie Putinofobią nieuleczalną chorobą na którą medycyna nie ma leków. 

 Rusofobów wszechstronna i wszechobecna propaganda krzyczy przez 24h i przez wsztskie lata, że Krym i Syria to dla Rosji za mało, więc wybrali sobie też Trumpa i zorganizowali Brexit - to całe gorączkowe majaczenie i te chore oszczerstwa obserwujemy od wielu lat. 

  Próby izolacji Rosji okazały się zupełnie nieskuteczne i z odwrotnym skutkiem: Zachód zaczął czuć się niepewnie, szukając Rosjan, Putina ukrytego pod każdym łóżkiem i obciążając Rosję za wszystko, za na Zachodzie beznadziejnych polityków, liderów państw i za ich każdy własny problem i niepowodzenie. Tylko Rosja jest wszystkiemu winna, że jest słońce i że nie ma słońca, że deszczu nie ma , że deszcz pada no i oczywiście za chłody na wiosnę bo skierował Putin prądy powietrzne ze Wschodu i Północy na Zachód by ingerować w żywotne interesy globalnej mafii NWO. 

  Propaganda antyrosyjska zaczęła działać na rzecz Rosji już w skali globalnej - jeśli Rosjanie są tak wszechmocni, jak mówią na Zachodzie, to trzeba z nią się przyjaźnić. W oczach Azji, Ameryki Łacińskiej, Afryki, Rosja otrzymała dodatkową reklamę, która w bardzo dogodny sposób nałożyła się na powrót Rosji w różne regiony planety. Chcieli przestraszyć Putina, ale pracowali nad umocnieniem jego reputacji jako najpotężniejszego polityka naszych czasów, a nawet wszech czasów.

 Ale abstrahując od ironii to mamy do czynienia ze strony USA i globalnego Zachodu z nową formą nacisku na Rosje. W którym czynniki polityki wewnętrznej i zagranicznej są ze sobą ściśle powiązane, to znaczy dochodzi do tego, co można nazwać ingerencją w sprawy wewnętrzne Rosji z umyślnym lekceważeniem rosyjskich interesów narodowych. Najdobitniejszym tego dowodem jest przenikanie się sytuacji z Nawalnym i Ukrainą. 


 Będą żałować tego, co zrobili”: Putin zagroził twardą reakcją prowokatorom.

 Ciągłe oparte na amerykańskim dyktacie sankcje i groźba zatrzymania Nord Stream 2 z powodu Nawalnego (najpierw wykreowany przez zachodnią agenturę pretekst z powodu zatrucia, a potem histeria zachodnich liderów i środków przekazu z powodu aresztowania), oraz potęgującą histerię wokół „groźby rosyjskiej inwazji” na Ukrainę. To mobilizuje Rosję do podjęcia działań w celu ustalenia i wytyczenia dla wrogów Rosji definitywne nie do przekroczenia czerwone linie !. 

Wszystko to co Zachód próbuje Rosji narzucać jako „nową normalność”. Rosja nigdy nie zaakceptuje proponowanych jej reguł gry - a tym bardziej ingerencje w jej wewnętrzne sprawy, ani nie będzie tolerować gierek Zachodu „ratuj Ukrainę przed Rosją” bo to kategorycznie jej nie odpowiada. Czyli Rosja nie będzie bawić się Zachodem (i z jego atlantycką częścią USA-NATO) ani zgodnie z ich regułami, ponieważ rozumie, że te gierki potrzebne są tylko jako pretekst do wyrządzenia Rosji krzywdy. Walka się już toczy, propaganda polityczna, gospodarcza - a przede wszystkim geopolityczna. To znaczy Zachód chce odebrać Rosji prawo do sądzenia rosyjskich obywateli za przestępstwa kryminalne, finansowe i inne niekończącymi się oskarżeniami władzy w Rosji - zarówno gdy chodzi o Nawalnego, jak i o Ukrainę. Co więcej, oba te tematy znajdują się teraz za czerwonymi liniami, o których mówił Putin. Zachód doskonale to rozumie, ale znowu próbuje się przebić. A jeśli to się uda?

 Tym razem, prezydent Putin dał wrogom Rosji wyraźnie do zrozumienia. Nie, lepiej nawet nie próbować, nie prowokować, żeby później nie trzeba było żałować, bo dawno niczego nie żałowałeś, gdyż Rosja była nad wyraz bardzo cierpliwa. 

 Te słowa Putina odnoszą się do wszystkiego naraz - zarówno do prowokacji na froncie ukraińskim, jak i do prowokacji w każdym innym miejscu, w którym istnieją rosyjskie interesy narodowe. Dużo ich? Oczywiście: Rosja jest potęgą światową, jest ogromnym państwem o globalnych interesach. a nie państwem z ambicjami globalnej dominacji (to są Stany Zjednoczone), kto nie dostrzega różnicy ten myli się co do polityki Rosji. 

  Te interesy ważne dla Rosji, są nie tylko w przestrzeni poradzieckiej (byłych republikach ZSRR) ale też w Syrii i Wenezueli, Wietnamie i Serbii, Egipcie i Angoli, . A co jest najważniejsze, Rosja chce by panował wielobiegunowy świat i porządek na świecie. Moskwa i Pekin w tym celu lączą siły coraz aktywniej i w sposób skoordynowany. Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło amerykańskie sankcje wobec Rosji. 

▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪

Czytając różne wypowiedzi i komentarze rosyjskich znawców polityki prowadzonej przez Kreml nasuwa się konkluzja, że w interesie Rosji jest pokojowa współpraca międzynarodowa a wszelkie ze strony Zachodu próby powstrzymywania Rosji w jej rozwoju i współpracy z innymi państwami Rosja odbiera to jako prowokacje i zarazem ogromne dla jej bezpieczeństwa istnienia.


A w konkretnym przypadku? Oznacza to, że Rosja nie pozwoli, aby Zachód Rosję powstrzymywał i próbował dyktować co jest dla Rosji dozwolone !

Tu jest zauważalna bardzo ważna różnica w doktrynach Rosji i globalnego Zachodu, bo Rosja nie mówi o ekspansji Rosji na obce terytoria i w strefy innych państw i ich zagranicznych interesów narodowych.

Rosja mówi o obronie i oddaniu Rosji jej - tego, co Zachód już zabrał i próbował lub wciąż próbuje Rosji odebrać. I według rosyjskich komentatorów nie ma potrzeby doprecyzowywać, wyjaśniać Zachodowi ponieważ politycy i liderzy na Zachodzie doskonale wiedzą gdzie naruszyli interesy bezpieczeństwa Rosji i jej prawo do rozwoju według suwerennych reguł które dla Rosji są święte.

▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪

Na podstawie ostatnich wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina,  telewizyjnych komentarzy i obserwacji i wypowiedzi rosyjskich polityków oraz autorów różnych publikacji.

KOMENTARZE

 • Banderowskie kanalie podskakują.
  Takie robactwo wspierane a właściwie z polecenia USA podskakuje i wywija ogonem.
  "Mój prezydent jest w tym bardzo stanowczy ”: bandergnom Kuleba nazwał„ czerwoną linią ”w negocjacjach w Donbasie

  "Nigdy nie zgodzi się na bezpośrednie negocjacje z przywódcami Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej". Poinformował o tym szef upadlińskidgo MSZ Dmitrij Kuleba na antenie kanału telewizyjnego BBC News World.

  Wcześniej naczelny klaun i marionetka UPAdliny Władimir Zełenski zaprosił Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina do rozmowy w dowolnym miejscu Donbasu, gdzie toczy się wojna. Rosyjski przywódca zaproponował, aby szef UPAdliny spotkał się najpierw z przywódcami DRL i LRL w celu omówienia Donbasu, a następnie z przedstawicielami Rosji. Jednak UPAdlina stanowczo odmawia negocjacji z ludowymi republikami Donbasu, nazywając to stanowisko pryncypialnym.

  Kreml uważa, że ​​konfliktu w Donbasie nie da się rozwiązać bez bezpośredniego dialogu między Kijowem, Donieckiem i Ługańskiem. Według zastępcy Administracji Prezydenta Rosji Dmitrija Kozaka Ukraina uchyla się od negocjacji z republikami ludowymi, „nie chcąc wyciągać wniosków ze światowej praktyki historycznej” i nie radzi nawet myśleć o siłowej próbie przejęcia władzy nad Donbasem.

  Pozdr :)
 • Autor
  *5
  Czerwona linia, o której mowa, została przekrocznoana już dawno.
  Warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się na granicy Rosji z Ukrainą (strefa Donbas, Ługańsk).
  Po silnej koncentracji rosyjskich wojsk w tamtym rejonie i po histerii medialnej, że oto Putin szykuje marsz na Kijów, nagle wojska rosyjskie znikają stamtąd. Przecież powodem nagłej zmiany sytuacj nie byl strach Putina i Lukaszenki przed ewntualna konfrontacją z Ukrainą, bardzo amerykańską Ukrainą, należy dodać.
  Putin posiada bardzo silną kartę przetargową, którą w mojejnopinii wykorzystał.
  Faktem jest, że zarówno Rosja jak i Chiny, dążą do zapobieżenia utworzeniu jednobiegunowego systemu globalnego pod auspicjami hamburgerowej cywilizacji śmierci.
  Odnoszę wrażenie, że Putin jasnym tekstem wyjaśnił komuś, że militarny sojusz Rosji z Chinami jest jak najbarziej możliwy, bo gospodarczy już istnieje.
  Lotniskowców Rosja za dużo nie ma, bo doktryna militarna Rosji, to jest obrona, ale obrona ofensywna i nie ma problemu w tym, aby wysłać kilka okrętów podwodnych do basenu Morza Chińskiego.
  Nie silę się tutaj na pisanie scenariuszów wojennych, a jedynie chciałbym wskazać, że połączony potencjał militarny Rosji i Chin to dla hamburgerów zbyt wiele, tym bardziej, że kilka ostanich ataków rakietowych Izraela na Syrię, okazało się działaniem zupełnie bezskutecznym, podczas gdy do ich odparcia użyte zostały systemy S400.
  Reasumując, Rosja mogła zagrozić USA sojuszem militarnym z Chinami, czego efektem może być wycofanie rosyjskich wojsk spod ukraińskiej granicy i białoruskich także.
  Pozdrawiam!
 • Trudno uwierzyć
  w samodzielność Putina - pamiętając jak to tzw. oligarchowie korzenni przeorali Rosje po zwinięciu tam komuny i uzależnili ja finansowo od światowego, czarciego pomiotu. Ponadto - kto to był Jelcyn - wszyscy wiedzą a to jednak z rekomendacji tego Jelcyna Putin jest - tam gdzie jest do dzisiaj. Ponadto - ktoś powie - przecież Stalin uwolnił się od dzieci diabła - przynajmniej tak niektórzy opowiadają. Jeżeli tak - to dlaczego podczas ustawki czarciego pomiotu - zwanej II WŚ - konwoje z USA szły do Murmańska a nie np. do Hamburga? Przecież pana towarzysza Hitlera zaflancował Niemcom światowy, czarci pomiot.
  Wniosek?
  Wszystkie poczynania Rosji są uwarunkowane siłą V, rosyjskojęzycznej kolumny dzieci diabła rezydującej w Rosji i taką czy inną słabością Rosjan.
 • @Jan Twardowski 08:44:08
  Tak żyją na koszt naiwnych opływające w ekstremalnym bogactwie agenci jak Nawalny & CO czyli korupty walczace z korupcją.

  " Miliony dolarów dla rosyjskiej opozycji.
  Dlaczego Navalny o swoim bogactwie i o swoich kolesiach i spółce milczy ?
  "
  Jaki rodzaj majątku, w tym za granicą, firmy, pieniądze, biznes i inne szczęście, posiadają sami „demaskatorzy” i „bojownicy przeciwko krwawemu reżimowi”. Okazało się, że ci goście są bardzo, bardzo zamożni.

  Nawet, można powiedzieć, bardzo bogaci. Ale z jakiegoś powodu „wojownicy” wolą o tym nie pamiętać.

  Więc nazwijmy je po imieniu. Prawa ręka i „szef sztabu” Aleksieja Nawalnego Leonida Wołkowa. Większość czasu spędza w Luksemburgu, gdzie mieszka w bardzo ładnym domu pod adresem 31, Rue Des Pres, L-8265, Mamer w Luksemburgu, wartego około miliona euro...

  https://oleglurie-new.livejournal.com/332690.html

  Pozdrawiam:))
 • @Jan Twardowski 08:44:08
  //Po silnej koncentracji rosyjskich wojsk w tamtym rejonie i po histerii medialnej, że oto Putin szykuje marsz na Kijów, nagle wojska rosyjskie znikają stamtąd.//

  Niech pan nie ulega medialnej propagandzie a raczej wejdzie na stronę ministra obrony i osobiście przekona się że od lat u styku zimy i wiosny odbywają się podobne ruchy wojsk mające służyć ostatecznemu wybudzeniu z "zimowego snu",sprawdzeniu sprawności sprzętu,komunikacji itp.
  Żeby rozszmelcować Kijów ruska armia nie musi podchodzić granice.Z powodzeniem może to zrobić z Morza Azowskiego.

  https://www.youtube.com/watch?v=yf2SZ_gjtA0
 • @Monaco 09:45:00
  Ja tylko obawiam się iż to przeniesie się na Polske,bo trochę blisko,aż za blisko.Ktoś nam pod plotem wojenke chce zaistalować i profity z tego mieć.Liczę że do końca Czewrca problem powinien się rozwiązać/narazie/,chodzi instalacje Nord Stream 2.
  A jak powiedziała Pani doradca obecnego Prezedenta USA,iż zrobimy WSZYSTKO aby nie dopuscić do ukończenia,to też coś znaczy ?
  Teraz chcą Bałtyk czyścić,akurat ?
  Wszystko skłąda się w jedno,pewnie się myle.
  Pozdrawiam.
 • @ikulalibal 11:01:35
  W czasie walk z ISIS w Syrii, rakietami "Koliber" zrobiła akcje oczyszczanie, nie wychodząc z domu (z Morza Kaspijskiego).

  Atak przy pomocy zaprogramowanych rakiet dalekiego zasięgu Rosjanie przeprowadzili na isis. Okręty Flotylli Kaspijskiej. Wystrzeliły 26 rakiety które przeleciały nad Iranem, Irakiem i uderzyły w Syrii.

  Dla USA i wassali był to szok.


  Salut. ✔
 • WPS
  Szanowny Autorze, też mam wiele sympatii do Rosjii i Rosjan, a nawet więcej uważam Ich za niemal bezalternatywnego partnera dla Polski i Polaków, ale to nie usprawiedliwia wypisywania takich odbiegających w wielu fragmentach od realiow dytyrymbów na cześć ichwałe Rosji czasów władzy W.Putina.

  Niczemu i nikomu to nie służy tak naprawdę. Życie w złudzeniach i półprawdzie jest niezwykle szkodliwe, bo osłabia czujność i odpowiedzialność za siebie.

  Pan wysmażył tekst złożony w przeważającej części z fikcji, pobożbych życzeń i potencjalnych mozliwości, ale to jeszcze nie znaczy, że skąłda się on na prawdziwy wizerunek współczesnej Rosji.

  Proszę jednak o umiar. Pozdrawiam życzliwie.
 • @1939-1939 11:21:18
  "A jak powiedziała Pani doradca obecnego Prezedenta USA,iż zrobimy WSZYSTKO aby nie dopuscić do ukończenia,to też coś znaczy ?"

  To wymusi też reakcję Rosji i Niemiec - albo będzie nowy rozbiór, albo Ruscy i Białorusini rozpędzą się aż do Odry....

  Pozdro!
 • @Leonardo da Vinci 11:22:33
  "Dla USA i wassali był to szok."

  Cóż za piękna akcja to była :-)

  Pozdro!
 • @Jan Twardowski 08:44:08
  "Lotniskowców Rosja za dużo nie ma, bo doktryna militarna Rosji, to jest obrona, ale obrona ofensywna i nie ma problemu w tym, aby wysłać kilka okrętów podwodnych do basenu Morza Chińskiego."

  Tudzież w okolice czy to LA, czy to NY... ;-)
 • @Monaco 08:24:00
  "....Władimir Zełenski zaprosił Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina do rozmowy w dowolnym miejscu Donbasu, gdzie toczy się wojna."

  Chciał sobie pograć - w warcaby ;-)

  Pozdro!
 • @ Autor, All
  *****

  "....Rosja jest potęgą światową, jest ogromnym państwem o globalnych interesach. a nie państwem z ambicjami globalnej dominacji (to są Stany Zjednoczone), kto nie dostrzega różnicy ten myli się co do polityki Rosji."

  Dla mnie bardzo ważną cechą Rosji jako podmiotu grającego na arenie globalnej jest to, że nie mają ciśnienia na ograniczanie czyjejś suwerenności monetarnej - dla takiego kraju jak Polska, to kwestia być lub wymrzeć...

  Oczywiście 5* :-)

  Ukłony
 • @stanislav 12:27:02
  "Życie w złudzeniach i półprawdzie..."

  Wytworzone przez WŁASNY przemysł oraz ośrodki naukowe rakiety, nuki, atomowe okręty podwodne, czołgi, samoloty, satelity, broń kosmiczna, surowce to żadne złudzenia ani półprawdy. To fakty. Do tego zespolone całkiem wydajną strategią i taktyką....

  Ukłony :-)
 • @ikulalibal 11:01:35
  Przepiękny widok! :-)

  Już nawet mniejsza o to do czego strzelali - same startujące rakiety są piękne. Chyba mam coś nie tak z głową, ale to nic ;-)

  Pozdro!
 • @Jan Twardowski 08:44:08
  "Faktem jest, że zarówno Rosja jak i Chiny, dążą do zapobieżenia utworzeniu jednobiegunowego systemu globalnego pod auspicjami ..."

  Nie mogą inaczej. Przejściowy okres Busha młodszego i Jelcyna się nieubłaganie kończy. Wyjaśnię:

  1. Od zakończenia II wojny światowej do rozpadu bloku radzieckiego, świat był dwubiegunowy. Był to układ dość stabilny.

  2. W okresie przejściowym pojawiła się nierealistyczna perspektywa świata jednobiegunowego i "końca historii" (według interpretacji Fukuyamy).

  3. Tym co się wyłania, niezależnie od wysiłków, spisków i marzeń polityków, globalnych oligarchów oraz klasy "gadających głów" ("talking heads" - gadatliwych pseudo ekspertów) świat staje się wielobiegunowy. Będzie około siedem albo osiem wielkich regionów, każdy z wiodącym mocarstwem w centrum i pomniejszymi satelitami wokół. Na następne 30 lat. Potem zobaczymy co dalej.

  Co Rosja, Chiny, USA sobie życzą nie ma na ten rozwój wielkiego wpływu. Rządzą tym głębsze mechanizmy, poza kontrolą jednostek, czyli przemiany technologiczne, lokalne dynamiki kulturowo-cywilizacyjne, i potrzeby materialne mas ludzkich.
 • @stanislav 12:27:02
  "mam wiele sympatii do Rosjii i Rosjan, a nawet więcej uważam Ich za niemal bezalternatywnego partnera dla Polski i Polaków"

  Sympatie w polityce mało znaczą. Zwykle decydują interesy i powiązania gospodarcze. Kluczowym realnym partnerem Polski są Niemcy.

  W końcu Polska leży na zachód od linii Ribbentrop-Mołotow ;)
 • @Pedant 13:27:37
  "Co Rosja, Chiny, USA sobie życzą nie ma na ten rozwój wielkiego wpływu."

  Jak to!???? Życzenie Kremla nie ma wpływu??? ;-)

  - Potrzeby materialne mas ludzkich? Od tego żeby je kształtować jest propaganda.

  - Przemiany technologiczne? Knuje się i kombinuje, kradnie i przerabia. To co można wykorzystać do panowania nad masami oddaje się gawiedzi pod pretekstem.... "przemian technologicznych" - można to też nazwać postępem i kręcić reklamy :-)

  - "lokalne dynamiki kulturowo-cywilizacyjne" ???? Masz na myśli Arabską Wiosnę, Rewolucję Godności czy Goździków? Przecież rękę srula-psuja czuć na kilometr...

  Zupełnie się nie zgadzam :-)
  Ale mimo tego oczywiście serdecznie pozdrawiam.
 • @Pedant 13:34:35
  "Kluczowym realnym partnerem Polski są Niemcy."

  Kurde, partnerstwem bym tego nie nazwał :-(

  Ostatnio słyszałem w nagraniu z Gryguciem jak niemiaszki nawywijały w Szwecji w sprawie stoczni w Karlskornie - kruczki prawne, szacher - macher, finał finałem wygaszanie, aż tu nagle "wtem!": w odpowiednim miejscu i czasie pojawia się szwedzki kontrwywiad wojskowy z bronią długą, przejmuje co trzeba i stocznia odzyskana. Bo to część szwedzkiej zbrojeniówki też była...
  Piękna akcja to musiała być :-)
  Ale do tego trzeba mieć swoje służby :-(
 • @Alfax
  Tymczasem polińskie bydło taki prezent dla banderopiteków zrobiło .https://www.defence24.pl/polskie-bmp-1-trafily-do-ukrainskiej-armii Salute .
 • @Jasiek 13:12:08
  Muszę pana z przykrością nieco sprowadzić na ziemię. PKB Rosji to jedynie 1,8% światowego , za ZSRRR, to było coś około 20%. Surowce są, ale ekspoloatowane przez korporacje z kilkudziesięcioprocentowym udziałem zagranicznym, a bywa że i większościowym. Elektronika w tym uzbrojeniu, to często made in Taiwan lub USA. Bardzo duża część wykwalifikowanych kadr inżynierskich pracuje za granicą.
  Gorzej, że i podzespoły mechaniczne często też pochodzą z ...importu.

  A poza tym armia jest środkoem do celu, a nie celem samym w sobie. natomiast wspólcześnie wojny prowadzi się środkami innymi niż " tradycyjnie" militarne.
 • @stanislav 15:08:05
  Pewnie się myle,ale biedakami nie są majac:Po raz pierwszy wartość złota w międzynarodowych rezerwach Rosji przekroczyła wartość amerykańskiego dolara. To skutek wieloletniej polityki Moskwy, aby uniezależnić się od amerykańskich aktywów, a także efekt wzrostu cen złotego kruszcu.
  Całkowita wartość rosyjskich rezerw międzynarodowych wynosi 583 mld dol. Złoto odpowiadało za 23 proc. tej wartości – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu, w którym uwzględniono ostatnie dostępne dane z czerwca 2020 roku. Z kolei udział amerykańskiego dolara w wartości rosyjskich rezerw spadł na przestrzeni dwóch lat z 40 do 22 proc.
  Szkoda tylko i łza w oku się kręci że Polska nie ma połowy tego co Rosja.
  Przesyłam pozdrowienia.
 • @Jasiek 13:42:29
  "Potrzeby materialne mas ludzkich? Od tego żeby je kształtować jest propaganda."

  Propaganda nie zastąpi chleba.
 • @stanislav 15:08:05
  " PKB Rosji to jedynie 1,8% światowego , za ZSRRR, to było coś około 20%. "

  Realna wielkość ekonomii mierzy się parytetem siły nabywczej. Wartość domu w dobrej dzielnicy w Londynie jest wielokrotnie wyższa od podobnego domu w Rostowie czy Kazaniu. A mieszka się podobnie.

  https://www.awaragroup.com/wp-content/uploads/2017/11/gdp-based-on-ppp-valuation-2017-imf-768x671.png
 • @1939-1939 15:21:42
  Nie za bardzo rozumiem ten pasus, albo jakiś błąd w tłumaczeniu ? " Po raz pierwszy wartość złota w międzynarodowych rezerwach Rosji przekroczyła wartość amerykańskiego dolara. To skutek wieloletniej polityki Moskwy, aby uniezależnić się od amerykańskich aktywów, a także efekt wzrostu cen złotego kruszcu."

  Sprawdzę te dane, zapewne następowała pewna dywersyfikacja z $ na euro, w obrotach handlowych zarówo Rosji jak i Chin ( także dwustronnych) domiuje póki co $ ( w przypadku Chin to zrozumiałe, gdyż glówny partner handlowy Chin to USA). Są ekonomiści rosyjscy, którzy rezerwy RBC uważają za nadmierne ( zresztą słusznie), gdyż dzieje się to kosztem inwestycji - przez ostatnie 20 lat permanentnie zbyt niskich, szczególnie tych o charakterze produkcyjnym i antyimportowych.
 • @1939-1939 15:21:42
  Nie wiem jak to rozumieć, że " biedakami nie są" skoro 14% ludności żyje poniżej miimum socjalego ? Rosja to na pewo potecjalnie kraj bogaty, ale własnie zbliżanie " potencjalnie" do " realnie" powinno być głównym celem polityki społeczno-gospodarczej.
 • @Pedant 15:55:30
  I co pan chciał tym wskaźnikiem ( nota bene dziurawym) mi udowodnić?
 • @stanislav 16:19:14
  //Nie wiem jak to rozumieć, że " biedakami nie są" skoro 14% ludności żyje poniżej miimum socjalego ?//

  A gdzie nie ma biednych ludzi? to smutne i godne likwidacji zjawisko ale nie przesadzajmy.
  Prosze nam coś napisać o tamtejszym socjalu.Ja teoretycznie też mogę ale jako humanista mam wrodzony wstręt do cyfr.Liczb,statystyk i przeliczników.
  Ile wynosi tamtejsze becikowe zwane tam kapitałem maciezyńskim,ile wynosi zasiłek na 1,2 3 czy kolejne dziecko,co ze szkolnymi posiłkami,co z zasiłkami docelowymi,co z mieszkaniami dla wychowanków domów dziecka ?
 • @stanislav 16:19:14
  Dla zwykłej polskiej Grażyny - możliwość korzystania z opieki medycznej to luksus, który istnieje w Rosji i nie zostały tam nigdy wprowadzone jakieś Limity na leczenie jak w Polsce już za czasów Millera, więc ? W żadnym normalnym kraju - ludzie nie umierali oczekując na miejsce w szpitalu ( płacąc oczywiście, co miesiąc składki )
 • @stanislav 16:19:14
  UUSA najbogatszy kraj 3-ciego swiata ?
  Conajmniej 20 milionów ludzi wogle NIE ubezpieczonych,a ci co maja to czasem tylko aspiryna i do domku,dopiero to wyższe ubezpieczenie może,albo nie gwarantować leczenie.
  Widze u SZANOWNEGO Pana wrogość do Rosji i szczególnie Putina.
  Dobrze rozumiem Pana ,gdyby Rosją rzadził ktoś z wiadomego pochodzenia,to by grało wszystko,ale tak nie jest.
  Chciałem przypomnieć Szanownemu iż żydowski Rząd USA,od 45 roku żyje z wojen.Mogę przypomnieć,gdyby trzeba.
  Przypomne co zrobili boChaterzy z USA z Syrią:

  > Apel Jeffrey'a D. Sachsa, profesora Uniwersytetu Columbia, autora
  podręczników o polityce zagranicznej i specjalnego doradcy Organizacji
  Narodów Zjednoczonych
  >
  > Syryjską wojnę wywołały Stany Zjednoczone. Nasz rząd postanowił
  usunąć rząd Syrii. Była to tajna operacja CIA i Arabii Saudyjskiej
  "Timber Sycamore". Podpisał ją prezydent Obama. Nie poddano jej
  debacie w Kongresie, nie wyjaśniono narodowi amerykańskiemu. Skończyła
  się chaosem. Zwabiła Państwo Islamskie – jeden z odłamów dżihadu w
  niej uczestniczących. Sprowadziła też Rosję. Ta katastrofa trwa już
  siedem lat. Administracja Trumpa ją kontynuuje. Oto definicja tzw.
  państwa permanentnego. CIA i Pentagon chcą odseparować Iran i Rosję od
  Syrii. To jest niewykonalne. A właśnie z tego powodu rozpętaliśmy tę
  wojnę zastępczą. Konflikt zabił już ponad pół miliona ludzi,
  przesiedlił dziesięć milionów. A my brniemy coraz bardziej. Nie
  powinniśmy wystrzeliwać rakiet. Nie powinniśmy dążyć do konfrontacji
  z Rosją. Powinniśmy zaprzestać walki i wspierania rebeliantów
  zaangażowanych w obalenie Baszszara al-Asada. Wojna toczy się nadal,
  ponieważ do dnia dzisiejszego udzielamy pomocy siłom, które chcą
  odsunąć od władzy rząd Syrii – to jest niezgodne z prawem
  międzynarodowym i sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Chciałbym zaapelować
  do prezydenta Trumpa: wycofajmy się i zwróćmy do Rady Bezpieczeństwa
  ONZ, by zawrzeć porozumienie z Rosją w sprawie strategii zakończenia tej
  rzezi.
 • @stanislav 16:22:19
  "I co pan chciał tym wskaźnikiem ( nota bene dziurawym) mi udowodnić?"

  Że gospodarka rosyjska stanowi około 3% światowej ekonomii (tuż za Niemcami) a nie 1,8%. Rosjanie w Rosji stanowią około 1,7% ludności całego świata, więc wskaźnik 3% jest dość pozytywny. Dodajmy do tego zasoby i rezerwy i wystarczy na przetrwanie.

  Hitler nie brał pod uwagę tych aspektów i przegrał.

  "@1939-1939 15:21:42
  Nie wiem jak to rozumieć, że " biedakami nie są" skoro 14% ludności żyje poniżej miimum socjalego ? "

  To znaczy, że 86% żyje powyżej minimum socjalnego i że Rosja nie różni się tym specjalnie od takich krajów jak Polska czy Rumunia.

  https://www.cia.gov/the-world-factbook/field/population-below-poverty-line/

  Niech mnie Pan dobrze zrozumie. Ja nie próbuję dowieść żadnej tezy, po prostu temat mnie zainteresował i zacząłem sprawdzać. Jeśli bym stwierdził, że ma Pan całkowitą rację, to bym to potwierdził. I tyle.

  Nie trzeba być tendencyjnym bo świat jest ciekawy, taki jaki jest.
 • @stanislav 16:19:14
  Bez demagogii.
  Pomówmy o konkretach.Właśnie przyglądam się na ceny mieszkań które jak wiadomo zależą od miejsca położenie,komfortu,powierzchni i itp
  https://www.avito.ru/nizhniy_novgorod/kvartiry/prodam-ASgBAgICAUSSA8YQ

  i daje mi to wyobrażenie o kwotach jakimi trzeba dysponować aby przymierzać się do tego "życiowego zakupu"

  Przyglądam się też tabeli wysokości "kapitału macierzyńskiego"
  https://ru.wikipedia.org/wiki/Материнский_капитал

  I nie wiem jak mam to rozumieć.Czy w taki sposób że przy wypłacie kapitału za dwoje dzieci można już nieśmiało i powolutku przymierzać się do zakupu skromnego lokum? czy jak.Jak czytać tę tabelę (no mówię humanista!!!! )
 • @Monaco 08:24:00
  W tej kwestii Rosja nie może ustąpić ani na ktok jeżeli Donbas ma powrócić pod Kijów. A nie ustąpienia ze strony Rosji ma główny cel.
  Wpisanie do ukraińskiej konstytucji prawa Donbasu do szerokiej autonomii z własną niezależną swoją policją i sądami, prawem do używania rosyjskiego języka jako urzędowego itd.

  Gdy to porozumienie zawarte w Mińsku i te zapisy które są zatwierdzone w ONZ i podpisane przez Pietroszenko znajdą się w ukraińskiej konstytucji to reżim neobanderowski natychmiast upadnie i Ukraina nigdy nie wejdzie do agresywnego NATO a jego wspólnicy staną przed sądem za popełnione zbrodnie w Odessie i w Donbasie i śmieć tysięcy ludzi oraz za zniszczenia na skutek bombardowań i dywersji.

  Pozdrawiam :)
 • @Jan Twardowski 08:44:08
  Ten militarny sojusz Rosji z Chinami nie oficjalnie już istnieje.

  Jest między tymi państwami bez rozgłosu współpraca

  Pozdrawiam :)
 • @ikulalibal 11:01:35
  Dziękuję. Pan jak zawsze dostarcza interesujące info i linki


  Pozdrawiam :)
 • @Leonardo da Vinci 11:22:33
  Amerykanie przeżyli już kilka szoków będąc okrętem na Morzu Czarnym. Gdy rosyjscy piloci zneutralizowali przelatując na USA okrętem wsztskie systemy elektroniczne na wrogim okręcie który był blisko Rosji a 6 czy 7 tysięcy mil morskich od USA.

  Pozdrawiam :)
 • @stanislav 12:27:02
  Umiaru mam bardzo dużo i dystansu do tego co dzieje się w Polsce i na świecie.

  Jednak.
  Tu nie chodzi o fikcje czy moje marzenia.
  Opisany obraz przebiegu rozwoju Rosji po usunięciu Jelcyna i przejęciu rządów przez Włodimira Putina jest objektywny i oparty na faktycznych wydarzeniach, zmianach jakie zaszly w Rosji i wywiadach, relacjach kompetentynych obserwatorów w samej Rosji. Oraz na podstawie moich wlasnych obserwacji i ludzi którym los Rosji i jej rozwój jest nie zwykle ważny.

  A właśnie od czasów sprawowania władzy przez prezydenta Putina są podejmowane działania i krok po kroku Rosja swoimi działaniami pokazuje stanowczy sprzeciw dominacji Stanów Zjednoczonych oraz bloku militarnego NATO w bezkarnej i bezprawnej działalności na arenie międzynarodowej. Pięknym przykładem jest obrona Osetii i Abchazië i pomoc militarna w obronie Syrii a także obrona prezydenta Wenezueli przed amerykańska agresją. Nie zapominając tez o obronie DRL / ŁRL.

  Naturalnie ma Pan prawo mieć swoje odmienne zdanie, tak jak i ja mam moje własne i niezależne od manipulacji innych, którzy celowo w mainstreamowych mediach kłamią lub przemilczają negatywne działania NATO i USA.

  ■ Powiem tak, jeszcze się taki nie narodził który by wszystkim dogodził. ■

  Prezydent Rosji Putin, w stosunku do zdrajcy i kolaboranta z USA i z Zachodem Jelcyna uczynił Rosję mimo ekonomicznych trudności i powiązań z Zachodem, Rosję silną i suwerenną.

  To są namacalne fakty.

  Niestety ciągłym widocznym mankamentem są niskie zarobki większości społeczeństwa i skrajne bogactwo kilku multimiliarderów. Oraz silna grupa liberałów dla których interes Rosji nie istnieje, dla nich zdrada kraju to chleb powszedni.
  To jest kwestia do zniwelowania i wymaga oddzielnej uwagi.

  Pozdrawiam :)
 • @1939-1939 11:21:18
  Rosja po prowokacjach w okolicy budowy rurociągu wysłała tam swoje okrety do ochrony, więc budowa trwa, obecnie u wybrzeży Danii.

  Pozdrawiam :)
 • @Jasiek 12:56:11
  Stany Zjednoczone robią wszystko, co tylko mogą. Znowu jak w amoku opracowali nowe sankcje. Przypomina to mobing ze srony frustratów. A Rosja i tak robi swoje.

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • @Pedant 13:27:37
  " 1. Od zakończenia II wojny światowej do rozpadu bloku radzieckiego, świat był dwubiegunowy. Był to układ dość stabilny."

  A po rozpadzie, liderzy USA i sojusznicy dostali amoku by narzucać innym swoją wolę i na bagnetach, ogniem i bombami nieść "demokracje" rozpustę i dewiację oraz instalować swoje własne reżimy - marionetki.

  Pozdrawiam :)
 • @Repsol 14:34:10
  Niestety, przykre to i rani uczucia Polaków a na pewno tych którzy stracili na skutek ukraińskiego banderowskiego ludobójstwa swoich najbliższych.

  Kiedyś, ci co obecnie tak wspierają reżim banderowców będą musieli przeprosić i zostaną odpowiednio ocenieni za swoje czyny.

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • Polska przekroczyła czerwoną linie
  przynajmniej tak można sądzić z komentarzy polityków,publicystów że o zwykłych ludziach nie wspomnę.

  W trwających szachowych mistrzostwach świata doszło do niesympatycznego a nawet,powiedzmy sobie szczerze-wrogiego,gestu organizatora czyli Polski względem Rosji a konkretnie rosyjskiej zawodniczki.
  Akurat podczas ważnej rozgrywki służba porządkowa przystąpiła do usuwania narodowych barw rosyjskich.Owe barwy spokojnie tkwiły sobie i nikt nie zwracał na nie uwagi,ich usuwanie właśnie podczas meczu jest postrzegane jako szczególnie podłe i małe.Słusznie.To podłe i małe.

  https://vz.ru/news/2021/4/28/1096845.html


  Akt ów w Dumie nazwano "chamskim"

  https://www.championat.com/other/news-4334055-hamskij-postupok-v-gosdume-otreagirovali-na-incident-s-flagom-rossii-na-chm-po-shashkam.html

  https://www.onet.pl/sport/onetsport/warcaby-kreml-zabral-glos-na-temat-incydentu-w-czasie-ms-w-warszawie/vp7lnhg,d87b6cc4


  Bardzo nam się ten mały gest "małych podłych ludzi" nie opłacił .Tak negatywnych emocji jak on, nie wywołali ani Czesi wybuchem swojego magazynu ani Amerykanie planami puczu na Białorusi.Teraz słychać tylko:"hieny europy" "hieny europy"
  Bardzo było nam to potrzebne? jeśli bardzo to osiągnęliśmy cel
 • @Alfax 17:53:40
  "A po rozpadzie, liderzy USA i sojusznicy dostali amoku by narzucać innym swoją wolę i na bagnetach, ogniem i bombami nieść "demokracje" rozpustę i dewiację oraz instalować swoje własne reżimy - marionetki."

  To jest bardziej niewinne i bardziej niebezpieczne. Każdy bardziej ambitny człowiek potrzebuje jakiejś ideału, wizji świata i poczucia misji. Zachodnie elity a szczególnie amerykańscy neokoni i ich sympatycy po całym świecie w latach 1990tych zachłysnęli się rzekomym zwycięstwem w Zimnej Wojnie. Uwierzyli że są powołani do zbudowania nowego świata mając prymitywne jego rozumienie. No i korzyści materialne też odgrywają rolę.

  Trudno i boleśnie się rozstać z tak wspaniałym marzeniem i przyznać do błędu. Zapewne zejdą z nim do grobu.
 • @ikulalibal 18:55:58
  //Bardzo było nam to potrzebne? jeśli bardzo to osiągnęliśmy cel//

  Nam, Polakom, wcale. Ale tym którzy wywalczyli Solidurniami demokrację (tfu!) w Polsce (dziś III RyPy/Polin) opłaciło się bardzo. I to z perspektywami na przyszłość.
  Wiele razy tu pisałem, że dyplomacja tzw. rządów polskojęzycznych w po '89-tym nie jest obliczona na wywołanie polskiej nienawiści do wszystkich dookoła i na świecie a dokładnie odwrotnie - żeby cały świat, jak długi i szeroki, na samą myśl o Polsce i Polakach zbierało na wymioty.
  A jest to potrzebne do tego, że jak przyjdzie czas (a przyjdzie) Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Polskiej, to żeby ani pies z kulawą nogą na krańcach świata nie zaskomlił cichutko w obronie polskości.
  Dyplomacja demokratycznej III RyPy/Polin ma za zadanie sprawić, żeby podczas likwidacji ostatecznej (włącznie z biologiczną) Polski świat odetchnął z ulgą.

  Ciekaw jestem, czy Pan się ze takim moim poglądem zgodzi? W sensie, nie czy to jest słuszne, bo to jest zbrodnicze, ale czy właśnie takie zadanie ma demokratyczna dyplomacja polskojęzycznych rządów?
 • @Alfax 17:42:24
  Ciekawy wywiad z Olegiem Carewem.

  Oleg Carew. Przedstawiciel parlamentu Nowo-Rosji.

  ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
  " Mówię im, pokaż mi kraj, w którym teraz wszystko jest w porządku. I mówią mi - nie rozumiesz. Fakt, że przeżyliśmy, jest dobry."

  " Naszym zadaniem jest teraz przetrwać i przeżyć ich wszystkie w stosunku do Rosji niegodziwe i bandyckie plany. "

  "Zgodziłbym się z tym wszystkimi, ale jestem pewien, że możemy nie tylko przetrwać. Możemy i musimy z nimi wygrać".

  Ale każde zwycięstwo i porażka ma swoją cenę.

  W rzeczywistości trwa wojna. Tak, to wojna nowej generacji, głównie bez czołgów i broni.

  Ale znaczenie zwycięstwa w tej wojnie jest nie mniejsze niż znaczenie zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.
  A porażka dla Rosji byłaby równie katastrofalna.

  Dlatego w przypadku rabusiów, skorumpowanych urzędników i generałów, którzy chcą poddać się Zachodowi, Rosja musi działać zgodnie z prawami wojny.

  ➖- Dlaczego oczekiwania niektórych ekspertów, którzy krytykowali i żądali by „uznać DRL i LRL”, i by „zaanektować Białoruś” i tak dalej, nie były prawidłowe ?

  -" Co do niektórych oczekiwań związanych z np. uznaniem Donbasu. Rozmawiałem z różnymi ludźmi, w tym z dość wpływowymi ludźmi i wielu było szczerze przekonanych, że tak się stanie ".

  Jestem za uznaniem Donbasu. Ale byłem pewien że po podpisaniu Mińsk 2, nie będzie. Byłem przekonany, że temat uznania Donbasu został wyrzucony albo przez wewnętrznych wrogów Federacji Rosyjskiej, albo w ogóle była to specjalna operacja.

  Było dla mnie jasne, że histeria, która, dobrowolnie lub mimowolnie, podsycana była nieuchronnymi radykalnymi decyzjami z 21 kwietnia w duchu 14 marca, może w obliczu rzeczywistości stać się przyczyną rozczarowania patriotycznego narodu rosyjskiego - zarówno mieszkańców Federacji Rosyjskiej i innych krajów z ludnością rosyjską.

  Teraz. Jedno jest pewne: do ukończenia Nord Stream 2 pozostało już nie wiele i najwyraźniej wszystko, co robiła ostatnio Rosja by powstrzymać ukrów - ćwiczenia, negocjacje, demonstracje siły, głośne oświadczenia - wszystko to doprowadziło do tego, że wielka wojna była dla Ukrainy nie do rozpoczęcia i nieważne, jak bardzo ktoś w Kijowie, Londynie czy Waszyngtonie tego chciał.
  To potęga rosyjskiej armii wystraszyła potencjalnych agresorów i ogon pod kulili.

  A to wielki sukces rosyjskiej dyplomacji. A pierwszym telefonem potwierdzającym to był telefon Bidena do Putina.

  Biden zadzwonił pierwszy i dlatego ten sygnał rozbrzmiał we wszystkich amerykańskich wasali - i satelitów, że wojna nie jest teraz możliwa. Stawka dla podżegaczy do wojny z Republikami i z Rosją jest zbyt wysoka.

  Jeśli Nord Stream 2 zostanie ukończony, Europa znajdzie się w nowej rzeczywistości. W rzeczywistości, w której Zachód nie potrzebuje Ukrainy.

  - Poseł Dumy (parlamentu) Andrij Kozenko na forum „Jedność Rosjan: ochrona praw i wolności” zaproponował rozważenie inicjatywy ścigania ukraińskich przestępców w Rosji w sądzie bezpośrednio i na takźe na terytorium DRL i LRL.

  Procesy norymberskie miały miejsce po zakończeniu II wojny światowej, w latach 1945-1949. Zwróć uwagę na słowo „po”. Nie przed, nie w trakcie, ale potem. Po zwycięstwie.

  Dlatego proponuję zbierać materialy na sprawców do których zaliczamy też prezydenta, i cały rząd w Kijowie oraz siły które bezpośrednio mordowały ludność cywilną i żołnierzy obrońców Donbasu.

  W tym wszystkim mam wielki szacunek dla Andrieja Kozenko. Zrobił bardzo dużo dla Donbasu, pomógł moim przyjaciołom - emigrantom politycznym, za co bardzo mu dziękuję!

  Olga Varichenko, w rozmowie z Oleg Carew'em.

  ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

  Pozdr.;)
 • @Alfax 17:42:24
  Czy mógłby pan podać na jakich to opiniach i czyich poglądach oparł pan poniższe stwierdzenie:

  " Opisany obraz przebiegu rozwoju Rosji po usunięciu Jelcyna i przejęciu rządów przez Włodimira Putina jest objektywny i oparty na faktycznych wydarzeniach, zmianach jakie zaszly w Rosji i wywiadach, relacjach kompetentynych obserwatorów w samej Rosji".

  Pytam życzliwie, bez żadnych podtekstow, gdyż zawsze warto skonfrontować swoją wiedzę i ewentualnie skorygować niewiedzę.
 • @stanislav 12:27:02
  re: dytyramb na czesc osji Putina: fikcje i pobozne zyczenia

  Takie cenzurowanie, bez podania argumentów, niczemu nie służy.
  Nikt nie każe kochac Putina ale chyba trzeba nie mieć sumienia, żeby na przykład traktowac dementa Bidena na równi z Putinem.

  Nie ma żadnego umiaru w atakach na Rosje.
  Polacy to nie pozwolą nawet na siebie krzywo popatrzeć - a ja im i tak nigdy nie daruję okupacji serbskiego Kosowa i mordowania dzieci po swiecie. To Polacy pomogli rozkraść Ukraine i wydali miliony, miliony dolarow z kieszeni podatnika na wprowadzanie 'demokracji' na Bialorusi!.

  W bestiaskim ataku na śpiących Osetyncow Polacy do tej pory popierają zboczeńca Szakaszwilii, choc on nie ma wstępu do własnego kraju bo tam na niego prokurator czeka.
  Polacy polecieli na skrzydłach wiatru do Jugosławii mordować Serbów; do Libii - mordować naszych wielkich sprzymierzeńców. Co Polacy robią do tej pory w Afganistanie?? Rozdają cukierki afgańskim sierotkom?

  Nie mamy zadnego moralnego prawa oceniac obecnej Rosji, skoro sami mamy bardzo dużo na sumieniu: na przykład okupowanie Kosowa, które znane jest z nielegalnego handlu nerkami niedobitych serbskich dzieci. (Raport ONZ)
  Jakiej zarazy szukaja Polacy w niszczeniu narodów?.

  To Polacy juz nie pamietaja co to jest wojna i jak sie nasz naród wycierpial? 70% kraju było całkowicie zniszczone.

  Teraz razem z Niemcami napadamy na inne kraje? Ko chamy nazist óo, banderowcow, mordercow dzieci w Jemeni, Afganistanie, Syrii i...wybieramy sie na Moskwe.

  Sami bylismy pod zaborami przez 123 lata i do tej pory nie mamy zadnej jazni politycznej - a naszym jedynym sojusznikiem w tej chwii jest ...Bałtyk.

  No to moze nam stanislaw wyklaruje, co takiego 'wysmażonego, i odbiegającego od realiow ' znalazł pan w tekście o wspolczesnej Rosji :

  - Czy to nie USA za czasow Reagana rozwalilo ZSRR?.
  Nasz wielki bohater narodowy, Lech Wałesa z duma opowiadal, ze 'wybił misiowi zęby.
  Na spotkaniu z Polonia wygadywał jeszcze większe głupoty: 'Ja sam, osobiscie, tymi oto rekami rozwalilem komunizm". Raporty CIA potwierdzają, ze ta 'walka z komunizmem bardzo mu sie opłacała.
  - Czy to nie banda i hołota, która pomogla w rozwalce Rosji rozkradla caly niemal majatek narodowy?
  - Czy to nie dzieki administracji Putina - Rosja zaczela sie odradzać?
  - Czy to nie Putin przepedzil z Rosji oligarchow rosyjskich, przewaznie zydowskich z kraju Do tej pory nie moga mu tego darowac i wydaja ogromne pieniadze na obalenie Putina i oslabienie Rosji
  - Czy to nie Putin zakończył mordercza, naftowa wojne w Czeczeni ?
  W Czeczeni wszyscy mieszkancy glosuja na Putina bo im odbudowal stolice i przywrocil bezpieczenstwo.
  - Czy to przypadkiem nie Putin przyhamował wredna, bestialska hegemonie USA?
  - Putin ratuje Syrie, ratuje skutecznie Rosje przed blazenskimi sankcjami Zachodu, ratuje Białoruś przed losem Ukrainy.
  Rosja jest chyba jedynym krajem obecnie, ktory rozwija kulture i sztuke.
  Putin wydal ogromne miiardy na rozbudowe i unowoczesnienie Bloszoj Teatru, Teatru baletowego, narodowa kulture ( w Polsce juz dzieci nie znaja pieknych piosenek Mazowszai nie tancza polskich tancow ludowych)
  - Putin wybudowal w 2015 roku Innocity w Kazaniu najnowoczesniejsze miasto akademickie; zalozyl w calej Rosji program Syriusza - dla najzdoniejszych dzieci w calej Rosji.
  Rosyjskie dzieci wracaja z miedzynarodowych olimpiad naukowych ze zlotymi i srebrnymi medalami. A Putin im kazal przyznac nagrody ...bardzo finansowe.
  W Rosji jest bardzo dużo programów pozaszkolnych.
  A przede wszystkim ma znakomity zespol ludzi,
  Ogladam codziennie wiadomości i z Rosji, Turcji, Chin, USA.
  Bardzo trudno jest rządzić Rosja, bo jest to ogromny kraj - największy kraj na swiecie; trudno bronic granice.
  Kraj oblozony jest idiotycznymi sankcjami i okropna antyrosyjska propaganda.
  Czy Rosja jest agresorem?
  Spojrzmy na mape Rosji i USA:
  Stany Zjednoczone zbombardowaly wiekszosc swoich poludniowych sasiadow:Paname, Nikaragwe, El Salvador, Meksyk..
  Teraz okradaja Brazylie i okropnie Rosja im przeszkadza w rozgrabieniu Wenezueli.
  Rosjanie nie bombardują swoich poludniowych sasiadow.
  Rosja zlamala ten idiotyczny szczepionkowy monopol. Coraz wiecej panstw domaga sie rosyjskiej szczepionki.
  Rosja, Chiny podbijaja swiat nauka, wiedza i uslugami dla ludnosci.
  Rosja ma jeszcze duzo do zrobienia, gdy chodzi np o infrastrukture, i walke z bieda.
  Ale dbają o kraj i obronę kraju. Rosyjski przemysl militarny nastawiony jest na obrone - nie na atak.
  Dlatego głupi jankesy, ktore nawet samolotu bojowego nie potrafia zbudować - pomawiaja Rosje o... slaba technologie militarna.

  Fatalny samolot bojowy US F-35, ktory nie lata nie strzela i nie nadaja sie do kombatu, a do tego ma system radarowy tez do niczego - juz kosztowal tryliony dolarow - ale udalo sie go sprzedac roznym wasalom, w tym Posce.
  Samolot dalej nie działa i teraz wstrzymano proby przeprogramowania i w ogole zlikwidowania usterek bo...nie ma pieniedzy

  Za pieniadze wydane za to cudo można by oplacic studentom w USA oplate za studia.
  i dla porownania podaje roznice miedzy kowbojskim F-35 a rosyjskim Su-57:

  Strategic pause’: Pentagon halts beleaguered F-35 fighter jet logistic system upgrade, citing FUNDING cuts — RT USA News
  https://www.rt.com/usa/521866-f35-logistics-strategic-pause/

  What about student loans, water or the homeless? Outrage follows report $1.7 trillion F-35 program is now considered a failure — RT USA News
  https://www.rt.com/usa/516507-f35-failed-airforce-reactions/

  What wins the Battle of the Super-Fighters: the US’ F-35, or Russia’s Su-57? — RT Op-ed
  https://www.rt.com/op-ed/515695-russia-america-military-fighters/

  Russia fields first mass-produced 5th-gen Su-57 fighter jet. RT looks back at its history (VIDEOS) — RT Russia & Former Soviet Union
  https://www.rt.com/russia/510790-su57-fighter-mass-production/

  5th-gen Russian Su-57 fighters performed 2 days of combat tests in Syria – Defense Minister — RT World News
  https://www.rt.com/news/420188-russian-su57-fighter-jets-syria/
 • @Tiamat 20:05:08
  Bardzo dobry komentarz.
 • @ikulalibal 17:03:02
  W Rosji te ekonomiczne ograniczenia i sankcje ze strony debili w USA i UNII, uważane są za prezent, a nie karę, jak i inne sztuczki kretynów polityków amerykańskich.

  „Ameryka przez ostatnie kilka lat, jak szalony wariat miotający sìę w kaftanie i na prochach, dawał Rosji jeden prezent za drugim” -

  To dzięki antyrosyjskiej polityce Stanów Zjednoczonych Rosja podejmowała decyzje, które przez długi czas mogły pozostać jedynie planami. Bo przed 2014 rokiem mając przeogromne dochody ze sprzedaży surowców, prawie wszysko zamawiała i kupowała na Zachodzie. Pamiętacie zamówione i budowane we Francji dwa ogromne okręty desantowe Mistrale ?!.

  Pod presją USA na wasalski rząd francuski były więc sankcje po przez zakaz dostarczenia Rosji gotowych okrętów.

  Rosja w to miejsce już samodzielnie zbudowała dwa super nowoczesne desantowce z wyposażeniem w oparciu o jeszcze nowocześniejszą technologię ostaniego okresu niz ta przed 2014 rokiem.
  A Francja za ten wasalski gest straciła kontrakty na ponad 2 miliardy dolarów i setki ludzi straciło prace.

  Natomiast Rosja zyskała miejsca pracy i doświadczenie oraz niezależność od fochów debili na Zachodzie.
  Teraz jest w Rosji wiele gałęzi przemysłu opartego na wlasnym intelekcie i produkcji.
  Stworzono w Rosji suwerenny internet, wiele newralgicznych systemów mających związek z bezpieczeństwem Rosji jest połaczonych separate internetem tylko działającym w samej Rosji.

  Od 2014 w Rosji datuje się aktywniejszy rozwoju własnego przemysłu i rolnictwa, polityce dedolaryzacji.

  Rosja jest rzeczywiście coraz mniej zależna od dolara. W ostatnim czasie udział dolara w rosyjskim eksporcie spadł poniżej 50%! To ogromne osiągnięcie i znakomity wynik polityki ostatnich lat.

  Według Banku Centralnego, handel między Rosją a Chinami, już nie w dolarach, odegrał w tym oddzielną rolę. Transakcje dokonywane są w euro, a czasem w juanie. Oczywiście euro również nie jest walutą, na której powinna Rosja polegać, ale ważne jest, aby zrozumieć, że Stany Zjednoczone nadal tracą pozycję na arenie międzynarodowej.

  Rosja izoluje gospodarkę od wszelkich możliwych ingerencji USA. Nawiasem mówiąc, bank centralny zmniejszył również inwestycje w amerykańskie obligacje skarbowe. Jednocześnie zwiększył udział rezerw złota, którymi, nawiasem mówiąc, również można się chwalić.

  Warto jednak zauważyć, że Stany Zjednoczone tracą wpływy nie tylko z powodu polityki zagranicznej swoich przywódców. Ale
  mają ogrome problemy wewnętrzne, które również odgrywa rolę.

  Na przykład Joe Biden mówił o planie zbawienia Ameryki.

  Chociaż na pewno nie będzie to zbawienie. Nawet ekonomiści amerykańscy uważają, że od planu Bidena nie można oczekiwać niczego dobrego.

  „Z tego powodu w najgorszym przypadku może rozpocząć się prawdziwy kryzys walutowy” - mówiłj Werner Kremer, ekonomista w firmie doradczej Lazard Asset Management.

  Jego kolega ekonomista Stephen Roach również przewiduje załamanie się dolara. Jest to prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że Biden realizuje swój plan na ogromnych długach, a dług publiczny USA wynosi już około 134% PKB.

  Zatem stany niszczą siebie w sensie dosłownym. O nieprzygotowaniu kraju na kryzysy i wsparcie ludności świadczy również sytuacja koronawirusa.

  Ale Rosja, którą amerykańscy politycy bez względu na to, jak próbowali złamać, rozkwita, rozwija wewnętrzne procesy, jest gotowa na nowe osiągnięcia. Bez żadnego amerykańskiego dolara.

  Pozdr. :))

  P.s. Czy można jeszcze krytykować Putina ?

  Chciało by się mieć takiego prezydenta jak pan Putin w Polsce a nie takiego włazi w d. us-manom i ukropom i chłopca na posyłki stojącego na baczność obok biurka Trumpa .
 • @Monaco 22:55:52
  Pisze pan niestety mnóstwo nieprawdziwych rzeczy. W całości lub w znaczej części tego fragmentu pana publikacji nie da się obronić:

  " Natomiast Rosja zyskała miejsca pracy i doświadczenie oraz niezależność od fochów debili na Zachodzie.
  Teraz jest w Rosji wiele gałęzi przemysłu opartego na wlasnym intelekcie i produkcji.
  Stworzono w Rosji suwerenny internet, wiele newralgicznych systemów mających związek z bezpieczeństwem Rosji jest połaczonych separate internetem tylko działającym w samej Rosji.

  Od 2014 w Rosji datuje się aktywniejszy rozwoju własnego przemysłu i rolnictwa, polityce dedolaryzacji.

  "Rosja jest rzeczywiście coraz mniej zależna od dolara. W ostatnim czasie udział dolara w rosyjskim eksporcie spadł poniżej 50%! To ogromne osiągnięcie i znakomity wynik polityki ostatnich lat.

  Według Banku Centralnego, handel między Rosją a Chinami, już nie w dolarach, odegrał w tym oddzielną rolę. Transakcje dokonywane są w euro, a czasem w juanie. Oczywiście euro również nie jest walutą, na której powinna Rosja polegać, ale ważne jest, aby zrozumieć, że Stany Zjednoczone nadal tracą pozycję na arenie międzynarodowej".
 • @Monaco 22:55:52
  Albo ten fragment: " Ale Rosja, którą amerykańscy politycy bez względu na to, jak próbowali złamać, rozkwita, rozwija wewnętrzne procesy, jest gotowa na nowe osiągnięcia. Bez żadnego amerykańskiego dolara".

  Proszę pana nie można własnych życzeń i potencjalnych możliwości Rosji brać za rzeczywistość.
 • @Monaco 22:55:52
  Przepraszam, że zapytam: czy był pan, a jeśli tak, to w jakim okresie w Rosji ?
 • @Tiamat 20:05:08
  Nie bardzo rozumiem pani intencje? Czyżby uważała pani, że ja kwestionuję to co Rosja zrobiła dobrego dla światowej równowagi polityczej, i że dobrze życzę Rosji ? To przecież jest w interesie Polski i Polaków, więc nie wiem czy jestem dobrym adresatem pani epistoły?!

  Nie moża jednak wpadać w drugą skrajność i zachwycać się wszystkim, co znane jest pod hasłem "Rosja epoki Putina", bo to nie ma nic wspólnego z prawdą, a samookłamywanie siebie jest niewybaczalnym grzechem.

  Krytyczny stosunek do błędów lub zaniechań W.Putina nie oznacza, że jest się sympatykiem agresorów i ludobójców z USA, lub że jest się zwolennikiem kukły Nawalnego.

  Dodam na koniec, że w 2016 roku, gdy byłem zaproszony na geopolityczną konferencję do Moskwy, zabrałem m.in. głos w jednej z dyskusji i przekazałem swój i swojego środowiska pogląd, że popieramy politykę międzynarodową W.Putina, podając tego uzasadnienie. A było to w takim momencie dyskusji kiedy padało wiele krytycznych słów z ust Rosjan odnośnie polityki prezydenta Rosji. Dodatkowo przedstawiłem się, że jestem Polakiem zamieszkałym w Polsce. Nikt mnie wówczas za wygłoszony pogląd nie napadł, a wręcz przeciwnie zaproszono mnie następnego dnia na spotkanie i dyskusję do Klubu Izborskiego. A proszę mi wierzyć, że tam dyskutują poważni ludzie.

  W Polsce obserwuję natomiast zachowania stadne w odniesieniu do Rosji, tzn. totalnie i bezkrytycznie za, lub totalnie i bezrozumnie przeciw.
 • @Pedant 13:27:37
  Warto przeczytac:https://www.strategic-culture.org/news/2021/04/27/no-invasions-but-the-sparks-continue/
 • @Tiamat 20:05:08
  Jak zwykle celny Pani komentarz. Pozdrawiam.
 • @stanislav 01:07:51
  Dlaczego pan mi zabrania zachwycać sie Rosją ?
  Jakie sa pana intencje?

  Wiadomo, kto i dlaczego od wielu lat próbuje nam sączyć nienawiść do Rosji a każe zachwycać sie Ukrami i kowbojami?
  Nie uważa pan, ze w przyrodzie musi być zachowana równowaga?

  W Polsce stało sie politycznym grzechem poznawanie własnej historii i historii sąsiadów. Mamy sie nawzajem nienawidzic.

  Ze pozwole sobie przypomniec wizyte Trumpa w Polsce i sprowadzanie klaki autobusami; co ten biedaczek mial wypisane w przemowieniu do Polakow!
  Wstyd. Ale zachwyt byl wielki. Bwana kubwa.

  Oczywiscie, ze sie zachwycam Rosją.
  Nie wolno?
  Zachwycam sie rosyjską historią.
  To polska szlachcianka byla matką Piotra Wielkiego
  To Polka byla pierwszą oficjalnie koronowaną carycą Rosji.
  To wielu Polakow miało jedyną szansę na zrobienie naukowej karirey w Rosji.
  To Polak byl pierwszym konstruktorem rakiet.
  To Polak byl pierwszym konstruktorem śmigłowców
  Lista jest dluga. Mozna znaleźć w googlu.. jak ktoś ma komputer i internet.

  Oczywiscie zachwycam sie rosyjską literaturą.
  Rosyjska literatura pisana jest sercem i intelektem. Wśród znanych rosyjskich pisarzy byli tez Polacy, z herbami szlacheckimi. Mowili i pisali plynnie rowniez po polsku.
  Dwoch carów rosyjskich mówiło płynnie po polsku.
  To Rosjanie rozbudowali i upiekszyli nam Warszawe.To Rosjanie zbudowali w Warszawie pierwszą siec kanalizacyjną i wybudowali uniwersytet.
  My im za to zburzylismy zabytkową cerkiew w Warszawie..
  Dzis mało kto wie, dlaczego Uniwersytet w Rostowie nazywa sie ... Uniwersytetem Warszawskim.

  Oczywiście drażnią mnie skandaliczne opinie o katorgach.
  Bracia Pilsudcy byli skazani na karę smierci, którą zamieniono na katorge.
  I co robił w czasie tej 'katorgi' brat Pilsudskiego - znakomity etnograf- na Kamczatce? Jego odkrycia i cenne zbiory sa w polskich muzeach.
  Nam, Polakom nie wolno o tym mówić? Bo mamy pamiętać tylko jego 'braciszka'?

  Wiek XVIII i XiX - to okres bardzo dynamicznego rozkwitu Rosji carskiej. To okres wielkich odkryć i wynalazków. Radze 'zagooglowac' i sprawdzic liste naukowcow w Rosji. Wielu z nich było Polakami.

  No wiec pan stanislaw zabrania mi zachwycać sie historią i literaturą Polski i Rosji??

  Bzdury historyczne o Polsce pisane w Ameryce przez CIA dotyczą nie tylko Rosji.
  Dzis polskie dzieci nie potrafią wymienić wszystkich polskich królów.
  Dzis nikt nie napisze, ze Polska najbardziej kwitła gospodarczo pod panowaniem czeskich królów.

  Ja sie akurat specjalizowalam w historii i literaturze Średniowiecza.

  Ilość marksistowskiej propagandy na temat Sredniowiecza jest przerazajaca.

  Kocham Sredniowiecze,
  Sredniowiecze, to najbardziej dynamiczny okres w historii naszej cywilizacji.
  Powstalo w Europie 2400 miast i wszystkie uniwersytety; a wszystkie katolickie. I Uniwersytet Jagiellonski (1364) byl autoryzowany przez papieza.

  W Sredniowieczu nie bylo paszportów wiz, granic.
  Nauka i lecznictwo były bezplatne. Wielu znanych Polakow studiowalo na uniwersytetach Europy. Kwitly miasta - państwa.
  Nam teraz nie wolno opowiadać, jaki ogromny wpływ na kulture i rozwoj nauki i technologii Europy miało Bizancjum i ...islam

  Ciemnogród, to mamy teraz. I to pomimo takiego dostępu do informacji, wolimy powtarzać żydowską propagande i cenzurować zachwyty nad kultura europejska!!

  Bo tak Mongoy podbijały świat: najpierw wprowadzali 'soft power' i bajania o wielkości swoich wodzów, a kiedy rozmiękczyli mózgi upatrzonego narodu- napadali zbrojnie.

  My teraz mamy wierzyc, ze Saddam Hussein mial bron masowej zagłady, ze Serbowie mordowali islamistow, ze Rosja mordowala ludzi na katorgach i zeslaniach i ze USA to wielka demokracja i dobrobyt.
  I słusznie sie nalezalo bezbronnej ludności cywilnej Japonii ludobojstwo z uzyciem broni jadrowej.
  I aktem wyjatkowo humanitarnym bylo publiczne ścięcie glowy Husseinowi i zbombardowanie całego kraju, tylko po to, zeby kraść rope.

  Nasz wielki wodz i uczony, Lech Wałesa przyznaje w jednym ze swoich publicznych wystapien: 'Radzilem prezydentowi USA, żeby USA stało sie globalnym hegemonem'.

  I teraz mamy wierzyć, ze Putin wjechal zbrojnie i do Gruzji i na Krym.

  A tymczasem, dr. Piskorski odsiedzial bez wyroku kilka lat tylko dlatego, ze nie lubi...NATO.

  I tylko nie wiedziec czemu kto i dlaczego kazał zlikwidowac w Polsce Ossolineum. Nie bylo protestów.

  PS.
  A teraz prosze sobie wyobrazic, ze przyjezdza do Polski jakis mniej znany rosyjski 'geopolitolog' i wygłasza, podobne jak pan w Rosji, przemowienie w Polsce.

  A przeciez mówimy o 'stadnym zachowaniu w odniesieniu do Rosji'.
  Ja bardzo przepraszam ale pana ostatnie zdanie :
  "W Polsce obserwuję natomiast zachowania stadne w odniesieniu do Rosji, tzn. totalne i bezkrytycznie " - dyskwalifikuje pana zupelnie .
 • @K54 02:43:31
  "Warto przeczytac:https://www.strategic-culture.org/news/2021/04/27/no-invasions-but-the-sparks-continue/"

  Dziękuję, niegłupi tekst.
 • @Tiamat 06:12:02
  Bardzo dobre podsumowanie. Sąsiedzi jak sąsiedzi - raz się ze sobą imprezuje, a raz wojnę toczy. Ponadto obecna sytuacja w Rosji jaki mi się jako oaza wolności -być może jest tam biednie ale ludzie nie są przymuszani do szczepień, noszenia masek, a opieka medyczna funkcjonuje dalej i nigdy nie były tam wprowadzone Limity NFZ.
  Putin nie sprzedał nie zhandlował swojego narodu aby osiągnąć prywatne korzyści czy ze strachu przed globalistami.
  Więc jakim prawem jakiś nędzny patałach ( wstyd mi napisać : polski ) rości sobie oceniać Putina i Rosję. O wiele więcej szkód na przestrzeni wieków doznaliśmy od niemców - to naród od którego nigdy nie dostaliśmy nic w sensie pozytywnym - ciągła tylko agresja. Ciągłe tylko szczucie ze strony niemców aby narody Słowiańskie nie zjednoczyły się, bo niemcy mają świadomość, że to by był ich definitywny koniec.
 • @stanislav 01:07:51
  "W Polsce obserwuję natomiast zachowania stadne w odniesieniu do Rosji, tzn. totalnie i bezkrytycznie za, lub totalnie i bezrozumnie przeciw."
  Nielogiczna konstrukcja.
 • @Tiamat 06:12:02
  *5
 • @Tiamat 06:12:02
  Ad. "Dlaczego pan mi zabrania zachwycać sie Rosją ?
  Jakie sa pana intencje?

  Ja pani nie zabraniam zachwycać się czymkolwiek i kimkolwiek.

  Moją intencją jest rzeczowy i rzetelny dialog.
 • @Jan Twardowski 08:49:04
  W czym wyraża się ta nielogiczność, że zapytam?
 • @Tiamat 06:12:02
  Proszę jednak zapanować nad swoją emocjonalnością i nie wypisywać tego rodzaju fraz :
  //" Ja bardzo przepraszam ale pana ostatnie zdanie :
  "W Polsce obserwuję natomiast zachowania stadne w odniesieniu do Rosji, tzn. totalne i bezkrytycznie " - dyskwalifikuje pana zupelnie .//

  Pani "emocjonalność" powoduje, że znowu napisała pani cała epistołe, która nijak sie ma do moich poglądów, ani do tego co wcześniej napisałem.
 • Wskaż 5 różnic między publicystyką Echa Moskwy
  a publicystyką tutejszego blogera @stanislav.
  Oczywiście poza tą że ci pierwsi mają większy zasięg.

  Czekam na odpowiedzi spostrzegawczych.
 • @werka1321 07:56:16
  Pani to ma "siłę rażenia", niemal jak Prezydentka :)))
 • @stanislav 10:58:49
  a dziękuję, dziękuję :)
 • @ikulalibal 10:51:07
  Żeby nie wiem jak się pan starał, to i tak nie przebije pan W.Żirinowskiego, albo W.Sołowiowa :))))
 • @Pedant 15:47:51
  "Propaganda nie zastąpi chleba."

  Pozwolę sobie trochę rozebrać tę sentencję :-)

  Pisząc "chleba" miałeś na myśli żywność, tak?
  Mi od razu się przypominają nawoływania, aby Polacy zaciskali pasa...
  I nikt, ale to nikt (no dobra, prawie nikt) nawet nie przebąknie o suwerenności monetarnej, likwidacji systemu składkowego, kretyńskiego PIT itp... O ojczulkach szkoda nawet gadać (wkoło tylko miłosierdzie, wybaczenie, zbawienie, nadstawianie drugiego policzka)

  Co do żywności jako takiej, to wiele wskazuje na to, że zbliża się klęska głodu - były nawet symulacje, podobnie jak z "pandemią". Sam chleb jest już bardziej szkodliwy niż pożywny. Globaliści już nam nastręczają mięsa hodowane w laboratoriach lub pokarm z szarańczy.

  ALE JA I TAK MAM "LEPSZY" POMYSŁ!!! A co!!! ;-/

  Co nas najlepiej zabezpieczy przed głodem? Oczywiście, że najlepiej przed głodem zabezpieczy nas... uwaga, uwaga: szcze...? pio...? nka!!! :-)
  Tak! Szczepionka! Szczepieniami będziemy zwalczać głód! Prawda, że to "wspaniały" pomysł???
  No bo jeśli pojawiają się już koncepcje, żeby pieniądze miały termin ważności, to dlaczego ma nie powstać szczepionka zwalczająca głód?
  Niby niemożliwe i ludzie nie łykną takiego kitu?
  Już niektóre "bystrzaki" są w stanie spłodzić "porywającą" sentencję typu "jest pandemia, bo jest kryzys".
  Myślę, że jeszcze kilka mutacji, jeszcze kilka "pandemii", kilka lat zdalnej "edukacji" , kilka lat chodzenia w maseczkach, kilka lat "szczepień", trochę reklam z cwelebrytami, chemtrailsów, dodatków do żywności, dochód "gwarantowany" i.... GOTOWE!!! ;-/ Ludzie, a raczej to co z nich zostanie , zaczną się szczepić na głód....
  Straszne? Tak.
  Nierealne? Nie wiem.... :-(

  Chyba zrobię z tego komentu mikro-wpis. Jak ostrzeżenie.

  Ukłony
 • @Pedant 15:55:30
  "Realna wielkość ekonomii mierzy się parytetem siły nabywczej. Wartość domu w dobrej dzielnicy w Londynie jest wielokrotnie wyższa od podobnego domu w Rostowie czy Kazaniu. A mieszka się podobnie."

  Osobiście chyba bym wybrał okolice Soczi. Ach! :-)
 • @stanislav 15:08:05
  "Muszę pana z przykrością nieco sprowadzić na ziemię. PKB Rosji to jedynie 1,8% światowego , za ZSRRR, to było coś około 20%."

  No ale jak???
  Przecież tak nie można argumentować.
  ZSRR to była Rosja i republiki które się odłączyły.
  Jak się odejmie od PKB ZSRR ten wytworzony na Ukrainie, Białorusi, Wymieratach Bałtyckich (prawa atorskie Kmieć), Kazachstanie itd, to oczywistym jest, że PKB musi się zmniejszyć. A to nie były przecież najmniej ludne czy najmniej uprzemysłowione rejony. Ukraina chyba była nawet najbardziej uprzemysłowioną republiką.
  Oczywistym zatem jest, że po rozpadzie musiał nastąpić spadek udziału PKB w ujęciu globalnym.

  "Gorzej, że i podzespoły mechaniczne często też pochodzą z ...importu."

  Przepraszam za brak szczegółów, ale usłyszałem, że w USA prowadzi się badania nad nowym silnikiem rakietowym. Prototyp rozpadł się podczas próby, ale uznano to za... sukces :-)
  Gdy tymczasem stare radzieckie silniki, które zakupiono w ilościach hurtowych będą użytkowane nawet przez jedną z prywatnych firm.

  Ale bardzo Panu dziękuję za zwrócenie uwagi na wymienione przez Pana aspekty.
 • @stanislav 13:37:45
  //Żeby nie wiem jak się pan starał, to i tak nie przebije pan W.Żirinowskiego, albo W.Sołowiowa :)))) //

  A kimże ja jestem żeby rywalizować z osobowościami takiego formatu.W pełni popieram ich opinie,podziwiam ich inteligencje,kibicuje ich karierze,ale zupełnie nie rozumiem w jakim celu należało by ich "przebijać"
  Z Satanowskim-Armagedonowiczem też nie zamierzam się ścigać.

  Ale starczy mnie do tego aby udowodnić panu że wykorzystując nierozeznanie tutejszych użytkowników propaguje pan krypto bandrowców i jawnych proukrowskich rusofobów,przedstawiając ich jako godnych uwagi "rosyjskich działaczy społecznych" .
 • @Jasiek 13:47:46
  Wchodząc w polemiki ze @stanislav musi pan mieć pełną świadomość że (co najmniej) pozostaje on pod wpływem środowisk dążących do obalenie obecnych rządów w Rosji. (nie mozna też wykluczyć że w grę wchodzą inne warianty niż tylko "pozostawanie pod wpływem" )

  Różnica między Nowalnym i jego środowiskiem a środowiskiem ulubionym przez @stanislav polega na tym że ci pierwsi chcieli by obalić władzę pod pretekstem walki o demokrację zaś ci drudzy pod takim pretekstem że jeszcze nie wszyscy w Rosji są bogaci zdrowi i młodzi.

  Wspólnym mianownikiem łączących jednych i drugich to:chęć obalenia Putina,nienawiść do Cerkwi Prawosławnej,niejasny lub otwarcie wrogi stosunek do zjednoczenia z Krymem,brak akceptacji dla rosyjskiego wsparcia dla Donbasu. (istnieją też inne ale te są najbardziej krzyczące)
 • @ikulalibal 14:03:35
  " propaguje pan krypto bandrowców i jawnych proukrowskich rusofobów,przedstawiając ich jako godnych uwagi "rosyjskich działaczy społecznych" .

  Właśnie, od pewnego czasu też mam to przeświadczenie, że są u pana @stanislav krypto sympatie do poplczników probanderowskiej junty. A ta jak wiadomo oj oj nienawidzi Putina i Rosjan naj mocniej jak tylko może.

  Ale może się jeszcze mylę co do tego "krypto" ⁉〰

  Salut ✔✌
 • @Leonardo da Vinci 14:29:50
  Pan @stanislav lekceważy wszystkie moje próby a było ich już kilka,zwrócenia mu uwagi na to że ludzie w opinię których się wsłuchuje i rekomenduje innym,są "dziwni".Że wiążą się z nimi zdumiewające zdarzenia,że mają taką a nie inną opinię itd.
  Jeśli np pułkownik Kwaczkow oskarżany jest o czynny udział : w rozerwaniu przyjaznych stosunków Rosji z Tadżykistanem i do przejęcia tam władzy przez islamskich radykałów.Następnie w 2005 symulował zamach na Czubajsa uwiarygadniając się tym i przywdziewając tym samym cierniową koronę prześladowanego za patriotyzm.
  To ja się pytam czy to są jakieś "środowiskowe ploteczki" ? czy raczej bardzo poważne okoliczności wymagające tego aby się im przyjrzeć nim danego osobnika okrzykniemy świętym?
  Czy jeśli herszt rosyjskiego związku słowian Dymitry Demuszkin łazi po wszystkich opozycyjnych mediach w tym Echu Moskwy i mówi o tym że "Kreml finansuje wojnę przeciwko ukraińskim braciom" i że "Kreml rozpętał wojnę na Ukrainie" to można udać że się tego nie słyszy i nie widzi?
  Że już nie wspomnę o "sprawie Raszkina" o której ostatnio głośno.
  Panu @ stanislav jakimś cudem udaje się nie "zderzyć się" z informacjami całkowicie dezawuującymi jego "autorytety"

  PS
  w najbliższym czasie postaram się napisać coś więcej na w/w temat ale w tym celu muszę zapoznać się jeszcze z pewnymi materiałami
 • @ikulalibal 15:18:49
  A ja załączam serdeczne pozdrowienia z Rosji:

  Танцуй Россия и плачь Европа с видео TREN D - YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=3bF0knyugFQ
 • @ikulalibal 13:50:23
  Temu, że pan podziwia Żirinowskiego i Sołowiowa, to się akurat nie dziwię, gdyż oni prezentują czysto prożydowski, antysłowiański i antypolski punkt widzenia. Ale ja wiem, że jako " nasi żydzi" są w porządku. Język rosyjski jest nawet na tyle subtelny, że posługuje się dwoma określeniami: " jewriej" i " żid".

  Zaś pana stwierdzenie odnośnie mnie, że jakoby: " propaguje pan krypto bandrowców i jawnych proukrowskich rusofobów, przedstawiając ich jako godnych uwagi "rosyjskich działaczy społecznych", jest już nie tylko nie tylko gołosłowne, co wyjątkowo obrzydliwe.

  I jeśli bierze pan odpowiedzialność za własne słowa, i ma pan trochę odwagi i godności osobistej, to proszę się przedstawić, a obiecuję panu, że zrobię z tego stwierdzenia użytek prawny.
 • @ikulalibal 14:03:35
  Tutaj przeszedł pan już tę osławioną " czerwoną linię" i w zasadzie muszę wprost spytać na czyje zlecenie pan działa?
 • @stanislav 19:04:13
  //" propaguje pan krypto bandrowców i jawnych proukrowskich rusofobów, przedstawiając ich jako godnych uwagi "rosyjskich działaczy społecznych", jest już nie tylko nie tylko gołosłowne, co wyjątkowo obrzydliwe.
  //

  "Gołosłowne".No jasne że "gołosłowne"

  https://ichef.bbci.co.uk/news/624/amz/worldservice/live/assets/images/2014/11/04/141104101521_russian_march_lyublino_624x351_bbc.jpg

  Impreza Demuszkina "ruski marsz" z pełnym poparciem ukraińskich neo banderowców
  https://www.kommersant.ru/doc/2603062

  DEMUSZKIN OPOWIEDZIAŁ JAK ROGOZIM WEBOWAŁ NACJONALISTÓW DO WZIĘCIA UDZIAŁU AGRESJI NA UKRAINE
  https://volnodum.livejournal.com/1475224.html

  DEMUSZKIN: GŁODÓWKA NOWALNEGO-OSTATNI SPOSÓB WALKI Z REŻIMEM
  https://www.youtube.com/watch?v=J1DsYMAgocs

  DEMUSZKIN: POPRAWKI KONSTYTUCJI POTRZEBNE TYLKO PREZYDENTOWI I JEGO DRUŻYNIE
  https://www.pravda.ru/politics/1479099-popravki_v_konstituziju/

  Panie Słowianinie @stanislav czy jeśli ktoś jest przeciwko poprawkom konstytucji jest tym samym zwolennikiem "konstytucji na krwi" ?


  PS
  Ale jakby się kto pytał to to są tylko "gołosłowne i wyjątkowo obrzydliwe" insynuacje
 • @stanislav 19:08:30
  "@ikulalibal 14:03:35
  Tutaj przeszedł pan już tę osławioną " czerwoną linię" i w zasadzie muszę wprost spytać na czyje zlecenie pan działa?"

  Panowie, przestańcie się obrażać i snuć paranoiczne podejrzenia. Dyskusja będzie ciekawsza bez tego .

  Zresztą jakie to ma znaczenie czy ktoś pisze na zlecenie, jeśli to robi dobrze? Powiedział bym - dobrze wydane pieniądze :)
 • @Pedant 20:51:14
  //Panowie, przestańcie się obrażać i snuć paranoiczne podejrzenia. Dyskusja będzie ciekawsza bez tego .//

  Wypraszam sobie liczbę mnogą.Ja nie "snuje paranoicznych podejrzeń" ja swoje podejrzenia argumentuje faktami.
 • @Pedant 20:51:14
  "Powiedział bym - dobrze wydane pieniądze :)"

  Tylko zawsze pozostaje pytanie na jaki cel???

  Zwróć proszę uwagę, że Stanislav zamiast obalić argumenty robi już groźby co do użycia sankcji prawnych. Widać przecież jak działają sądy i prokuratura. Potrafią ścigać tych, którzy się negatywnie wypowiadają na temat ideologii banderowskiej.
  Jak tak będzie wyglądać blogowanie, to do czego to doprowadzi?
  Już wszystkim zakneblują usta?

  Pozdro!
 • @Jasiek 21:01:28
  "Powiedział bym - dobrze wydane pieniądze :)"
  Tylko zawsze pozostaje pytanie na jaki cel???"

  Naszym celem powinna być inteligentna debata. Nie ważne kto i dlaczego przedstawia argumenty, ważne aby były dobre i ciekawe.

  W tak zwanych "think tankach" każdy jest opłacany aby brał udział w "burzy mózgów". Niestety większość z nas musi to robić za darmo ;)
 • @Pedant 21:46:49
  "Naszym celem powinna być inteligentna debata. Nie ważne kto i dlaczego przedstawia argumenty, ważne aby były dobre i ciekawe."

  Zgodzę się.
  Natomiast nie zgadzam się aby podchodzenie kogoś "na godność i odwagę" i stosowanie groźby sankcji prawnych było argumentem dobrym lub ciekawym. Dla mnie to jakiś horror. To w zasadzie kończy dyskusję, bo tu zaczyna się pieniactwo, a to już coś innego niż burza mózgów.
 • @Tiamat 17:36:57
  Wesołe i miłe. :))

  Serdecznie pozdrawiam :)
 • @Jasiek 21:01:28
  Ale teraz widać kto jest kto.
  Reszta nawet szkoda komentować.
  Gorąco pozdrawiam Pana @ Pedenta,życząc miłych słonecznych dni !
 • @Jasiek 22:04:56
  Ponadto publiczne informowanie o wyciągnięciu konsekwencji prawnych to zastraszanie - jeżeli ten Pan poczuł się skrzywdzony to mógł napisać do Administratora o dane i finto. Ale nie !!! Ten Pan musiał zrobić zadymę na cały neon24 - pytam tylko kogo mogą interesować prywatne plany, zamiary tego Pana ?
 • Wszystkim ekscytującym się dość niefrasobliwie komentarzami "stanislav"
  .
  chcę przypomnieć taki np. tekst autorstwa "stanislav":

  "W obronie prof.Olega A.Płatonowa" - http://wps.neon24.pl/post/146216,w-obronie-prof-olega-a-platonowa

  A o czym świadczy opisany w tekście przypadek prof. A.Płatonowa (takich przypadków w FR jest więcej), czyż nie o polityce wewnętrznej - o słabości i uległości tej polityki względem syjonizmu i Zachodu - rosyjskich władz?

  Na stronie WPS (https://wiernipolsce1.wordpress.com), którą razem ze "stanislav" współtworzymy, do zeszłego roku widniał baner:

  https://rzeczpospolitapolska.files.wordpress.com/2021/04/flaga-rosji-1-1-1.jpg

  Jestem ciekaw, ile mogą Komentatorzy wskazać stron internetowych z podobnym banerem -?

  W związku z tym, iż treść baneru i polityka władz Rosji względem Ukrainy uległy zmianie, zastąpiliśmy powyższy baner nowym:

  https://rzeczpospolitapolska.files.wordpress.com/2021/04/solidarni-1.jpg

  Nasz stosunek do Rosjan i Rosji, niezależnie od istniejącego w Rosji systemu społeczno-politycznego, jeśli władze Rosji będą miały charakter słowiański, był, jest i będzie pozytywny. I tylko w takiej Rosji upatrujemy naszego bezalternatywnego sojusznika.
  Natomiast mamy prawo do obaw o słowiański charakter rządów Rosji i do krytycznej ich oceny. Jeśli żydowsko-anglosaskiemu imperializmowi uda się osłabić i rozbić Rosję, wtedy istnieje poważne niebezpieczeństwo zniknięcia Polski i innych państw słowiańskich z mapy Europy.
 • @Rzeczpospolita 14:22:18
  " Nasz stosunek do Rosjan i Rosji, niezależnie od istniejącego w Rosji systemu społeczno-politycznego, jeśli władze Rosji będą miały charakter słowiański, był, jest i będzie pozytywny. I tylko w takiej Rosji upatrujemy naszego bezalternatywnego sojusznika."

  Nasz, ludzi normanie racjonalnie myślących jak najbardziej tak, tylko tych którzy rządzą jest o 180° odwrócony i do szpiku kości wrogi.

  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

ULUBIENI AUTORZY

więcej