Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
146 postów 2421 komentarzy

Chwila Prawdy i Sumienia

Alfax - ⭐ Refleksje i własne niezależne poglądy. ● NIE KAŻDY NIEWIDOMY JEST ŚLEPY tak jak NIE KAŻDY WIDOMY JEST WIDZĄCYM PRAWDĘ ● Tematy dotyczące nas ludzi a także wszechświata. ⭐◇⭐ Każdy ma prawo krytykować, oby to była krytyka merytor

USA. WYBORY PREZYDENTA. JAK TO DZIAŁA ?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dla tych którzy chcą zrozumieć jak to działa w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

 Dla zainteresowanych, jak to dziala w realu.

 

Wybory prezydenta w USA. 

Dla tych którzy chcą zrozumieć jak to działa w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

System wyborczy w Ameryce - jak to działa?  W porównaniu z Polską !

Amerykański system wyborczy wydaje się być skomplikowany. Po przeczytaniu tego zostaniesz w pełni poinformowany i dokładnie wiesz, dlaczego do wyścigu do Białego Domu zostało tylko dwóch kandydatów na prezydenta.

W rzeczywistości kandydatów jest więcej, ale szanse na tytuł są tak małe, że polityczna Ameryka „dla wygody” po prostu szybko „zapomina” o pozostałych. 

W Stanach Zjednoczonych, wybory odbywają się co cztery lata. Jednak amerykański system wyborczy według amerykańskiego systemu jest więc znacznie bardziej skomplikowany. 

  Rejestracja 1.

Wszystko zaczyna się od zarejestrowania się jako wyborca; Amerykanie muszą się zarejestrować, aby móc dokonać wyboru. Mogą zarejestrować się jako demokrata, republikanin lub niezależny wyborca.

  Rejestracja 2.

Jeśli zarejestrujesz się jako Republikanin lub Demokrata, możesz uczestniczyć w zamkniętych prawyborach własnej partii. Niektóre prawybory są otwarte dla wszystkich wyborców, w tym niezależnych.

Prawybory.

Następnie w styczniu roku wyborczego rozpoczyna się sezon prawyborów. Amerykanie będą wtedy musieli wybrać dwóch kandydatów, którzy wezmą udział w prawdziwych wyborach w listopadzie.

Prawybory i kluby.

Ale najpierw trzeba zdecydować, kto będzie kandydatem dla demokratów. Tak dzieje się w prawyborach. Prawybory mogą odbywać się na dwa sposoby, poprzez Organizację Podstawową lub Klub. Ludzie po prostu idą do urn i głosują na wybranego przez siebie kandydata. Klub działa zupełnie inaczej. W Klubie ludzie przychodzą na określone miejsce spotkań (poczta, dom kultury, szkoła itp.), Tam pokazują swoje preferencje co do kandydata, podnosząc rękę lub stojąc w określonym kącie. W niektórych stanach ten z największą liczbą głosów z tego stanu otrzymuje wszystkich delegatów, a czasami każdy kandydat otrzymuje część delegatów.

Konwencje partyjne.

Dlatego ludzie wybierają delegatów w pierwszym okresie. To rodzaj wybranych przedstawicieli populacji. Ludzie wybierają delegata, który będzie głosował na jednego z kandydatów, delegaci będą następnie musieli głosować na tego kandydata później na zjazdach partii.

Kandydat musi zatem zebrać jak najwięcej delegatów w wyborach podstawowych, aby zostać wybranym na ostatecznego kandydata na prezydenta. Kandydat mając większość 2161 deputowanych, ma zapewnioną kandydaturę na prezydenta. Zjazdy partyjne odbywają się w lipcu i sierpniu.

Kampanie.

Po wytypowaniu z wielu i ogłoszeniu dwóch kandydatów na prezydenta rozpoczynają się prawdziwe kampanie. Na te kampanie wydaje się ogromne pieniądze. To czasami wynosi setki milionów dolarów ! Hillary Clinton i Donald Trump wydali na kampanię w 2016 roku ponad 400 milionów dolarów! Dla porównania: w zachodnio-euroejskich państwach największe partie wydają na kampanię wyborczą około 1 mln euro. Kandydaci na prezydenta często wybierają również piosenkę wyborczą, która im odpowiada. Nie wszyscy artyści są z tego zadowoleni.

Elektory / bardzo ważna jest ilość elektorów.

W systemie wyborczym w Ameryce, a więc w wyborach na prezydenta chodzi o elektorów, w rzeczywistości działa to tak samo, jak delegaci. Dotyczy tylko wszystkich stanów „zwycięzca bierze wszystko”. Kandydat, który uzyska więcej niż 50% głosów w stanie, otrzymuje wszystkich wyborców. Łącznie można rozdzielić 538 elektorów.

Wybory wygrywa ten z największą liczbą elektorów. Natomiast te najmniejsze stany mają trzy głosy wyborcze, większe stany, takie jak Kalifornia i Nowy Jork, mają więcej głosów wyborczych. Na przykład Kalifornia ma 55 głosów wyborczych jako największy stan. Ten amerykański system polityczny brzmi prosto, prawda ? :))) 

W listopadzie każdy w Stanach Zjednoczonych może pójść do urn i oddać swój głos. Walka skupi się głównie na dużych stanach. I na tych stanach, w których zarówno Demokraci, jak i Republikanie mogą wygrać. Nie ma oczywiście sensu prowadzić kosztowną kampanie jako demokrata w stanie w którym większość głosów jest wiadomo że stanowią republikanie. 

 Po każdym spisie ludności, który odbywa się co dziesięć lat w Stanach Zjednoczonych Ameryki, dostosowywana jest liczba delegatów na każdy amerykański stan, a tym samym liczba elektorów w każdym stanie.

Kolegium Elektorów.

Po wyborach elektorzy tworzą kolegium elektorów. Ostatecznie to oni wybiorą prezydenta.

Bardzo ważne !!! 

Uderzającym szczegółem jest to, że w 25 stanach wyborcy są zobowiązani do głosowania na zwycięzcę swojego stanu, ale nie dotyczy to pozostałych 25 stanów. Jeśli sobie tego życzą, elektorzy mogą głosować na drugiego kandydata. W ten sposób nadal mogą zmienić wynik wyborów. Zdarzyło się to osiem razy w historii Stanów Zjednoczonych, ale nie zdarzyło się to od dawna. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby to się teraz powtórzyło, chociaż przy obecnej polaryzacji społeczeństwa żadnej pewności nie ma. 

System wyborczy w Stanach Zjednoczonych.

Kto wygra nadchodzące wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych ?

Można by pomyśleć, że ten, który otrzyma najwięcej głosów.

Nic nie jest niestety w tym "demokratyczym" systemie do końca wiadome.

 

Cóż, to jest tylko w małym zakresie próba wyjaśnienia.

Teraz my mieszkający w Europie widzimy, że w Stanach Zjednoczonych to nie działa w ten sposób tak jak my jesteśmy przyzwyczajeni do działających systemòw dotyczących głosowania / wyborów w krajach Europy, Azji lub Afryki. 

 

 

KOMENTARZE

 • @Alfax
  To było tak: bociana dziobał szpak, potem była zmiana i szpak dziobał bociana, potem były jeszcze dwie zmiany, ile razy był szpak dziobany? Tyle o usraelitach ,ciekawe komu magdalenkowa ferajna teraz laskę będzie robiła ?. Salute 5*. :)))))
 • @Repsol 20:42:11
  "Uderzającym szczegółem jest to, że w 25 stanach wyborcy są zobowiązani do głosowania na zwycięzcę swojego stanu, ale nie dotyczy to pozostałych 25 stanów. Jeśli sobie tego życzą, elektorzy mogą głosować na drugiego kandydata. W ten sposób nadal mogą zmienić wynik wyborów".

  W takim systemie istnieje idealne pole do zmiany i jak tu mówić o demokratycznych wyborach związanych z milionami Amerykanów którzy oddali swój głos na jednego z kandydatów a ich głosy zostały przez elektorów przekazana wbrew ich woli na przeciwnika.

  Pozdrawiam :)
 • @Alfax 21:29:08
  "Uderzającym szczegółem jest to, że w 25 stanach wyborcy są zobowiązani do głosowania na zwycięzcę swojego stanu, ale nie dotyczy to pozostałych 25 stanów. "

  Każdy stan ma swoją specyficzną konstytucję. To nie są tak naprawdę wybory powszechne, bo w prawie unijnym, poszczególne stany mają przyznaną określoną ilość elektorów czyli głosów.

  Teoretycznie stan może mianować kogo chce, na przykład drużynę piłki nożnej i zasugerować im aby głosowali na Miss Ameryki. Ale przyjęło się, że stany robią głosowania i na ich podstawie wydają zalecenia elektorom (których elektorzy mogą nie posłuchać ale raczej się nie odważą aby nie dostać bęcków jak wrócą do domu)

  Tajemnicą tego systemu, jest to że unia jest tworem stanów i to one są suwerenem, bo tak USA zostały założone przez dobrowolny sojusz między zbuntowanymi koloniami. Te kolonie co się nie zbuntowały utworzyły Kanadę.
 • @Pedant 22:03:05 ⚄⚄⚄⚄⚄
  Nie do pozazdroszczenia taki system. Korupcjogenny.

  Ja uwaźam to za niedopuszczalne by mój głos który odaje na A jakiś galant zwany elektorem przekazał mój glos na B na którego nigdy bym nie zagłosował.

  To jest jakaś paranoja.

  Salution ⭐⭐⭐⭐⭐✔
 • @
  I oni uważają się za wzór demokracji ⁉️⁉️⁉️

  Thanks for. Ja już wolę naszą chociaż też jest niedoskonała.

  ☺ ✔
 • @Leonardo da Vinci 23:24:39
  "Ja uwaźam to za niedopuszczalne by mój głos który odaje na A jakiś galant zwany elektorem przekazał mój glos na B na którego nigdy bym nie zagłosował. "

  Prezydent ma specificzną funkcję ma przewodzić unii stanów. Od reprezentacji jest Izba Reprezentantów.

  Struktury federalne zawsze są skomplikowane, chodzi o to aby nie tworzyć wielkiego państwa unitarnego, które nie jest stabilne.
 • @Pedant 00:10:20
  No dobrze, rola prezydrnta jest taka a nie inna, tylko jaką wyborca który głosuje na A ma gwarancję ? że jego głos faktycznie przypiszą do A. A nie do znienawidzonego B.

  " Uderzającym szczegółem jest to, że w 25 stanach wyborcy są zobowiązani do głosowania na zwycięzcę swojego stanu,

  ✔❗ ale nie dotyczy to pozostałych 25 stanów. Jeśli sobie tego życzą, elektorzy mogą głosować na drugiego kandydata. W ten sposób nadal mogą zmienić wynik wyborów ❗✔"

  Pozostaje naiwnie wierzyć? że w tych pozostałych stanach są uczciwi elektorzy ? Ja w to nie wierzę, bo w usa cały ten system to oparty jest na propagandzie, obludzie, dolarach i korupcji.
 • @Leonardo da Vinci 00:51:12
  Zwycięzca bierze wszystko: tak właśnie działają wybory w Ameryce.

  3 listopada to dzień: wyborów w USA. Joe Biden czy Donald Trump, kto wygra 59. wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych?

  Można by pomyśleć, że ten, który otrzyma najwięcej głosów. Cóż, to nie działa w ten sposób.
  Amerykanie się na taki system godzą i nie doszukują się ğłębi.
  A spora część nie zdaje sobie sprawy że może być inaczej.

  Pozdrawiam.
 • @Leonardo da Vinci 00:51:12
  ak przebiegają amerykańskie wybory i o co w tym wszystkim chodzi? Trafiłeś we właściwe miejsce !

  1. Jak kandydować w wyborach w USA?

  Jeśli mówisz, że chcesz zostać prezydentem Ameryki, nie kandydujesz od razu na prezydenta. Najpierw musisz zostać zaakcepyowany na prezydenta. W tym celu musisz mieć co najmniej 35 lat i mieszkać w Ameryce przez co najmniej 14 lat lub urodzić się w Ameryce. Wybory w USA odbywają się co 4 lata.

  2. Jak odbywają się wybory w USA ?

  Wszystko zaczyna się od prawyborów. Ludzie wybierają w każdym stanie, tego kogo uważają, że powinien być kandydatem na prezydenta. Ten kandydat należy do partii, więc mieszkańcy w prawyborach wybierają właściwie dwie rzeczy: która to partia powinna dojść do władzy i kto z tej partii może zostać prezydentem. Kiedy kandydaci na prezydenta są wybierani przez stan, jest to oficjalnie ogłaszane na zjazdach partii. Następnie kandydaci na prezydenta rozpoczynają kampanię mającą na celu zgromadzenie wyborców przed ostatecznymi wyborami prezydenckimi w listopadzie.

  3. Jaka jest różnica między Demokratami a Republikanami ?

  Demokraci to partia centro"lewicowa", republikanie to centroprawica.
  Kandydaci Partii Demokratycznej są dla przykładu:
  - Hillary Clinton (Nowy Jork)
  - Bernie Sanders (Vermont)
  - i X, Y, Z ..... .

  Kandydatami do Partii Republikańskiej są dla przykładu :
  - Donald Trump (Nowy Jork)
  - Jeb Bush (Floryda)
  - i Q, R, S ...... .

  4. Czy ludzie wybierają amerykańskiego prezydenta ?

  W Ameryce nie ma obowiązku głosowania, ale jest prawo głosu. Oznacza to, że możesz głosować jak masz ochotę.
  W prawyborach członkowie partii (Partia Demokratyczna czy Republikańska) ustalają, kto będzie kandydatem na prezydenta.

  W samym dniu definitywnych wyborów ludność głosuje pośrednio.

  ■■■■■■■■■■■■■■■■
  Prezydent jest wybierany przez 538 elektorów rozproszonych we wszystkich stanach. Partia, która otrzyma najwięcej głosów mieszkańców danego stanu, wygrywa wszystkich elektorów tego stanu.
  ■■■■■■■■■■■■■■■■

  Konkretnie oznacza to, że jeśli w „stanie X” większość głosuje na „partię Y”, wszyscy wyborcy przejdą ze „stanu X” do „partii Y”. Kandydat, który ostatecznie zdobędzie najwięcej głosów elektorów , wygrywa wybory prezydenckie !

  (Więc nie milionów Amerykanów a elektorów). Tak bylo poprzednio, i tak może być i teraz ale zobaczymy co bedzie dalej, bo w tym roku w Stanach toczy się walka nie tylko o stołek prezydencki !  Pozdrawiam :)
 • @Alfax 01:24:46
  Co za różnica ?

  Czy to pies czy wydra.
  Obie kandydatury są diabła warte.
  To tak jak tusk i kaczyński, jeden diabeł gorszy od drugiego.

  Nic dla Polski, za to wszystko dla Żydów banderowców i Niemców.
 • @Alfax 01:24:46
  Dlatego napisałem u siebie.
  Nie ma się czym podniecać,
  Czy to będzie stary trampkek czy stary bidek to dla świata jeden diabeł.

  Pozdr. :))
 • Górne fotko z The Count 46
  To fajne fotko.

  Stop The Count i co dalej panie Trumpek ? ;)))
  Będzie revolta ?
  Czy będzie peace between americans ?.
 • @Monaco 01:49:08
  Prezydent USA Donald Trump ogłosił na Twitterze, że „Biden nie powinien ogłaszać zwycięstwa”.

  Joe Biden oficjalnie prowadzi. Jednak to sąd zadecyduje kto.
 • @Pedant 22:03:05
  Trump: Biden nie powinien ogłaszać się zwycięzcą.

  Prezydent USA Donald Trump ogłosił na Twitterze, że „Biden nie powinien ogłaszać zwycięstwa”. „Mogę również ogłaszać zwycięstwo” - napisał Trump. „Postępowanie sądowe dopiero się rozpoczyna!”

  Chwilę później prezydent zasugerował, że podejrzane jest, iż Biden jest teraz na czele. „Miałem tak dużą przewagę we wszystkich tych stanach aż do późnej nocy wyborczej” - napisał na Twitterze Trump.

  - A potem patrzyłem, jak ta przewaga w cudowny sposób wyparowuje w miarę upływu dni.Zobaczymy, gdy nasze postępowanie sądowe zacznie działać -. Napisał Trump.

  Podczas wczorajszego przemówienia Trump również mówił o oszustwach, ale jego twierdzenia nie są oparte na faktach.

  Biden na czele.

  Biden wygłosi przemówienie, nie jest jeszcze jasne, co powie. Trump wydaje się przewidywać, że Biden ogłosi zwycięstwo w wyborach.

  Biden jest obecnie liderem w kluczowych stanach swingowych, między innymi w Pensylwanii i Georgii. Jeśli uda mu się zdobyć 20 elektorów z Pensylwanii, będzie miał dość, by odebrać Trumpowi Biały Dom.

  Jednak ostateczny wynik w tym stanie może nastąpić dopiero później w ten weekend.
 • "USA. WYBORY PREZYDENTA. JAK TO DZIAŁA ?"
  -----------------
  Bez uwzględnienia wpływu dzieci diabła na tę - tzw. demonkraturę - nigdy nikt nie wyciągnie prawidłowych wniosków.
  Wniosek?
  Kto ma forsę - ten zawiaduje tzw. demonkraturą z poziomu szarych komórek wszystkich Amerykanów. Równolegle pod tym demonkraturowym kloszem - trwa spedalanie tamtejszych, demonkraturowych wyborców - czyli totalne, obligatoryjne i niejako z urzędu - demoralizowanie ludzi. Demoralizacja nie jest celem samym w sobie - i tyle.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

ULUBIENI AUTORZY

więcej