Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
146 postów 2424 komentarze

Chwila Prawdy i Sumienia

Alfax - ⭐ Refleksje i własne niezależne poglądy. ● NIE KAŻDY NIEWIDOMY JEST ŚLEPY tak jak NIE KAŻDY WIDOMY JEST WIDZĄCYM PRAWDĘ ● Tematy dotyczące nas ludzi a także wszechświata. ⭐◇⭐ Każdy ma prawo krytykować, oby to była krytyka merytor

GENEZA-ZACHÓD-ROSJA-CHINY i podstawowe pytanie.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy Zachód jest gotowy na wojnę samozniszczenia ?.

 

      Czy Zachód jest gotowy na wojnę samozniszczenia ?. 

 

Globalne tło informacyjne ostatnich dni, z jego agresywną histeryczną rusofobią, wyraźnie przypomina wydarzenia z lat 2014-2015, kiedy Zachód rozpoczął antyrosyjską kampanię na planetarną skalę z szaloną intensywnością.

Nic dziwnego, że w obecnych wydarzeniach wielu widzi kontynuację tych procesów i kolejną rundę ostrej konfrontacji między Rosją a mocarstwami zachodnimi które tworzą mafię. Niektórym może się to wydawać szczególnie obraźliwe. Jednak biorąc pod uwagę wyraźną koordynację działań przeciwko Rosji i wzrost napięcia w ostatnich latach: wszystko wydaje się że ze strony zorganizowanej mafii (Zachodu) jest to dobrze zaplanowane ale mniej inteligentnie zorganizowane.

  Zachodnie media jak jeden mąż rozpoczęły masową kampanię przeciwko Rosji.

 Warto uspokoić tych, którzy się martwią: pomimo faktycznego podobieństwa zewnętrznego wydarzenia bieżących antyrosyjskich dzialań i prowokacji i tych, które miały miejsce w połowie dekady, bo są między nimi zasadnicze różnice.

 W ciągu ostatnich pięciu do sześciu lat światowy porządek polityczny uległ ogromnym zmianom. W połowie 2010 roku planeta żyła w znanym Pax Americana - systemie dominacji Zachodu, kierowanym przez Stany Zjednoczone jako jedyne światowe supermocarstwo. I choć w tym momencie system ten przeżywał już bardzo poważne zjawiska kryzysowe, to w sumie nie było wątpliwości co do jego siły i braku alternatywy.

Właściwie to właśnie chęć Zachodu do wzmocnienia topniejącej siły, a jednocześnie zniszczenia zbyt zuchwałego i samoświadomego odradzajacego się jak phoenix z popiołów konkurenta w postaci Rosji stała się głównym powodem konfliktu wokół Ukrainy i zaciekłej konfrontacji z Rosją.

W tym momencie Rosja pod przywództwem prezydenta Putina stała się głównym celem Zachodu, Rosja która zaczęła przeciwstawiać się Zachodowi stała się przeszkodą dla państw pod dyktatem USA tworzącym jednolity front.

Wszystko, co się wtedy wydarzyło - histeria zachodnich liderów i polityków, urojeniowe, rozległe oskarżenia,  prowokacje z Skripalem, usunięcie wielu rosyjskichdyplomatów i zamykanie rosyjskich konsulatów, strumienie rusofobicznej gry w mediach, sankcje sektorowe - miały na celu doprowadzenie do całkowitej geopolitycznej kapitulacji Rosji, Moskwy. Umożliwiłoby to między innymi przekształcenie pokonanego przeciwnika (Rosji) w źródło środków wszelkich surowców dla Zachodu na utrzymanie zachodniej imperialistycznrj rabunkowej mafii w Waszyngtonie i Brukseli i rozszerzenie ich własnej dominacji,bezkarności  czyli powtórzenie tego, co wydarzyło się po rozpadzie ZSRR.

  Rosja mimo nieustannych ataków dokonywanych przez mafijny Zachód nie tylko te ataki wytrzymała.

Ale widząc i rozumiejąc co się tak naprawdę dzieje, uznała że musi dokonać skoku technologicznego i zmodernizować swoją armię oraz postawić naogólny i szybki rozwój kraju, w ten sposób zadała potężny cios hegemonii Stanów Zjednoczonych i Zachodniej Europie zmieniając porządek świata ustalony przez USA po rozpadzie ZSRR  na dwubiegunowy. 

  Żyjemy teraz w zupełnie innym świecie.

Jest mało prawdopodobne, aby obecny stan rzeczy był już faktyczną agonią Zachodniego systemu, ale możemy śmiało mówić o jego najpoważniejszym kryzysie. Kluczową cechą obecnego etapu jest otwarta eskalacja konfliktów  na samym Zachodzie. Ponadto widzimy nie tylko zaostrzenie się relacji między krajami (Wielka Brytania i UE, Niemcy i Stany Zjednoczone itd.), Ale także o gwałtownym nasileniu się konfliktu społeczno-politycznego w samych krajach zachodnich.

Referendum w Katalonii i ogłoszenie niepodległości i brutalne represje ze strony Madrytu i polityczni więźniowie. Dwa lata trwające burzliwe demonstracje, protesty Żółtych Kamizelek we Frsncji, bunty w Berlinie w Amsterdamie, przeciwko rygorom ograniczającym wolność / covid -19 / .Ogromne demonstracje w Stanach Zjednoczonych na tle rasowym. Dzięki militarnej pomocy ze strony Rosji zniszczenie w Syrii stworzonych i wspieranych przez Zachód terrorystów ISIS.

Zachód pod dyktando Stanów Zjednoczonych, który sześć lat temu przeciwstawił się Rosji, po prostu już nie istnieje. Nie udało mu się osiągnąć swoich celów między 2010 a 2020 rokiem, teraz zaczął się sam częściowo pożerać. A program polityki zagranicznej stał się dla niego pochodną wewnętrznych konfliktów społecznych. Jej apoteozą są bez wątpienia wydarzenia w Stanach Zjednoczonych - z trwającymi miesiącami protestami i walkami ulicznymi i zaskakująco brudnej kampanii prezydenckiej, ale nie ogranicza się do tylko do nich.

Historia otrucia Nawalnego ( otrucia zorgnizowanego przez zachodnią agenturę, bo tylko ktoś kto należał do jego ścisłego kręgu mógł podać jemu truciznę ) jest przede wszystkim przejawem zaciekłej wewnętrznej walki politycznej w Niemczech między globalistyczno-proamerykańską polityczną mafią i narodowo nastawioną częścią niemieckiej elity a walka toczy się o los Nord Stream 2 i tak potrzebną Niemcom tanią energię .

Dokładnie to samo - choć z mniejszą intensywnością - dzieje się wokół chińskiego Huawey czy europejskiej współpracy z Iranem.

Tyle, że te zachodnie siły, które teraz bronią prawa swoich krajów do suwerenności, znajdują się w pułapce stworzonej w poprzednim okresie, kiedy to Zachód, wciąż wówczas zjednoczony w swoich aspiracjach do neokolonializmu, wywierał presję na niezależne od Zachodu państwa nazywając je zbójeckie i zamienił je w swojej propagandzie w samo zło i diabły zdolne do każdego przestępstwa. Stało się to aksjomatem, który nie wymaga dowodu. Syria, Iran, Korea Północna, Wenezuela, Chiny, Białoruś, Rosja i inne jeszcze wolne kraje od amerykańskiego imperializmu i zachodniej dominacj i ingerencji.

W rezultacie żadna siła polityczna na mafijnym Zachodzie nie może sobie pozwolić po prostu na bezpośrednie stwierdzenie, że nie ma wiary w wnioski laboratorium Bundeswehry dotyczące otrucia nowiczkiem tego antyrosyjskiego blogera. A prawdziwe dowody będą dopiero ważne, dopóki nie zostanie przeprowadzony otwarty test badania z udziałem wszystkich zainteresowanych a nie jak jest do tej pory gdy jest ustalane to w zamkniętym mafijnym gronie w klinice w Berlinie o bardzo wątpliwej co do wiarygodność reputacji. A zainteresowanymi oczernianiem i szkalowaniem Rosji są służby specjalne rusofobicznej grupy zachodnich polityków.

Zachód obecnie nie mając żadnych faktycznych dowodów nie może też bez karnie publicznie wmawiać złowrogich zamiarów „komunistycznych Chin”, które według prymitywnej propagandy przygotowują się do zniewolenia planety poprzez kontrolę sieci 5G.

Dziś Rosja i Chiny ujawniają oszustwa, pomówienia i prowokacje kreowane przez Stany Zjednoczone i UE i obnażają dwulicowość, podstępność działań mafijnych państw tzw Wolnego Zachodu i tak zwanego wolnego zachodniego świata a w rzeczywistości liderów zorganizowanej mafii przestępczej, którzy wszelkimi metodami oszukują, manipulują nie tylko opinią światową ale także oszukują własne społeczeństwa cenzurując w swoich państwach "niezależne" media głównego nurtu.

Warto przypomnieć, że nawet w szczytowym okresie konfrontacji z Rosją w 2014/2015 roku Zachód nie podjął najbardziej radykalnych działań. Nałożone sankcje sektorowe okazały się bardzo wrażliwe nie tylko dla Moskwy. Teraz w Niemczech obecnie możliwa jest tylko wymijająca retoryka, za którą kryje się obawa, w szczególności przed próbami odcięcia dopływu tlenu do niemieckiego przemysłu, co stanie się w przypadku odmowy kraju wobec nowego gazociągu NS2.

Wszelkie bolesne decyzje podjęte przez mafijny Zachód przeciwko Rosji jak na przykład odłączenie od SWIFT byłoby naprawdę ciosem dla rosyjskiej gospodarki. Ale nie mogą uciekać się do tego - oczywiście nie dlatego, że komuś z rusofobów by było żal Moskwy. Zachód by żałował w takiej sytuacji sam siebie: im silniejszy cios, tym poważniejszy kontra cios - odłączenie gospodarki Rosji od międzynarodowego systemu komunikacji finansowej oznaczałoby utratę zbyt dużych funduszy.

Wynik jest znany: Teraz, biorąc pod uwagę najbardziej niekorzystny rozwój wydarzeń, czy to odrzucenie Nord Stream 2, czy całkowity zakaz pracy Huaweya w Europie, obecnie nie stanie się to fatalne ani dla Rosji ani dla Chin. Stanie się to jednak katastrofalne dla całych sektorów gospodarek narodowych świata zachodniego, a w konsekwencji dla znacznej części zachodnich elit, które prosperują dzięki kooperacji tak z Rosją jak i z Chinami.

Ponieważ liderzy zachodni nie mogą Rosji ani Chin pokonać militarnie tak jak to wielokrotnie dokonali ze słabymi krajami, Jugoslawią, Libią, Irakiem, czy Afganistanem.

To zorganizowana mafia w formie NATO, już wielokrotnie zauważyła, że nie ma bardziej bezwzględnych wojen niż wojny domowe. Kolorowe rewolucje, ostatnio zwane Majdanami. Pięć lat temu, w najostrzejszej fazie walki z Rosją, Zachód sięgał właśnie po te środki uważając je za najbardziej bezwzględne środki bo obalające przy pomocy krwawych protestów i rozruchów legalne władze od środka .

  ■ Wygląda na to, że Zachód jest już dojrzały, by ich używać. ■

Ale głównym celem nie będą przeciwnicy geopolityczni (nawet jeśli może się tak wydawać z brzmiących haseł), ale tym razem ponieważ jest to broń obosieczna, będą to także wrogowie wewnętrzni na Zachodzie i w centrum tego Zachodu w USA co poniekąd już się w pewnej skali dzieje. 

 Czy Zachód jest gotowy do rozpoczęcia wojny na zniszczenie ? !. Ale także na samozniszczenie ! ?. 

 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "GENEZA-ZACHÓD-ROSJA-CHINY i podstawowe pytanie."

  Na pewno ważnym powodem konfliktu i parcia do niego są surowce - Eurazja jest największa i najludniejsza. Ma też najwięcej surowców.
  Ale oczywiście jest to tylko aspekt materialny. Czy jest inny?
  Myślę, że tak, ale nie wiem jak głęboko trzeba byłoby sięgać, żeby do niego dojść. Może wolna wola człowieka? Najstarsze opisy (Sumer) mówią, że powstał z gliny zmieszanej z krwią zabitego "boga". Może coś już tu było nie tak? Potem były już różnice życia w głębi lądu i na wybrzeżu, katastrofy naturalne (np po wybuchu Toba zostało na całej planecie ok 10 tys. osobników Homo sapiens), czegoś co zostało określone jako "pomieszanie języków", wynalezienie pieniądza, powstanie trzech wielkich religii monoteistycznych.... Pewnie nie zachowałem odpowiedniej kolejności.

  Poza tym widać, że niektórych mogą wspierać proroctwa - królowa Saby podczas odwiedzin Salomona przewidzieć miała wynalezienie maszyn napędzanych węglem i wojny światowe - po wybuchu pierwszej miało narodzić się nowe pokolenie, które miało ledwie dorosnąć i już miała wybuchnąć następna. W niej antychryst z zachodu miał obrócić swoje oblicze na wschód i zostać wtedy zniszczony. Wschód miał mieć przywódcę - poganina. To jest jest chyba najwcześniejszy (?) opis gdzie pojawia się konflikt między Wschodem i Zachodem tak wyraźnie zarysowanymi w opozycji do siebie w ujęciu globalnym, bo wojny o których mówiła królowa miały zasięg światowy. Czy te proroctwa są prawdziwe? Jeśli tak, to czy rzeczywiście są proroctwami, czy może już niektórzy wiedzieli więcej....

  Nie wiem czy mój komentarz jest do końca we właściwym kontekście, czy nie za dużo poplątałem, ale chyba jednak ciężko będzie dojść do tego co jest tą genezą.

  Oczywiście 5*

  Pozdro!
 • autor
  Wydaje się, że autor nie uwzględnia tego, że Zachód jest w trakcie przemiany systemowej - z cywilizacji typu gromadnościowego (judaizm dominujący) na cywilizację totalną - jak Chiny.
  To wiąże się z likwidacją klasy średniej (też duża część to Żydzi).
  Maseczkowy terror ma to przykryć.

  A odrębną kwestią jest konfrontacja z Chinami.
  Moim zdaniem - Chiny są przygotowane do konfliktu, Zachód nie.
  Co będzie? Trudno wyrokować. Ja widzę raczej rozgardiasz. Jakie będą straty ludzkie? Na pewno duże. Jeśli skończy się 2 - 3 mld to dobry wynik.
 • Wymuszone inne kierunki.
  " Wynik jest znany: Teraz, biorąc pod uwagę najbardziej niekorzystny rozwój wydarzeń, czy to odrzucenie Nord Stream 2, czy całkowity zakaz pracy Huaweya w Europie, obecnie nie stanie się to fatalne ani dla Rosji ani dla Chin. Stanie się to jednak katastrofalne dla całych sektorów gospodarek narodowych świata zachodniego, a w konsekwencji dla znacznej części zachodnich elit, które prosperują dzięki kooperacji tak z Rosją jak i z Chinami".

  Tak jest że te wszelkie sankcje wobec Rosji, można by powiedzieć miały pozytywny wpływ na wewnętrzną gospodarkę w Rosji bo uruchomiły w Rosji nowe procesy produkcyjne własnych towarów i niezależność od importu z Zachodu. Dochód narodowy jest obecnie mniej oparty na eksporcie surowców.
  Poza tym kierunki Moskwy - eksportu i importu także są obecnie mniej zależne od zachodnich rynków.

  Pozdr.
 • @Jasiek 07:08:36
  To bardzo ciekawe. Nigdy nie zagłębiałem się w proroctwa królowej Saby.

  Ale poszukałem w google i znalazłem taki fragment.

  " Przerażająca wizja ma coraz więcej wspólnego z rzeczywistością.

  Żyła kilkaset lat przed naszą erą, ale jej legenda przetrwała wieki. Michalda, królowa Saby, przez wielu wciąż uważana jest za jedną z największych wizjonerek w historii ludzkości. Władczyni miała przewidzieć m.in. narodziny Jezusa Chrystusa, konflikty o globalnym zasięgu czy ogromny postęp technologiczny. Głośno mówiła również o zbliżającym się końcu świata.

  Zobacz również: Zostały nam tylko 3 lata. Przerażająca wizja na temat 2021 roku

  W jednej z ksiąg jej autorstwa znalazło się 12 znaków zapowiadających nadchodzący kataklizm. Kiedy wszystkie staną się rzeczywistością, czeka nas Armagedon. Będzie to oznaczało ostateczny koniec ludzkości albo świata, jaki znamy. Interpretatorzy jej wizji nie mają wątpliwości, że większość z nich już się wypełniła.

  Ile z nich dopiero ma się wydarzyć? Od tego zależą nasze losy. Każdy kolejny przybliża nas do najgorszego.

  12 zwiastunów końca świata według królowej Saby. 

  Pozdr. :))
 • @Jasiek 07:08:36
  Ciekawe są najstarsze źródła hinduskie.
  Ja znalazłem na necie przekład na nasz język Awesty. To nie jest zbyt stare, ale tez mnie ciekawi
 • @Wican 10:59:09
  " Naukowcy ujawnili datę końca świata. Wyznaczył ją komputer, który nigdy się nie myli.
  Odliczanie trwa. Do najgorszego ma dojść już bardzo niedługo.


  Tym razem kwestią Armagedonu przyjrzeli się naukowcy i ich wnioski nie brzmią zbyt optymistycznie. Najgorsze ma się wydarzyć jeszcze za naszego życia.

  Nowa data końca świata. Potężna planetoida leci w naszym kierunki i zniszczy życie na Ziemi

  I to bardzo niedługo - informuje www.express.co.uk. Eksperci z prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technology stworzyli program komputerowy „World One”, który dokonał stosownych obliczeń. Według sztucznej inteligencji już w 2020 roku nasza planeta zmieni się nie do poznania, a w 2040 roku ma ulec całkowitej zagładzie.

  Algorytm stworzony przez Jaya Forrestera powstał jeszcze w latach 70. XX wieku i do tej pory nie pomylił się ani razu. Dzięki niemu udało się bezbłędnie ustalić m.in. stan zasobów naturalnych Ziemi. Ten sam system przewiduje apokalipsę za nieco ponad 20 lat. Przyczyną ma być przeludnienie oraz zanieczyszczenie, z którym nie potrafimy sobie poradzić.
  Jeśli czarny scenariusz napisany przez naukowców się nie sprawdzi, do katastrofy może dojść 100 lat później. Według NASA istnieje spore prawdopodobieństwo, że w 2029 roku planetoida (99942) Apophis zderzy się z Ziemią. Inne wyliczenia mówią o roku 2036.

  Według innych ekspertów zagłada w XXI wieku wcale nie jest taka pewna, ale w 2135 roku już niemal na pewno zgładzi nas asteroida Bennu. W najlepszym razie pozostało nam więc nieco ponad 100 lat. W najgorszym - już tylko 20.

  Chyba, że wcześniej poznamy kolejną przerażającą przepowiednię natchnionych biblistów, którzy datę końca świata wyczytają z Pisma Świętego. A tego możemy być niemal pewni.

  Zobacz również: Właśnie tak ma wyglądać koniec świata. 8 przerażających scenariuszy."

  A ja bym tych wszystkich pseudo expertów wsadził do rakiety i im zafundował podróży na Jupiter. Bo tu na ziemskiej planecie z tego pseudo proroctwa i procederu żyją i ogłupionych nawiedzają.

  Pozdr. :))
 • @Monaco 11:35:24
  Końca świata wyliczyć się nie da. Chyba, że ten co planuje to stwierdzi. A rózne rzeczy można uzasadniać. Kiedyś fizyk stworzył wzór na istnienie Trójcy Świętej.
  Przeludneienie świata to mit. Zasoby starczą na jeszcze spory przyrost. Do tego, wciąż jest sporo regionów bezludnych
 • @Wican 11:46:42
  Pełna zgoda.

  " Końca świata wyliczyć się nie da. Chyba, że ten co planuje to stwierdzi.".

  Kiedyś wszystko się zaczęło i wszystkie się skończy.

  Jednak lepiej nie znać dokładnej daty ... końca :))
 • @Monaco 10:44:26
  "odrzucenie Nord Stream 2, czy całkowity zakaz pracy Huaweya w Europie, obecnie nie stanie się to fatalne ani dla Rosji ani dla Chin. Stanie się to jednak katastrofalne dla całych sektorów gospodarek narodowych świata zachodniego"

  Główny konkurentem Chin jako eksportera są Niemcy. Gdy tańsze surowce z Rosji zostaną przekierunkowane na wschód, przemysł niemiecki utraci swoją konkurencyjność i gospodarka europejska zostanie pozbawiona napędu wzrostu.
 • Co to jest tzw zachód ?
  Zachód po II WS to zdobyte przez globalną mafię tereny w Europie
  bo w USA mafia zdobyła władzę wcześniej.
  Nie należy mieszać Narodów z władcami.
  To najczęściej dwie różne siły o różnych interesach.

  Zachód to władza i własność totalna globalnej mafii oraz narody na których ta mafia pasożytuje (tania siła robocza, drogo kupujący konsument).

  To mafia reprezentuje tzw zachód a narody nie mają nic do gadania.
  Widzimy to w Polsce bardzo wyraźnie.
  Nikt z Polakami czyli z Narodem nie konsultuje polityki zagranicznej...
  a wręcz odwrotnie to mafia poprzez swoje media, struktury, agenturę, najemników ... wciska swoje poglądy swoją narrację...
  W demokracji jest odwrotnie to rząd realizuje potrzeby Narodu a Naród te potrzeby artykułuje...
  a nie rząd dyktuje narodowi co ma myśleć .. i robić (np jako mięso armatnie w zbrodniczych wojnach rządzących).
  Tak jest na całym zachodzie..

  Na tym tle pytanie czy zachód jest gotowy na wojnę jest nie precyzyjne.
  Zdecydują rządzący we własnym interesie...a koszty poniosą Narody..jak zwykle.

  Rządząca zachodem mafia jest gotowa do wojny (nie ma żadnych problemów moralnych) ma wyłącznie problem strachu o własną d..pę czyli strachu, niepewności korzyści z takiej wojny.
  Powodem tego strachu jest oczywiście Rosja i Chiny ale i Iran który twardo broni swoich praw...

  Wojna trwa nieustannie nie jest jeszcze gorąca ale mafia toczy bezwzględną wojnę o władzę nad światem wszystkimi możliwymi środkami...i tylko strach ją ogranicza...
  Tu nie ma miejsca na negocjacje bo dla mafii to tylko taktyka..a każdy układ, każda umowa zostanie złamana gdy tylko mafia uzna że to dla niej korzystne (liczne przykłady).

  Odpowiedź na pytanie autora brzmi...
  mafia prowadzi wojnę przeciw wolnemu jeszcze od mafii światu na pełną skalę bez ograniczeń z własnej strony ... a jedyne ograniczenia wynikają z siły jej ofiar... (Rosja, Chiny, Iran...) czyli z nieopłacalności pewnych działań.

  Próba negocjacji z zachodem (czyli mafią) jest jak próba negocjacji
  kurczaka z głodnym wilkiem, dziecka z napalonym pedofilem, ateisty z uduchowionym inkwizytorem, budowniczego PRLu z bandytą przeklętym.... czy innym solidaruchem.

  Mafia nie ustąpi..w najlepszym przypadku się schowa na trochę..przeczeka..i zacznie ryć dalej.
  Mafię trzeba systemowo zlikwidować..
  innymi słowy trzeba odebrać władzę mafii na Świecie (władzę polityczną bazującą na władzy finansowej i gospodarczej)
  a to oznacza wielkie zmiany systemowe w ustroju gospodarczym i politycznym (systemowa likwidacja oligarchii różnej maści, demokratyzacja systemu politycznego z referendum jako głównym mechanizmem obligującym władze do działania).
  Do tego likwidacja wszelkich samo oceniających się kast...jak "nadzwyczajna kasta", "kasta polityczna", "kasta urzędnicza"..
  to już kwestia dobrze napisanego demokratycznego prawa.

  Świat walczy z globalną bestią która nie uznaje żadnych zasad.
 • @Pedant 12:49:08
  -------------
  ""odrzucenie Nord Stream 2, czy całkowity zakaz pracy Huaweya w Europie, obecnie nie stanie się to fatalne ani dla Rosji ani dla Chin. Stanie się to jednak katastrofalne dla całych sektorów gospodarek narodowych świata zachodniego""
  -------------
  Miło mi, że Szanowny @Pedant widzi też to - co ja widzę i staram się aby i inni - to ujrzeli. Teraz do rzeczy - otóż likwidacja białej rasy i jej cywilizacji jest tutaj priorytetem. Równolegle trwa podmiana ZSRR na Chiny i budowa globalnego komunizmu pod okiem tych - co to ich ojcem jest diabeł.
  Wniosek?
  Likwidacja tzw. "Zachodu" trwa tak naprawdę od czasu antyfrancuskiej rewolucji.
 • @demonkracja 13:25:31
  "Teraz do rzeczy - otóż likwidacja białej rasy i jej cywilizacji jest tutaj priorytetem. "

  Wątpię aby elity dzieliły Pański hitlerowski światopogląd. Ale kto wie?

  Biała rasa ma się dobrze, od Indii do Ameryki Łacińskiej.
 • @Wican 10:59:09
  "Ciekawe są najstarsze źródła hinduskie."

  O! To może być kapitalne źródło.
  Chiny też.
  Dr Aleksander Woźny powiedział kiedyś w tagen.tv, że są źródła, które wskazują, że kiedyś nie było... Księżyca. Nie wiadomo, czy to mogło mieć jakiś wpływ na obecne konflikty, ale różnice w mentalności są na tyle duże, że nie sposób tego wykluczyć.
 • @Jasiek 13:37:29
  "są źródła, które wskazują, że kiedyś nie było... Księżyca. ... że nie sposób tego wykluczyć."

  Są też źródła, które wskazują, że Ziemia jest płaska i że zarazki rodzą się z brudu. Tego też nie sposób wykluczyć.
 • @Pedant 13:51:06
  Pozostaje weryfikacja źródeł. Ale do niektórych ciężko się dostać. Ktoś nad tym czuwa, czy jak? ;-)

  Antyzarazkowo pozdrawiam
 • @Jasiek 13:37:29
  Niestety. Nie poznamy wielu źródłe. Kitajce niestety, nie uprościli swojego języka. Sanskryt może bym jeszcze próbował się uczyć. Ale to jak będę emerytem
 • @Pedant 13:51:06
  Z tą ziemią że jest płaska mam dowód w ogrodzie ; ) ani jednego nie ma zakrzywienia ani pagórka, jest płaska jak na plaży opalająca się blond laska ;))

  Pozdr. :)
 • @Wican 15:20:28
  "Kitajce niestety, nie uprościli swojego języka."

  Ja się dziwię jak oni sami to ogarniają - tyle krzaczków do podlania, podcinania ;-) Ciekawe co z klawiaturą do kompa? Ile ma klawiszy? Ile miejsca zajmują one wyświetlaczach w telefonach jak się rozwiną po dotknięciu pola do wprowadzania tekstu? Już nasze nie wystarczają do wprowadzania wszystkich znaków i trzeba się przełączać między literową i numeryczną...
  A może czegoś nie wiem.

  Ukłony
 • @Wican 15:20:28
  你好 - Nǐ hǎo – Witaj.

  By opanować j. mandaryński to naukę należy rozpocząć od najmłodszych lat i w Chinach.

  " W poszczególnych państwach język ten nosi różne nazwy: w ChRL jest nazywany putonghua (chiń. upr. 普通话; chiń. trad. 普通話; pinyin pǔtōnghuà; dosł. „mowa powszechna”), na Tajwanie – guoyu (chiń. upr. 国语; chiń. trad. 國語; pinyin guóyǔ; dosł. „język państwowy”), w Singapurze – huayu (chiń. upr. 标准华语; chiń. trad. 標準華語,; pinyin biāozhǔn huáyǔ; dosł. „standardowy język chiński”.


  再见 - Zàijiàn - Do widzenia ;))
 • @Jasiek 15:31:44
  Oni druk wymyślili kilkaset lat przed Guttenbergiem, ale nie rozwiązali problemu ilości czcionek. Pływali rownież blikso Ameryki, ale w końcu jeden z cesarzy uznał, że będą imperium lądowym i zlikwidował pływającą kadrę oficerską.
  Kitajce muszą znać alfabet zachodni pewnie
 • @Jasiek 15:31:44
  Chińska klawiatura; ))

  https://cdn.benchmark.pl/thumbs/uploads/backend_img/a/i03.jpg/475x0x1.jpg
 • @Monaco 15:36:41
  Ja mam rozmówki, ale nigdy uczyć się nie zacznę.Zwłaszcza że bardziej by mnie interesowało pismo niż mowa. Czyli bez szans. Kiedyś wezmę się za sanskryt.Chyba że turecki będzie szybszy
 • @Wican 15:41:38
  Można współczuć dzieciom w Chinach które muszą zapamiętać nie tylko same znaki ale jeszcze zawarte w nich całe wyrazy.

  Szpiedzy wysyłani do Chin muszą być szkoleni od przedszkola by mową i pismem nie zdradzili swej obecnosci. Chociaż jeszcze europejski wygląd to już poważny problem dla działalności szpiegowskiej na terenie Chin.

  https://cdn.benchmark.pl/thumbs/uploads/backend_img/a/i04.jpg/475x0x1.jpg

  Jest i taka klawiatura z chińskim znakami. ;))
 • @Monaco 15:41:04
  Nie, to nie może być prawda... ;-)
 • @Wican 15:40:14
  "Pływali rownież blikso Ameryki, ale w końcu jeden z cesarzy uznał, że będą imperium lądowym i zlikwidował pływającą kadrę oficerską."

  Szkoda - i tych co zostali zlikwidowani i tego, że od razu oddał pola, co dało miejsce na konflikt. Inni przejęli handel morski i dążyli do tego, żeby lądowe szlaki handlowe nie mogły być konkurencją dla morskich. Może tu jest geneza?
  Aż ciężko uwierzyć, że jedna decyzja cesarza może tak zaważyć na setki lat.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:49:37
  "Wydaje się, że autor nie uwzględnia tego, że Zachód jest w trakcie przemiany systemowej - z cywilizacji typu gromadnościowego (judaizm dominujący) na cywilizację totalną - jak Chiny."

  Ale tak sam z siebie się przemienia, czy jednak ktoś z zewnątrz pomaga?

  Gdzie stanąć, żeby nieszczęścia nas omijały? Trzymać z Ruskimi?
  Oni nie chcą być zachodni ani nie chcą chyba być totalniakami...

  Ukłony
 • @Jasiek 16:17:59
  Wiele rzeczy mogło być inaczej. Meksyk stracił połowę państwa na rzecz sąsiada, imperium hiszpańkie łatwo padło. Francuskie również. Mógłby świat być wielobieguowy
 • @Pedant 12:49:08
  "Główny konkurentem Chin jako eksportera są Niemcy."

  To akurat wiem, ale jak oni to robią to nie wiem... :-)

  "przemysł niemiecki utraci swoją konkurencyjność i gospodarka europejska zostanie pozbawiona napędu wzrostu."

  Wczoraj słyszałem wypowiedź Adama Gierka - zwrócił uwagę na prognozę, że w Afryce za kilkadziesiąt lat będzie ponad 4 mld ludzi, z czego miliard będzie chciało zamieszkać w Europie. Nie wiem jak Festung Ojropa to wytrzyma, ale nadzieja jest w tym, że może francuska i niemiecka soldateska się jakoś dogadają i wystrugają z banana lub innego pancerfausta nowego Kadafiego. Inaczej czarno to widzę, zwłaszcza bez tych surowców na które zwróciłeś uwagę.
 • @Oscar 13:17:04
  "Tu nie ma miejsca na negocjacje bo dla mafii to tylko taktyka..."

  Bardzo dobrze, że to napisałeś. To bardzo ważne.
  Przypomina to trochę sytuację, jak niektórzy niemieccy zbrodniarze wiali na zachód (kierunek) żeby się poddać Amerykanom w zamian za wiedzę/współpracę/łapówę, bo wiedzieli, że z Ruskimi będzie mniej miejsca na takowe negocjacje.
 • @demonkracja 13:25:31
  "Likwidacja tzw. "Zachodu" trwa tak naprawdę od czasu antyfrancuskiej rewolucji."

  To rzeczywiście był ważny cios, ale czy "kwestia Lutra" nie była tu wstępem?

  Pozdro!
 • @Jasiek 17:21:30
  Takie prognozy to właśnie prognozy. Kilka wojenek rozwiąże "problem". Inna sprawa, ze Europejczycy wymierają. Cóż, nic nowego. Imperium też padło od własnej słabości. Dzisiaj mamy podobnie: zboczeńcy, brak chęci walki, barbarzyńcy w granicach. Zmieni się Europa narodowościowo i tyle.
 • @Jasiek 17:28:33
  Z Sowietami też można bylo ponegocjować. Paulus (ten który poddał się pod Stalingradem) po kilkuletnim pobycie w ...gdzieś, budował armie NRD. I podobno ktoś z nim rozmawiał i zadał mu pytanie. Bardzo mi spodobała się jego odpowiedź. Zapytano go, czy jest w końcu narodowym socjalistą, czy komunistą. On odpowiedział, że przede wszystkim jest Niemcem.
 • @Wican 15:41:38
  "Ja mam rozmówki, ale nigdy uczyć się nie zacznę.Zwłaszcza że bardziej by mnie interesowało pismo niż mowa. Czyli bez szans."

  Paradoksalnie, łatwo się nauczyć czytać po chińsku, bez znajomości chińskiego. Chińskie ideogramy wyrażają idee a nie słowa.

  Dlatego Koreańczycy i Japończycy mogą czytać Konfucjusza w oryginale.
 • @Wican 16:50:09
  "imperium hiszpańkie łatwo padło."

  Ach, kurde jak tu jedzie gnuśnym lądkiem w tym upadku... co jakiś bohater powstań antyhiszpańskich to albo wizyta w stolicy imperiuma, albo u ojczulków.

  Np taki wybitny południowoamerykański rewolucjonista (a jakże!) Bernardo.... O'Higgins ;-DDD

  "Mając 17 lat przybył do Anglii, aby kontynuować naukę. Spotkał tam m.in. Francisco Mirandę, wielkiego zwolennika uniezależnienia się kolonii południowoamerykańskich od Hiszpanii; to właśnie Miranda zapoznał młodego O’Higginsa z ruchem niepodległościowym."

  Sam "El Prekusror" natomiast:

  "W Londynie został nieformalnym przywódcą południowoamerykańskiej, antyhiszpańskiej opozycji."

  Przywódca antyhiszpańskiej opozycji w Londynie... dlaczego w Londynie? Czyż to nie dziwne? ;-DDD

  Cytaty oczywiście z Wiki - oni tak mogą w żywe oczy :-)
 • @Jasiek 16:21:38
  "Ale tak sam z siebie się przemienia, czy jednak ktoś z zewnątrz pomaga?"

  Systemy ewoluują naturalnie w tym samym kierunku. Nazywa się to konvergencją. Dlatego wieloryby przypominają wyglądem ryby.
 • @Pedant 17:48:30
  "Systemy ewoluują naturalnie w tym samym kierunku."

  No ale to znaczy, że musi być coraz lepiej, ale jest coraz gorzej...

  Ktoś pomaga moim zdaniem. Powszechny brak suwerenności monetarnej to może być mocna poszlaka. Inny to np nagłe wyhamowanie wyścigu w kosmos. Ludzie wylądowali na Księżycu pod koniec lat 60 a potem co?
  Alieny powiedziały "Niet!"? ;-)

  Pozdro!
 • @Jasiek 17:56:18
  "No ale to znaczy, że musi być coraz lepiej, ale jest coraz gorzej..."

  Tu nie chodzi aby było lepiej czy gorzej. Złożone systemy dążą do równowagi.

  Gdy zmieniają się warunki, na przykład gdy powstało rolnictwo, po pewnym czasie, niezależnie od siebie na różnych kontynentach powstały miasta i arystokracja z którem i kastą kapłańską. W Egipcie, w Mezopotamii i u Inków i Azteków.

  Teraz rozwija się informatyka i automatyzacja. Nastąpi więc krystalizacja nowego porządku, podobnego na całym świecie.
 • @Pedant 17:46:46
  Ale też odwrotnie. Można nauczyć sie mówić (pewnie dukać) bez znajomości pisma
 • @Jasiek 17:47:08
  Tam ziemia obiecana w ty Lonydnie.A w zasadzie władza faktyczna
 • @Wican 18:50:46
  "Ale też odwrotnie. Można nauczyć sie mówić (pewnie dukać) bez znajomości pisma"

  Bez porównania trudniejsze. Inaczej mówiąc dla Koreańczyka czy Polaka, równie łatwo jest nauczyć się czytać chińskie ideogramy jak dla Chinczyka.

  Ideogramy nie są trudne do zapamiętania bo to są obrazki.

  https://woofla.pl/wp-content/uploads/2015/02/formatki-do-rysowania-chi%C5%84skich-znak%C3%B3w.jpg
 • @Pedant 19:30:57
  Jak się zobaczy znaki: "wieś środek mieć woda" to możns się połapać.

  Wystarczy rozpoznawać kilkaset znaków aby czytać gazety.
 • @Pedant 18:11:01
  To nie takie proste.
  Owszem - kierunek na hierarchiczność, czyli zamordyzm, jest trendem.
  Tyle, że są to systemy nienaturalne, a zatem ZAWSZE mające jakieś ułomności.

  I jak w Matrixie; efektem końcowym jest połączenie zaczynające nowy cykl.
  Możliwy jest rozwój naturalny, ale wymaga rozwoju świadomości.

  Przyznam szczerze. Nie wiem czy efektem tych zmian będzie Matrixowe rozpoczęcie nowego cyklu, czy przejście na nowe, nieantagonistyczne tory rozwojowe.
  To drugie - to Cywilizacja Polska.
 • @Pedant 19:45:18
  Chinski wyraz mama, można wypowiadać w 5 formach i za każdym razem oznacza zupełnie co innego. Mama, maama mamaa, maamaaa etc .Krótko, długo, mocniej, słabej itd a tylko raz może dotyczyć mamy (matki)
  媽媽 Māmā

  A w innych przypadkach zupełnie coś innego. Mamaa = 母親 Mǔqīn
  lub maama = 叔叔 Shūshu. Itd.... ;))
 • @Monaco 20:03:23
  Mówiąc po chińsku (mandaryńsku) trzeba jeszcze mieć słuch muzyczny żeby wmawiając te wyrazy nie fałszować bo może powstać nieporozumienie i konflikt gotowy; ))
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:49:22
  Ciekawa koncepcja, CYWILIZACJA POLSKA.
  Sam fakt że w Polsce potrzeba o nią walczyć jest już oznaką że system polityczny o którym decydują polskojęzyczni politykierzy jest sprzeczny z POLSKOSCIĄ i stetowany jest w kierunku wymazania polskich tradycji i polskiej 1000 letniej kultury.

  Więc należałoby uświadomić Polaków żeby nie wybierali do władzy ludzi którzy nie są za CYWILIZACJĄ POLSKĄ a dbają o cywilizacje anglosaską i germanską.

  Od tego uświadamiania należałoby zacząć.

  Wczoraj był w TVPis program The Voices of Poland.
  Ponad 50% utworów było po angielsku, i tak wygląda Głos Polski ! ?

  Obawiam się że elity już dawno zdradziły interesy Polski i tylko odsunięcie ich może? chociaż wątpię coś jeszcze zmienić na rzecz Polski i Polskości.
 • ♌♌♌♌♌
  Za istotny aktualny temat.

  Salution ☺✔
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:49:37
  Do totalnej wojny światowej nie dojdzie. Chyba że przez techniczne problemy. Wirus, awaria,.

  Przecież świadome wywołanie wojny to dla agresora = się samobójstwo.

  ✔❗
 • @Monaco 10:44:26
  Rosja już od 2014 przekierunkowała swój handel na wschodnie rynki azjatyckie i południowo amerykańskie.

  Salution ☺✔
 • Patrząc na tą ogólną mapę umieszczoną na początku artykułu
  można sobie właśnie uświadomić jaką kropką jest nasza piękna Polska na tle:

  Ogromnej ROSJI, czy nawet CHIN i USA.
 • @Monaco 21:02:29
  "Patrząc na tą ogólną mapę umieszczoną na początku artykułu
  można sobie właśnie uświadomić jaką kropką jest nasza piękna Polska"


  Za to jest umiejscowiona tak strategicznie, że chyba tylko cieśnina Malakka jest porównywalna.

  Poza tym samochodem Polskę można przejechać w ciągu jednego dnia. Jak się popatrzy na rozmiary to nasza planetka jest strasznie malutka, a kotłuje się na niej już tysiące lat... :-(
 • @Jasiek 21:14:43
  Faktycznie, autostradą A4 ze Zgorzelca do granicy z upadliną jest okolo 600km. Jadąc średnio 100 km/h to po 6 godzinach jest się po drugiej stronie Polski. Czyli wystarczy pół dnia; ))
  A4
  długość trasy: 670 km (odległość między miejscowościami Zgorzelec - Korczowa).

  czas przejazdu: +/- 6 godz. 30 min.

  główne miejscowości: 
  Kąty Wrocławskie - Wrocław - Krapkowice - Gliwice - Zabrze - Katowice - Kraków - Tarnów - Rzeszów - Jarosław, - Korczowa.

  https://pic.conadrogach.pl/zdjecia/trasa/385925/gmap-1591015.png

  Pozdrw :) i ukłony.
 • @Jasiek 07:08:36
  Komentarz jak najbardziej dobry, można przecież rozpatrywać to co się dzieje z różnych pozycji.

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:49:37
  Tak, są jeszcze inne ważne kwestie. Sprawy są złożone i świat ciągle ewoluuje.

  Pozdrawiam.
 • @Wican 10:59:09
  Zaintrygował mnie temat języka Awesty.

  I odczytałem że :

  " Język awestyjski w wielu przypadkach (...) bardziej przypomina języki słowiańskie niż współczesne, żywe języki irańskie. (...) W języku awestyjskim można dopatrzeć się znacznie większej ilości rdzeni istniejących w językach słowiańskich niż w jakimkolwiek innym języku irańskim.(...) Wątpliwe jednak jest, aby awestyjski w sposób bezpośredni oddziaływał na język prasłowiański. Musiało się to dziać za pośrednictwem języka scytyjskiego bądź ewentualnie za pośrednictwem Scytów posługujących się językiem awestyjskim jako językiem zoroastryjskiej literatury sakralnej."

  Bardzo ciekawy temat.

  Pozdrawiam
 • @Monaco 10:44:26
  Putin, chciał przyspieszyć rozwój innych ważnych technologii, po części się udało. Ale przez niektórych urzędników w terenie nastąpiły straty i opóźnienia. Między innymi budowa na Dalekim Wschodzie nowej bazy dla potrzeb przeniesienia z Kazachstanu startów rakiet w celu badania i podboju kosmosu.

  Jednak globalnie Rosja dokonała skoku ku przyszłości i obecnie wytwarza produkty o najnowocześniejszej technologii.


  Pozdrawiam
 • @Pedant 12:49:08
  I tu Niemcy idąc na ustępstwa Stanom Zjednoczonym w sprawie NS 2 strzelają sobie w kolano.

  Pozdrawiam
 • @demonkracja 13:25:31
  Tu sprawy w Zachodniej Europie wyglądają na zaplanowane i systematycznie przez liderów realizowane.
  Natomiast w innych rejonach świata jest innaczej.

  Poza tym była kiedyś wędrówka ludów a obecnie jest mieszanie ludów.

  Najważniejsze jest by nie było wojny która unicestwi cały świat.

  Pozdrawiam.
 • @Leonardo da Vinci 20:53:22
  Mamy w Polsce trafne powiedzenie.

  Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło; )

  Rosja zakasała rękawy i już nie opiera się tylko na eksporcie surowców i imporcie gotowych produktów.

  Pozdrawiam.
 • @Monaco 21:45:07
  A tak wracając do mapki na początku, to pięknie pokazuje ona dlaczego Trump tak sondował Duńczyków co do przynależności Grenlandii...
  Wyszło, jak wyszło ;-D
 • @Alfax 22:13:43
  "Wątpliwe jednak jest, aby awestyjski w sposób bezpośredni oddziaływał na język prasłowiański."

  Jest prostsze wyjaśnienie. Awestyjski jako dawny język jest bliżej proto-indeuopejskiego. Prasłowiański też, chociaż jest młodszy. Rówieśnikiem mógł być wcześniejszy bałto-słowiański.

  Poza tym przodkowie Słowian i Bałtów sąsiadowali z przodkami plemion irańskimi w rejonie na południowy zachód od Uralu i mogły na siebie wpływać.

  Te języki należą do grupu "satem".

  https://web.cn.edu/kwheeler/IE_images/ietreesatem1_bw.gif
 • @Pedant 23:18:04
  Bardzo dziękuję za to info.

  Pozdrawiam :)
 • @Pedant 23:18:04
  Jak wiadomo to Niemcy (krzyżacy) wymordowali przed wiekami całe plemię Prus. Wymazali ich istnienie.

  Przejęli po nich nazwę a język pruski zanikł.

  Pruski [język] Prūsiskan
  Witaj = Kaīls
  Dzień dobry (rano) = Kaīls Anksteīnai
  Do widzenia = Sandēi, Ērdiw
  Dziękuję = DīnkunIle? Kelli?
  Tak = Jā
  Nie = Ni

  Pozdrawiam
 • @Alfax 22:13:43
  Podobno we współczesnym irańskim, również są słowa zbliżone do słowiańskich. Nie wiem czemu, ja zawsze lubiłem Greków. Nawet w szkole, gdy się pytałem nauczycieli, dlaczego tak jednostronnie są przedstawione wojny grecko-perskie
 • @Wican 12:12:28
  "Podobno we współczesnym irańskim, również są słowa zbliżone do słowiańskich. "

  Muszą być. Wszystkie języki indoeurpejskie wywodzą się z jednego pra-języka. Im starsze tym bliższe sobie.

  Na przykład "cztery" w sanskrycie jest "czatura" (w hindi "czaar"), "ogień" - "agni" (hindi "aag"), "wiedza" - "weda", itd ...

  "Miód" w angielskim "mead" (pitny), "dwa" - "two", "trzy" - "three", "mrok" - "mirk", "siostra" - "sister", "brat" - "brother", itd ...
 • @Pedant 23:18:04
  re: tabelka
  Oczywiscie tabelka jest niekompletna i nie wiem czy ktoś jest w stanie skompletować wszystkie istniejące i wygasłe języki. O wielu jeszcze nie wiemy.
  Tylko na samych Bałkanach wygaslo 200 języków iliryjskich.
  W Rosjii istnieje jeszcze ponad 270 różnych mówionych języków , na Kaukazie jest kilkadziesiat.
  Nie wiedziałam, ze litewski język należy do grupy indo-europejskiej.

  Również klasyfikacja może byc rozmaita; na przykład czym sie różni język od dialektu czy języka narodowego?.
  A i pochodzenie danego języka tez może stwarzać trudnosci.
  Na przyklad język ukrainski - jeszcze do niedawna byl dialektem.
  A niektóre panstwa maja po 2 albo 3 narodowe języki.

  I jeśli w języku polskim znajdujemy różne podobieństwa do np. sanskrytu .. to kto od kogo przyjmowal słownictwo czy formy gramatyczne?
  Nasza gramatyka, składnia i bogate słownictwo przyswoilismy z łaciny i greki.
  Teraz ogromny wpływ na język polski mają zapożyczenia anglosaskie.
  Narody bardziej rozwinięte miały wpływ na inne narody; przez handel, rozwój nauk, postęp techniczny, podboje itd.

  Sanskryt miał wielki wpływ na języki starożytne: poprzez Punjab dotarł az do Bałkan południowych; w Grecji wzbogacil sie o rozwój nauk w tym medycyny, szkolnictwa, historii, archeologii i miał ogromny wpływ na łacinę i inne języki europejskie; naturalnie włoski , ale i angielski , francuski itp.
  Bardzoo mało wiemy o językach akkadyjskich i pewnie jest jeszcze wiele zaginionych języków, o ktorych nie mamy pojęcia.
  Zaginęły głównie języki , ktore nie miaiy piśmiennictwa. Ale tez i pismo klinowe zostalo stosunkowo niedawno odkryte i rozszyfrowane.
  Obecnie rolę 'lingua franca' pełni język angielski.
  Kiedys była łacina, francuski..

  Co wcale nie znaczy, ze język polski pochodzi od j. angielskiego, choc niektorzy uważają, ze to w sanskrycie jest pelno polskich wyrazów.

  A tak naprawdę, to nie wiemy, czego jeszcze nie wiemy.
 • @Tiamat 13:43:48
  "A tak naprawdę, to nie wiemy, czego jeszcze nie wiemy."

  Zależy, jeden wie, a drugi nie wie. Lingwistyka jest dość rozwinięta. Jak kogoś interesuje to powinien ją trochę postudiować.

  Polecam "Językoznawstwo" Tadeusza Milewskiego
 • @Pedant 13:58:41
  Dziękuję.
  Ja jestem jezykoznawcą z zawodu.
  I tez bardzo lubię pospekulować ale nie nazwę tego wiedzą tylko domysłami.
  Język jako środek komunikacji zachowuje sie jak żywy organizm.
  Dlatego zmienia sie w zaleznosci od potrzeb i rozwoju danej grupy społecznej, narodowej. Rozwija sie wraz z rozwojem narodu/grupy jezykowej.
  Biorąc pod uwage, ze społeczności i społeczeństwa sie rozwijaja i ich potrzeby i charakter komunikacji sie zmienia - nie jestesmy w stanie wyliczyć wszystkich grup społecznych i ich sposobów komunikowania sie.
  Oprocz normalnego słownictwa istnieje jeszcze tzw. extra-linguistic context czyli język gestow, mimiki i różnych dźwięków nie związanych ze słownictwem.

  Dlatego, ja osobiscie, nie wyobrażam sobie takiego mędrca, który potrafi okreslic np. najstarszy język świata czy język , który dal podstawe np.wszystkim językom świata.

  Jak wspomniałam wcześniej, różne języki mają wpływ na inne, właśnie przez kontakty handlowe, naukowe, kulturowe.

  Na przyklad; w języku angielskim nie ma odpowiednika japońskiego kimona, wiec zachowała sie nazwa oryginalna, ale z pisowanią angielską.
  Czy to znaczy, ze język japonski pochodzi od języka angielskiego, bo w angielskim występują takie wyrazy jak judo, sumo, kamikadze czy harakiri?

  Mnie zastanawiało na przykład, skąd sie w języku serbskim wzięło słowo 'majmun' (małpa), ktore brzmi tak samo w języku perskim.

  Określenie 'cepr' istnieje tylko w języku górali zakopiańskich.
  Mieszane małżeństwa sa tez przykładem 'nowinek językowych'.

  Francuz, ktory ożenił sie z Serbka, ze zdumieniem sie dowiaduje, ze francuska potrawa z jarzyn 'ratatui' nazywa sie tak naprawde 'dziuwecz' i jest pochodzenia tureckiego.

  Moda, rozwój technologii, militaria, podróże, religia, i kontakty międzynarodowe wzbogacają czy szpecą nasz rodzimy język, ktory sie bardzo zmienia, rozwija i nie zawsze nam sie nowe słownictwo podoba..

  Wiele słów angielskich z East Endu (cockney) zachowało sie w australijskiej odmianie j. angielskiego, a w Anglii juz dawno zapomniano, bo to troche wstyd używać języka londyńskich dokerow.
  W Poznaniu sa pyry a we Wroclawiu kartofle.
  W każdym języku sa zapożyczenia i różne 'podrzutki' językowe.

  Pokazałam angielskiemu studentowi uniwersytetu mój stary podręcznik prof. Jacka Fisiaka pt. 'Old English Grammar' wydany przez PWN Warszawa 1970.

  Juz pierwsze zdanie go zdenerwowało:
  "...ne huru on weg aber thone halgan gast - nor take away thy Holy Spirit"
  ( ...ani nie zabieraj swego Ducha Swietego...)

  Młodzieniec popatrzyl na mnie ze zdumieniem i powiedział: 'Przeciez dobrze wiesz, za ja w ogole nie znam języka polskiego'.
  Wiec pokazalam mu okladke z tytułem, ze to stara angielszczyzna a nie polski jezyk..
  Nie chciał wierzyc.

  Szekspir wprowadzil do języka angielskiego podobno pare tysięcy nowych słów.
  Zdarza sie.

  Wiec rozumiem, ze lingwistyka jest dosc rozwinięta w sensie badan językowych i wzajemnych relacji miedzy narodami w komunikacji językowej - ale jest jeszcze bardzo dużo tajemnic zakopanych w ziemi, w spalonej bibliotece aleksandryjskiej, w zniszczonych przez wandali - głównie amerykanskich- muzeach Bliskiego Wschodu i bibliotekach Hiroszimy i zbombardowanych serbskich cerkwiach Kosowa, czy w zbiorach
  zbombardowanego przez USA uniwersytetu w Mosulu. Amerykanie opowiadali, ze uniwersytet byl siedzibą islamistów.
  Podobne brednie opowiadali po zbombardowaniu muzeum w Falludzi i Kabulu.,
  A w 'demokratycznej' Polsce, jacyś bandyci-barbarzyńcy pozbyli sie zbiorów Ossolineum.

  I to tyle na temat 'rozwoju lingwistyki w naszych czasach, gdy nauke sie traktuje jak krowę polityczną:

  "USA zbombardowało uniwersytet w Mosulu bo tam podobno był sztab Panstwa Islamskiego.
  W czasie ostatniego weekendu (Swieta Wielkanocne?) wielokrotnie bombardowano Uniwersytet w Mosulu – Irak .
  Podobno caly kompleks uniwersytetu byl opanowany przez terrorystow z PI.
  Nie da sie ocenic liczby cywilnych ofiar ale podobno wstępnie jest okolo 87 rannych. 25 cywilow zostało zabitych.
  Pentagon podal w VICE – News, ze zbombardowali ale nie cały uniwersytet tylko niektore budynki.
  I jak podaje Pentagon, uniwersytet w Mosulu trenowal terrorystow, produkowal bron i robil za arsenal a takze centrum komunikacji.

  Chris Woods, dyrektor Airways.org, z siedziba w UK, organizacji, ktora sledzi liczby ofiar cywilnych w Iraku i Syrii nazwal ten nalot bombowy na uniwersytet w ostatnim tygodniu jako wsciekly i okrutny.

  „Każdy może zobaczyć, ze zniszczenie uczelni jest totalne” pisze Chris Wood i dodaje:
  Ten atak to jeden z najbardziej brutalnych zbrodni jakie nasza organizacja zarejestrowala. W ciągu ostatnich 18 miesięcy na żadnym z naszyh dokumentów zbrodni skrzetnie rejestrowanych czegoś takiego nie widzieliśmy . A mamy tych dokumentow tysiące, tysiące..

  „Koalicja” USA przeprowadzila 11 tysięcy atakow bombowych i zrzucila 40 tysięcy bomb w Syrii i Iraku w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Pentagon zas sie przyznaje, ze zabił tylko 11 cywilow.
  Organizacja Airways podaje liczbe 1000.

  Koalicja pod egidą US zbombardowała Uniwersytet w Mosulu bo byl siedzibą Państwa islamskiego:

  https://news.vice.com/article/the-us-led-coalition-bombed-the-university-of-mosul-for-being-an-islamic-state-headquarters
 • @Tiamat 13:43:48
  "Nie wiedziałam, ze litewski język należy do grupy indo-europejskiej."

  Zapewne Pani skojarzył się estoński, który należy do grupy ugro-fińskiej :)
 • @Pedant 19:58:18
  Tak, to prawda, ze palnęłam jak dzik w sosnę, bo mi sie ze złości pomyliło. Moze dlatego, ze ostatnio cos nie lubię Litwinów.
  W żadnej dyskusji nie powinno sie pokazywać złości ani personalnych uprzedzeń..
  I mimo, ze o tym wiem, to jednak ludzkie słabości sa silne.. za pomyłkę przepraszam i dziękuję za zwrócenie uwagi.

  Ale żarty na bok.
  Tak naprawdę, to zdenerwowała mnie mnie taka kolejna laurka ' na czesc'
  i 'ku chwale’. Szukałam jakiegoś źródełka informacji …i znalazłam.

  Oto ta sensacyjna wiadomość:

  Jesteśmy jedną z najstarszych cywilizacji na świecie! | Słowianie - Wiara Przyrodzona
  https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/2015/06/01/jestesmy-jedna-z-najstarszych-cywilizacji-na-swiecie/

  Nie wiem co prawda co znaczy 'wiara przyrodzona', ale starożytne ludy, które istnieją po dziś dzień - mniej sie chwalą niż niektórzy rodacy..

  O co mam pretensje do tego artykulu ? o to, ze nie ma wyjasnienia:

  cytat z artykułu:
  "Zyjemy (Polacy) nieprzerwanie na naszych rdzennych terenach od przeszlo 10 700 lat.
  ...Wiadomosc ta jest skrywana przed opinią publiczną w Polsce".


  Mam taki klopot:

  - ta sensacyjna wiadomość jest skrywana ale tylko przed opinią publiczną w Polsce?
  Inne nacje wiedzą o tym ale nam nie powiedzą?
  - 'ta wiadomosc burzy dodatkowe badania naukowe w dziedzinie pochodzenia Słowian.
  Jakie byly dodatkowe badania i na jakiej podstawie?
  I z jakich źródeł mieliśmy inne informacje?

  Nie bede oceniac osiągnieć Uniwersytetu w Stanford ale:
  Czy ktoś próbował udowodnić, ze Herodot kłamał? Bo w swoich wędrówkach po antycznym świecie nie wspomniał o Słowianach.
  Czy ktoś może podrabial teksty Herodota, Pliniusza, pamiętniki Cezara , Listy z Pontu czy dokumenty z Bizancjum?

  Jeśli Europejczycy nie umieli pisać ani czytać ani przekazać światu historii ludów Europy, to dlaczego mamy kłopot z zacytowaniem znanego historyka z Uniwersytetu Hebrajskiego w Tel Awiwie, który zaprzecza istnieniu narodu żydowskiego?
  Prof. Shlomo Sand nie wierzy w żydowskie geny , i wyjaśnia dlaczego zarzucono badania genetyczne zydow w tzw. "Jewish DNA Project’.
  Dlaczego ten projekt szybko zarzucono i nie kontynuowano badan chromosomów askenazyjskich żydów?
  Każdy historyk nam powie, ze nie mamy materialu dowodowego do tych badan.

  I najpiękniejszy rodzynek w całym artykule:

  "...gdy tak naprawdę nie ma żadnej nacji germańskiej i są tylko spokrewnieni ze sobą osobnicy, a NAJLEPSZYM przykładem jest Tusk, ktory mimo, ze studiowal historie nie wie czy jego rodzina to Polacy czy Niemcy".

  Jest to rzeczywiście unikalny dowód na nieistnienie nacji germańskiej a istnienie…polskiej starodawnej genetyki.
  Czy ktoś badal Tuskowi chromosomy?
  I kto udowodnił naukowo, ze 'niemieccy mieszańcy sa ...'kundlami na podstawie opublikowanych badań''.

  A jednak, mamy Anglo-Saxon English - język anglosaski i anglo-saską literaturę

  A nie powinna być...anglo-polska literatura?
  Beowulf to przeciez europejska literatura.
  Gdzie w tym czasie byli Słowianie i słowiańskie piśmiennictwo?
  A jesli było - to dlaczego sie nie zachowało? Kto zabronił?

  Na podstawie tego uczonego artykułu widać, ze Polacy są starszą nacją od Chin, Egiptu, Iranu, Indii ...

  "Nie ma lepszego dowodu - pisze autor tego arcydziela- jak tzw. Waza z Broncic odkryta w 1976 roku nad Nidzicą. Na tej wazie jest namalowane …koło!
  A znalezione tuz obok wazy szczątki turów świadczą o tym, ze tury ciągnęły pojazdy kołowe
  Wniosek?
  Ten rysunek koła i turów ‘dowodzi niezbicie o naszej najstarszej na świecie rolniczej kulturze
  oraz, ze pojazdy kołowe były znane w Europie za sprawą Polaków juz w IV tysiacleciu pne.

  Szkoda tylko, ze ten rysunek wazy i koła nie był podpisany w żadnym języku.

  Natomiast w Indiach można oglądać bardzo znaną “ Jaskinie Ajanta’, która liczy sobie tysiące lat, ale nie jest ‘podpisana’ i dlatego nikt w Indiach nawet nie probuje zgadywać kto i jak ją zbudował. ( z użyciem koła czy bez).

  Bo co wiemy - to wiemy.
  A nawet jak nam się wydaje, że wiemy - to i tak się możemy pomylić.

  https://www.pinterest.com.au/pin/491877590530375125/

  STAR GATES: INDIA. THOUSANDS YEARS OLD AJANTA CAVE. WHO BUILT THIS??? WHAT DO YOU SEE?? WHAT DO YOU THINK?? WHAT DO WE KNOW??

  A na ziemiach polskich?
  To ‘znalezisko' tez nie podpisane - dlatego wiadomo, ze łużyckie.
  Biskupin – historia osady, zwiedzanie, atrakcje | Dzień Dobry TVN
  https://dziendobry.tvn.pl/a/biskupin-historia-osady-zwiedzanie-atrakcje

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej