Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
114 postów 1799 komentarzy

Chwila Prawdy i Sumienia

Alfax - ⭐ Refleksje i własne niezależne poglądy. ● NIE KAŻDY NIEWIDOMY JEST ŚLEPY tak jak NIE KAŻDY WIDOMY JEST WIDZĄCYM PRAWDĘ ● Tematy dotyczące nas ludzi a także wszechświata. ⭐ ◇ ⭐ Każdy ma prawo krytykować, oby to była krytyka meryt

Wojna w Jugosławii Część 3 / 4 . Fałszywe oskarżenia !

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Fałszywe oskarżenia w stosunku do Milosevica. Zmowa państw NATO pod dyktando USA i Niemiec. Manipulacje, fałszywe zeznania. Zbrodnicze działania przeciwko Jugosławii USA i NATO, bombardowania Serbii i ludności cywilnej.

Część 3 / 4

 Wstęp. 

■■■■■■■  Ten film jest poświęcony procesowi który toczył się przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze przeciwko prezydentowi Jugosławii  Milosevicowi,  procesu opartego na wykreowanych przez zachodnie media i polityków przeciwko Milosevicowi fałszywych obrazach, i opartego na fałszywych oskarżeniach i na zeznaniach fałszywych świadków.

Twórca tego filmu Regisseur Jos De Putter chcial ten proces i związane z nim relacje zrekonstruować w sposób objektywny niezależny od politycznych celów ukazać prawdę i odkrył że nie tylko były manipulowane obrazy ale wręcz angażowani byli fałszywi świadkowie i to świadomie werbowani są przez oskarżycieli mimo że muszą przysięgać że będą mówić prawdę i tylko prawdę. Film był zrealizowany dla holenderskiej TV stacji oddział  VPRO  i  pokazany publiczności. ■■■■■■■

Film trwa prawie godzinę, zawiera ogromną ilość wypowiedzi, więc byłem zmuszony moje tłumaczenie zawartych tam wszyskich wypowiedzi i relacji  z  języka angielskiego i holenderskiego na język polski,  podzielić na 4 części tak by tekst nie był za obszerny i nie spowodował znudzenia trescią i obrazem. 

Niestety nie mam takiej możliwości by ten film miał polskie napisy. Więc wszystkie dialogi są tu w formie relacji.

Dziękuję Panu Zygmuntowi Białas za udostępnienie linku do tego dokumentu.

   www.npostart.nl/tegenlicht/21-09-2003/POMS_VPRO_158185

 


 

Trybunał.    Zaprzysieżenie świadka.

Świadek.  Ja deklaruje że będę mówić prawdę. Całą prawdę i tylko prawdę i nic inngo jak tylko prawdę.

Relacja jednego ze świadków : Kiedy oni odcięli mu głowę to wydłubali mu oczy. To ja widziałem w meczecie. Kiedy oni ich tam przyprowadzili ja już tam byłem i nigdy wcześniej takiego barbarzyństwa nie widziałem. To zrobili czetnicy. Ja widzialem jak oni nożem wycieli serce.

Milosevic.  Czy wiecie że w żadnym raporcie o tych zamordowanych ludziach nic nie bylo ? Ani o tym że ich ciała były sprofanowane a daj spokój o wycinanym komuś sercu. Ani o tym że działo się to kiedy oni jeszcze żyli. Pytam. dlaczego człowieku to zmyślasz?

Świadek.  Strzelano ale Bóg nas uratował. Ja jestem tu by mówić prawdę i nic poza prawdą.

Milosevic. Dobrze, wynika że on strzelał ale nie mógł trafić z odległosci 7 m ?

Świadek. Ja leżałem kiedy oni każdego rozstrzeliwali. Wtedy stracilem przytomność. Ja nie wiem co było dalej. 7 lub 8 osob zabili.

Milosevic. Pan powiedział że udawał pan zabitego i teraz mówi że był nieprzytomny. Może pan być dokładniejszy ?. Był pan przytomny czy nie przytomny ?

Milczenie. Brak odpowiedzi ze strony świadka.

Liliana Smajlovic , pracownica sądu w Belgrado.  Fakt że oskarżyciel wezwał aż tylu świadków wiedząc że oni nie zupełnie będą kłamać i nie bedą też mówić pełną prawdę. To tym samym ten proces przeciwko Milosevicowi w dużym stopniu został skażony i to miało wpływ na jego przebieg.
W oczach wymiaru sprawiedliwości został ten proces skażony. A napewno w oczach opinii Serbów.

Paul de Waart. Profesor prawa międzynarodowego. 

To jest zupełnie coś innego o ile możesz wskazać strażnika wieziennego że znęcał się, lub że możesz udowodnić że to co robił strażnik to robił to nie z własnej woli tylko na prośbę głowy państwa. 
Ja uważam że te aspekty w oskarżeniu nie były wyraźnie określone. I to trochę wyjaśnia sposób rozpatrywania sprawy przez oskarżyciela przez wezwanie masę świadków którzy w sposób nie precyzyjny głosili swoje oskarżenia by wywołać wrażenie że mogło właśnie tak być.    

My w Hadze słyszeliśmy tak bardzo dużo kłamstw, które nam były przedstawione jako prawdę. Ważne kłamstwa mające wpływ na proces i kompletnie niepotrzebne kłamstwa.  

Dla przykladu, przeczytasz sprawozdanie składające się z 20 stron i trafisz tam w każdym zdaniu na kłamstwa to staje się wówczas bardzo trudne  by z takim materiałem uczciwie pracować. Ponieważ masz doczynienia nawet z małymi kłamstwami.  Nawet jedno kłamstwo wpływa na proces i jest w procesie bardzo ważne by je wychwycić. 

Glos kobiety. Przy pewnej ilości świadków musisz się zastanowić, jak na przykład ten świadek Slobodan Lazarevic, który sam siebie opisał  jako wysokiej rangi oficer wywiadu. A według mnie on był całkowicie niewiarygodnym, takie robił na mnie wrażenie. 

Narrator.

Slobodan Lazarevic wydawał się bardzo ważnym świadkiem, on był przez oskarżycieli prezentowany jako pracujacy przez długie lata w serbskiej tajnenej służbie i on występuje w sprawie przestępstw wojennych przeciwko Milosevicovi. Pan Milosevic ma wątpliwości czy on pracował dla tajnych służb.

Milosevic. Dlatego pytam o to Lazarevica bo uważam za dziwne że nikt z państwowej służby bezpieczeństwa pana jako byłego pracownika nie zna. Tak jak ten człowiek ze służb specjalnych na którego pan się powołuje. Pan opisuje jego jako blond mężczyznę około czterdziestki który zawsze był okay w stosunku do pana. Tak mowił pan czyż nie ?

Świadek. Tak faktycznie, tak mówiłem.

Milosevic. Więc tak pan mówił. Jest panu znane jaki on miał codename ? ten Pejo ?

Świadek.  Odpowiada że: Peja.

Milosevic. Znał pan jego potoczne imię ?

Świadek.  Nie , ja znalem jego jako pułkownik Pejovic z kode Peja.

Milosevic. Pan nazwał go dwa razy. A czy wiedział pan że jego koledzy nazywali jeg Peja Cygan ? 

Świadek. To mi wygląda dziwnie, że on w pracy takie poniżające przezwisko miał.

Milosevic. Wie pan dlaczego on takie przezwisko miał ?

Świadek. kieruje pytanie do sędziegoCzy to jest istotne ?

Sędzia.  Zobaczymy, chwileczkę, pozwól Milosevicowi zadać pytanie.

Milosevic.  Wie pan co. Pan tu między innymi napisał, blond włosy, około 40 lat itp.  A wie pan że to jego przezwisko odnosi sie do mocno czarnych włosów i ciemnego pigmentu skóry ?
Czy wie pan że on wcale nie był blondynem ? i z tego wynika że pan nigdy go na oczy nie widział !

Pan tym samym opisując jego wygląd, właśnie udowodnil że pan jego kompletnie nie zna,  bo ten człowiek jest karnacji czarnej i z tego powodu przyjaciele tak go nazywali. " Paja Cygan ".  
Więc pan tylko o nim słyszał ale jego kompetnie nie znał. Byl pan kiedykolwiek w biurze politycznym ? 

Sędzia . Nie rozumiem pytania. Zaczyna pan od nowa panie Milosevic 

Milosevic. panie May, on opisuje Pejovica jako blondyna. A każdy kto naprawdę zna Pejovica to wie że to człowiek o ciemnej skórze i mocno czarnych włosach. Wiec on mowi ... .

Sędzia. Stop, na tym stop.Teraz jest jasne, teraz jest już jasne. Pułkownik Pejovic znany jako Peja. Z tego wynika i jest powiedziane że pan go błędnie opisał panie Lazarevic. Panie Lazarevic może by pan chciał coś powiedziec o tym ?

Świadek, Ten człowiek który mi się przedstawił sam siebie pierwszy raz nazwał Pejovic i jako znany Peja. Wszyscy oficerowie a wśród nich Pejovic mieli włosy krótko obcięte. 

Glos kobiety.  Załóżmy że oskarżyciel świadka takiego jak Lazarovic zaproponował mu nową tożsamość i dobrą pracę na Zachodzie w to miejsce gdzie tyle ludzi straciło tak dużo przez wojnę i teraz żyją w okropnych warunkach i bardzo chętnie chcieliby zacząć nowe życie. Ten Lazarevic mówi bardzo dobrze po angielsku. Ja mogę sobie wyobrazić że taki człowiek może dać się wykorzystać by fałszywie świadczyć w zeznaniach tak by mieć z tego dla siebie korzyści tym bardziej gdy otrzyma całkowitą nową anonimowość i chroniony będzie przed ewentualnym jego ściganiem.

Milosevic.  Dopiero co  pan mówił że wykonywał pan prace z przekonania , ale teraz wynika że za to panu płacili , więc pana głównym motywem były pieniądze.

Świadek Lazarevic. Nie panie Milosevic.

Milosevic.To dlaczego pan to robił ?

Świadek. Z przekonania.

Milosevic. A ile było robione z przekonania a ile za pieniądze ? Może pan ? Dobrze, dobrze, Lazarevic. 

Glos Holendra. Milosevica aresztowali wówczas gdy Ameryka dała zielone światło i rozpoczęto bombardowania w 1999r. Wtedy też poszło o Kosowo i gdy on już był uwięziony to też oskarżono jego o Bośnie Hercegowine i Chorwację i wytoczono mu zarzuty. Więc ja uważam takie działania za nieprawidłowe działania sądu, wymiaru sprawiedliwości. 

Ja przypominam sobie bardzo dobrze raporty o okropnościach i myślałem że to kompletnie bez sensu było. Ja wiedziałem wystarczająco dużo o Bośni by zdawać sobie sprawę że te wszyskie opowiadania o Kosowie delikatnie mówiąc to nieszczęśliwą były pomyłką i nie prawidłowo przedstawiane. A w najgorszym przypadku były ordynarnie zmyślone.

Glos kobiety. James Rubin rzecznik MSZ USA mówił o 100.000 zabitych.

Niemiecki minister S.Z. Fischer i Scharping minister obrony mówili o ludobójstwie i SS oddziałach o nazistach i rzeźnikach.  Dla trybunalu było to wystarczające by ścigać i aresztować.

Narrator.

Jeszcze jeden obraz wojny. W styczniu 1999 roku nadeszły informacje o egzekucjach cywilów w Kosowie. To było bezpośrednim motywem do bombardowań przez NATO. W czasie bombardowań Jugosławii, Milosevica oskarżono. Ale wyobraź sobie że nie ma dowodów na to że były robione czystki etniczne to w tej sytuacji decyzja o bombardowaniu znajdzie się w zupełnie innym świetle. Przez sytuację w Racak Ameryka wkroczyła do skcji. To była ta kropla która przeważyła.

Bill Stubner.   Przedstawiciel do spraw Jugosławii z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy Europy (OSCE).

Na Bałkanach często zdarzały się sytuacje i nie tylko ze strony Serbii że decydowano by mężczyzn i chłopców egzekutować, uzbrojonych lub nie. A zgodnie z prawem nie robi to różnicy czy ktoś był żołnierzem gdy zostanie ujęty lub czy nie może walczyć.  Nie wolno nikogo egzekutować a to się tam działo. 

 

Koniec części 3 / 4.

 

KOMENTARZE

 • Prawda wychodzi na jaw.
  Tylko sprawcy fałszywych zeznań a szczególnie zleceniodawcy tego pokazowego procesu są bezkarni.

  A dotyczy to prezydenta USA i niemieckich ministrów oraz całą masę medialnych oszustów i manipulatorów.

  Salution 5✔
 • Balkan Musik
  Hallo Alfax:),

  jestes jednym z zaledwie kilku blogerow na neonie, ktotych czytam z duzym zainteresowaniem. O reszcie nie chce sie wypowiadac...
  Jeszcze z czasow mojej aktywnosci na forum FiM w temacie Serbii/Jugoslawii
  wygrzebalem z mojej pamieci i pozwole sobie Tobie zadedykowac.

  https://www.youtube.com/watch?v=LKRaXPYSzKY

  https://www.youtube.com/watch?v=zL5tyE6qPvU&list=RDZo43yBzfoY0&index=4

  Tose Proeski...
  Zmarl mlodo i glupio.

  https://de.wikipedia.org/wiki/To%C5%A1e_Proeski

  Serdeczne pozdrowienia :)
 • @Autor
  Witam,

  "Liliana Smajlovic, pracownica sądu w Belgrado: Fakt że oskarżyciel wezwał aż tylu świadków wiedząc że oni nie zupełnie będą kłamać i nie bedą też mówić pełną prawdę. To tym samym ten proces przeciwko Milosevicowi w dużym stopniu został skażony". -

  --- Przytoczony świadek nie był jedyny, który opowiadał bzdury o wydłubanych oczach itd. Germinal Civikow, autor książki "Der Milosevic-Prozess", pisał wręcz, że proces po tak wielokrotnie zełganych zeznaniach powinien być zakończony, a Milosevic uniewinniony.

  Pozdrawiam.
 • @Autor
  "Ten Lazarevic mówi dobrze po angielsku. Ja mogę sobie wyobrazić że taki człowiek może dać się wykorzystać by fałszywie świadczyć w zeznaniach tak by mieć z tego dla siebie korzyści tym bardziej gdy otrzyma całkowitą nową anonimowość i chroniony będzie przed ewentualnym jego ściganiem". -

  --- Ten Lazarevic nie tylko mówił dobrze po angielsku. Jego język serbski zalatywał mocno językiem angielskim. Nie pamiętam dokładnie stanowiska Civikova; zdaje się mocno wątpił, że Lazarevic był w ogóle Serbem.

  W sumie to porządną rzecz Pan wykonał. Przybliżył Pan Czytelnikowi, te problemy sprzed lat, które wydają się być ciągle aktualne. Dziesięć lat później były zdarzenia na Ukrainie. Pytałem kiedyś: kto następny.
 • @krysz 21:20:42
  Hallo Krysz,

  w końcu znam dość dobrze Twoje poglądy i Twoją postawę i byłbym zdziwiony, gdybyś nie chciał czytać Alfaxa :)

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 21:38:08
  Salute . https://66.media.tumblr.com/fd5ca43b787b53787086ce43ac7e6f4e/tumblr_n6yhbzUrJS1scjb7ro1_400.jpg
 • @zygmuntbialas 21:35:36
  Czesc Zygmunt :),

  pisales, ze te ksiazke przeczytale dwa razy. Ja przeczytalem ja trzy razy.
  Polecalem moim znajomym, wrecz zmuszalem do przeczytania...
  Zero zainteresowania :(.
  Byc moze kiedys zostanie oficjalnie potwierdzona wina i rola Ukrainy w zestrzleniu Malaysia Airlines Boeing 777 nr lotu MH17. Ale to bedzie juz tylko historykow interesowalo.
  Zbrodniarze/scierwa/kanalie pozostana bezkarni.
  Kiedys, gdzies tam czytalem, ze na dochodzenie w sprawie "ataku" na wierze WTZ zostalo duzo mniej wydanych milionow - niz na badanie rozporka Clintona. Moze kiedys dowiemy sie oficjalnie o prawdziwym przebiegu tej operacji?
  Ale bedzie to temat juz tylko dla historykow...

  Serdeczne pozdrowienia :)
 • @krysz 22:03:03
  ...na wierze WTZ ...

  Przepraszam :(((
  Nie wierze - a wieze.
  Wstyd:(
 • @Repsol 22:01:08
  "No justice. No peace". -

  --- Przewidywałem kryzys gospodarczy, przewidywałem to i owo, ale numerów z covid19 nie mogłem w żaden sposób przewidzieć. I najsmutniejszym jest fakt, że społeczeństwo zachowuje się jak stado baranów.

  Pozdrawiam.
 • @krysz 22:03:03
  Tu na NEON-ie dokonałeś więcej. Te dwie książki, które mi przesłałeś, przyniosły 5 moich notek + tłumaczenie Tiamat. Link do holenderskiego filmu przekazałem Alfaxowi i mamy jego trzy (a jutro w sumie cztery) teksty.

  WTZ i inne wydarzenia były przeze mnie wielokrotnie opisywane, ale niestety będzie tak jak piszesz: "... będą to tematy juz tylko dla historykow...".

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • @zygmuntbialas 22:11:44
  Amigo to nie jest żadne społeczeństwo tylko warstwa gamoni na miarę obecnych " mendiów społecznościowych " Kurła dasz wiarę w tą bandę kretynów ?.
 • @zygmuntbialas 22:17:35
  ... i Alfax,

  odgrzebalem (juhu!)

  http://www.free-slobo.de/

  Serdeczne pozdrowienia :)

  .........................

  Ksiadz-katecheta.
  Wsluchujac sie w zargon mlodziezowy - zwrot pozegnalny "na razie" zastapiony slowem "nara".
  Tez postanowil byc modern.
  I na zakonczenie lekcji religii zamiast:
  "Niech bedzie pochwalony"
  Powiedzial:
  "Pochwa"
  ..............

  Pochwa :)
 • @Repsol 22:18:48
  "Amigo to nie jest żadne społeczeństwo tylko warstwa gamoni na miarę obecnych". -

  --- Ale myślałem, że jest więcej rozsądnych ludzi :)
 • @zygmuntbialas 22:32:22
  Ha-ha . Dla pamięci : “Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu.” – Stanisław Lem tak wypowiedział się kiedyś o internecie. Salut .
 • @krysz 22:29:17
  http://www.free-slobo.de/

  Tu jest też wywiad z Peter Handke. Czytałem jego reportaż "Gerechtigkeit für Serbien" ["Sprawiedliwość dla Serbii"]. To bardzo wielki pisarz. Może kiedyś znajdziesz jego przemowę na pogrzebie prezydenta Slobodana Milosevica?
  W każdym razie przedrukuję ten wywiad :)
 • @All
  Musze dokonać korekty swej wypowiedzi z 21:35:36.

  Jest: "Ten Lazarevic nie tylko mówił dobrze po angielsku. Jego język serbski zalatywał mocno językiem angielskim".

  Poprawiam (się): Lazarevic zeznawał w języku angielskim. To był wzorcowy język angielski. Wniosek: Lazarewic mógł pracować w służbach, ale nie serbskich, tylko angielskich.
 • @zygmuntbialas 22:45:29
  Tylko to znalazlem:

  https://taz.de/!ku53089/
  .......
 • @ ALL,
  Starałem się by całe tłumaczenie było rzetelne.
  Wszystkie wypowiedz które tam widnieją, tak w języku angielskim jak i holenderskim i niemieckim.
  Naturalnie najlepszym efektem byłoby by pod tym filmem były polskie napisy.

  Pozdrawiam i dziękuję za uwagę :)
 • @krysz 21:20:42
  Dziękuję za muzykę, jest piękna, słowiańskiej tesknoty.

  Pozdrawiam :)
 • @Repsol 22:01:08
  Nie ma sprawiedliwości, nie ma pokoju.

  Skoro ci którzy zniszczyli, Jugosławie, Bilski Wschód, Ukrainę żyją poza prawem, są bezkarni.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 21:22:39
  Dziękuję Panu za pomoc, link, rady.

  4 część umieszczę jutro.

  Myślę że całość tego dokumentu uwidacznia prawdziwy obraz jak działają sądy zwane Międzynarodowym Trybunałem "Sprawiedliwości" pod auspicjami zachodnich polityków i rządów.

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • @A
  P.S. istotne jest że film powstał właśnie w Holandii w kraju gdzie znajduje się ten okryty hańbą T. "Sprawiedliwości" w Den Haag.

  Więc nie jest to film pro rosyjski, chiński czy pro serbski.
  Jest to uczciwy dokument o faktach i manipulacjach.
 • @krysz 23:14:04
  Przytoczę fragment: " Ich weiß, dass ich nicht weiß. Ich weiß die Wahrheit nicht. Aber ich schaue. Ich höre. Ich fühle. Ich er­innere mich. Ich frage. Deswegen bin ich heute anwesend, nah an Jugoslawien, nah an Serbien, nah an Slobodan Milošević".
  Tłum: "Wiem, że nic nie wiem. Nie znam prawdy. Ale patrzę. Czuję. Pamiętam. Pytam. Dlatego jestem tu obecny, blisko Jugosławii, blisko Serbii, blisko Slobodana Miloševića.

  To jest krótki fragment mowy Petera Handke na pogrzebie S. Miloševića.
  Peter Handke - wybitny pisarz austriacki.
 • @Leonardo da Vinci 19:56:31
  Dla wielu przydało by się wskrzesić Norymbergię.

  Sporo milonów niewinnych istnień ludzkich mają przywódcy od 1945 roku na swoim sumieniu.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 23:49:42
  Jeżeli dobrze pamiętam to w polskich mainstreamowych mediach był szkalowany Peter Handke. 

  Sam fakt bezkrytyczego uznania Kosowa świadczyło o wasalskiej postawie w stosunku do poczynań USA i NATO ówczesnych rządzących w Warszawie. 

  Pozdrawiam :)
 • @krysz 22:09:18
  Ja także pisząc popełniam błędy ale to jest ludzkie, liczy się przecież przekaz, treść.

  Pozdrawiam serdecznie :)  P.S.
  Tylko królowa Elisabeth nie popełnia żadnych błędów bo ona nic nie robi :)
 • A Krym to Rosja. A Kosowo to Serbia. 
  Bracia Serbowie ! 

  http://www.free-slobo.de/img/titel3.gif

  Pozdr. !)

  ✌.|•͡˘‿•͡˘|.✌
 • Wiemy, kiedy
  rozpirzono bezkarnie w pył - w tym wypadku Jugosławię - podstawiając wokół tej Jugosławii taką a nie inną rzeczywistość medialną, ostatnio Libia Syria - ale wiemy to wszystko tylko dlatego, że w tym wypadku wykańczano ludzkość punktowo czyli poszczególne państwa po kolei. Teraz mamy wykańczanie ludzkości globalnie pod specyficzną osłoną świrusa - i niesamowitym wsparciem medialnym - czyli medialną rzeczywistością podstawioną - oczywiście w ujęciu globalnym. Nie mamy żadnego punktu odniesienia - a to tak - jakby wszystkie miasta świata wyglądały podobnie - jak obecnie wyglądają miasta w Syrii - gdzie toczono zacięte walki.
  Wniosek?
  Prawdziwi winowajcy nieszczęść tego świata - czyli światowy, czarci pomiot pozostaje bezkarny i robi swoje od zarania ludzkości - ponieważ ów czarci pomiot robi to zło - naszymi, ludzkimi rękami - skażając - powtarzam - skażając - wcześniej nasze dusze.
  Ludzkość wcale nie musi ulegać na Ziemi pokusom pupili Kaduka - a jednak ulega - i sze kręci piekielny kierat - teraz już w ujęciu globalnym.
 • @Alfax 00:12:54
  "... w polskich mainstreamowych mediach był szkalowany Peter Handke". -

  --- Nie był przedstawiany w korzystnym świetle. Poza tym w dniu odbioru Nagrody Nobla zebrało się trochę ludzi, którzy protestowali przeciw tej nagrodzie dla wielkiego pisarza. Chodziło o jego poparcie Serbów. Widzi Pan, niczego nie darują. A ja czytałem Petera Handke już ponad 20 lat temu i wiem, że to jest - w odróżnieniu od polskiej laureatki - wybitny pisarz.

  Pozdrawiam :)
 • @zygmuntbialas 08:37:52
  Dlaczego nie ogarnia wszystkich przerażenie, iż taka plaga jak Amerykanie mogłaby spaść na nas, gdy jeszcze nie byliśmy przygotowani na to, aby się poddać?

  Co mogli zrobić Jugosłowanie, co mogli zrobić Serbowie przeciwko przemocy?

  A potem wydali swoich przywódców na śmierć. Do tego stopnia świat ich zniewolił.

  Ciekawe, czy Serbowie jeszcze pamiętają, kto na nich bomby zrzucał.

  Bo Polacy już zapomnieli, kto wymordował 6 milionów polskich obywateli.
 • @Alfax 00:02:20
  Przecież Haga jest taką współczesną Norymbergą? Tylko czasy się zmieniły i teraz nie wieszają
 • @interesariusz z PL 09:49:35
  "Co mogli zrobić Jugosłowanie, co mogli zrobić Serbowie przeciwko przemocy?" -
  --- Niewiele, właściwie to nic.

  - "Ciekawe, czy Serbowie jeszcze pamiętają, kto na nich bomby zrzucał". -
  --- Według mojej wiedzy pamiętają. Przynajmniej znaczna część.
 • @Wican 10:14:27
  //Tylko czasy się zmieniły i teraz nie wieszają //

  Faktycznie.Czasy się zmieniły dlatego "sędziwie" nie chce przyjąć odpowiedzialności za swoją działalność.A że wobec braku dowodów winy nie można "oskarżonych" wypuścić do domu, to mrą w tej Hadze jak muchy.Głownie na choroby na które nigdy wcześniej się nie uskarżali.
 • @Wican 10:14:27
  "Przecież Haga jest taką współczesną Norymbergą? Tylko czasy się zmieniły i teraz nie wieszają". -

  --- Dwie sprawy: ten trybunał, sądzący (głównie) Serbów nie miał umocowania prawnego, nie miał zgody ONZ;
  No i "nie wieszają". Pisał dwa lata temu Ikulalibal:
  "Slobodan Miloszewicz został zamordowany. Nie on jeden. 29 czerwca 1998 roku Slavko Dokmanowic powiesił się w celi haskiego więzienia. 01 sierpnia 1998r. Milan Kovacewic zmarł w haskim więzieniu na zawał serca. 05 marca 2006r. Milan Babicz powiesił się w celi haskiego więzienia. Dżorż Dzugicz 1996, Vladko Stoilkovic 2002, Machmed Alegicz 2003, Duszko Vukcevic 2005 – zmarli krótko po aresztowaniu lub tymczasowym „urlopowaniu” w celach zdrowotnych.

  Przebywający w więzieniu Slobodan Milosevic był zaniepokojony skutkami terapii, jakiej go tam poddawano. Wnioskował o to, aby leczenie dokonywało się w jakimkolwiek innym miejscu niż haskie więzienie. Wniosku nie uwzględniono. Zdesperowany Milosevic napisał list do ministra spraw zagranicznych FR Siergieja Ławrowa z prośbą o interwencję. Sekcja zwłok Milosevica wykazała obecność we krwi związków chemicznych, które nie powinny się tam znajdować, ponieważ wchodzą w skład leków, które – jak wynikało z dokumentacji – nie były stosowane: http://slobodan-memoria.narod.ru/st/otkliki2.htm .http://www.utro.ru/articles/2006/03/13/529465.shtml
 • @interesariusz z PL 09:49:35
  //Co mogli zrobić Jugosłowanie, co mogli zrobić Serbowie przeciwko przemocy?//

  Której przemocy? z tego co wiem to Jugosłowianie byli obiektem przemocy od 700 lat.
  Co mogli zrobić? zrozumieć to że są jednym narodem a to że myślą że są trzema (czy czterema) jest właśnie efektem przemocy zewnętrznych agresorów.
  Chorwaci to Serbowie którzy weszli onegdaj w katolicką strefę wpływów.
  Zaś Bośniacy to ci Serbowie których w swoim czasie Imperium Osmańskie przeciągnęło na swoją stronę.
  Podobna sytuacja jest w relacjach Pakistan-Indie oraz w kilku jeszcze punktach świata.
 • @ikulalibal 10:23:27
  Tak. Dlatego czasy są parszywsze. Teraz ogłoszą, że umarł na zawał albo dostał wylewu, i tyle. Zlikwidowali w kodeksie kś, to muszą inaczej to stosować. Ale zakłamanie obu instytucji jest podobne.
  Wszak w Norymberdze to i kilku Sowietów powinno się znaleźć i kilku Amerykanów, czy Anglików. Aby to była jakaś namiastka sprawiedliwości. Tak samo w Hadze, ale Amerykanie nie uznają tego trybunału. Takie cwaniaki. Ich nie dotyczy
 • @zygmuntbialas 10:27:04
  To ja wiem. Ale nie wieszają, bo w Europie zlikwidowali kś. A niepokornych jakoś pozbyć się trzeba. Stąd umierają.
  Po II wojnie swiatowej to zbrodniarzem był chyba każdy prezydent USA. A w zasadzie ci co w trakcie to również
 • @ikulalibal 10:33:49
  Chorwaci to nie Serbowie. Nawet jeżeli wywodzą sie z jednego pnia (nie wiem czy trafię, ale coś jak ludy ruskie-dzisiejsi Białorusini i Ukraińcy, choć bez wielkich różnic konfesyjnych). Przez wieki wykształciły się 2 narody. Nie wiem co myśleć o Słoweńcach. Macedończycy to w zasadzie chyba Bułgarzy. A Bośniacy to Słowianie, którzy przyjęli islam. Choć są dzisiaj w Sarajewie osoby niezmuzułmańskie, które też uznają się za Boszniaków.
  Tomisław stworzył Królestwo CHorwatów (kiedyś chyba pisało się przez "H") przed Mieszkiem jeszcze. Ale od początku były spory między liturgią łacińska a słowiańską. Bodaj w XI wieku przeszli pod wpływy węgierskie.
  Pierwsze państwo Serbów-Raszka-powstało później niż Królestwo CHorwatów, bo w drugiej połowie X wieku.
  Pewnie korzenie mają wspólne, ale zawsze rozwijali się inaczej. Tak jak mylnie uznaje się Słowaków za bliskich Czechom. A Słowacja przez wieki była pod władaniem węgierskim a Czechy w średniowieczu były potęgą a poźniej dostali sie pod wpływy niemieckie. Jak już oberwali pod Białą Górą, to stali się trochę spolegliwym narodem (doszły do tego późniejsze represje).
  Podsumowując, wielowiekowy rozwój Serbów i CHorwatów był jednak inny, mimo językowego podobieństwa (oprócz pisma) i zwyczajów. Ale cóż, konflikty rodzinne mogą być najbardziej krwawe
 • @ikulalibal 10:33:49
  Indii czy Pakistanu bym do tego nie mieszał. W Azji nie wykształciły się państwa narodowe w naszym rozumieniu. Każde z tych państw, składa się z różnych narodów. Czy Beludżowie lubią się z Pendżabczykami czy Pasztunami?
  A indyjscy potomkowie Radżputów z północy (podobno Cyganie są też potomkami wojowniczych Radżputow) lubią się z indyjskimi Tamilami czy Sikhami?
 • @ikulalibal 10:33:49
  A bliżej nas, rozpad żyjących razem i budujących i broniacych swoją wspólną ojczyznę braci, Rosjan Ukraińców Białorusinów.

  Na Ukrainę wpływ miały podłoże historyczne, Austria, Polska, Rosja.
  Że powstała tam banda pod wodzą bandery. UPA.
  A spadkobierców tej ideologicznej nienawisci szczególnie do Rosji Zachód wykorzystał uzbroił wspomóģł finansowo obsadził swoimi pionkami i zniszczył przyjazne kontakty między Rosją a Ukrainą.

  Ale co oddaliło Białorusinów od Rosjan ?

  Pozdrawiam
 • @Wican 11:58:57
  Amerykanie i Izrael, nie uznają tego trybunału.
  Palestynczycy chcieli skierować przeciwko Natajhu oskarżenia o ludobójstwo ale nic z tego nie wyszło.
 • @Wican 12:14:32
  //Indii czy Pakistanu bym do tego nie mieszał.//

  Nie ma takiego etnosu czy choćby sub etnosu jak "pakistańczycy".
  Pakistańczycy to Hindusi wyznający islam co w 1947 r "rezygnujący z polityki kolonialnej" Anglicy koncertowo wykorzystali wspierając a raczej animując powstanie dwóch odrębnych państw.Islamski Pakistan i hinduistyczne Indie to możliwość niekończących się sporów:religijnych,granicznych,socjalnych i jakich tam jeszcze.
 • @ikulalibal 12:32:48
  Identycznie koloniści gdy jeszcze w Afryce rządzili stworzyli zupełnie z dziesiątek rożnych plemion sztuczne twory, które gdy kolonie upadły, stały się państwami. Przecież po dzień dzisiejszy trwają tam koflikty etniczne i to bardzo krwawe.
 • @ikulalibal 12:32:48
  A czy jest taki etnos- Hindusi? Za Hindusa może robić ciemny drawidyjczyk, ale też jaśniejszy Aryjczyk.
  Nazwa Pakistanu to zbiór różnych regionów z ludami albo może i narodami.
  Weź pod uwagę Sindhu. Mieszkają w Pakistanie i w Indiach. Wyznają albo islam albo hinduizm. Pakistan, Indie to cywilizacja, ale nie jeden etnos
  A Beludżowie, którzy są ludem irańskim? Nie ma narodu pakistańskiego, ale nie ma też etnosu indyjskiego. Tam nie stworzono państw narodowych. Dlatego porównywanie ich do narodów europejskich, uważam za nietrafione. A utrzymanie tak zróżnicowanego państwa, nie miałoby szans. Po drodze była nowożytność i były różnice religijne. Były i są. A potem jeszcze uniezależnił się Bangladesz. Tak naprawdę, to i Indie są zbyt wielkie, łaczy ich religia, ale rośnie tam odsetek muzułmanów
 • @Monaco 12:40:49
  Nie ma narody choćby rwandyjskiego, tak samo jak indyjskiego czy pakistańskiego. Rozumianego enicznie. Bo jak spojrzeć na naród jako wspólnotę polityczną, to może być inaczej. Ale to nie ma porównania do świata europejskiego.
 • @ikulalibal 12:32:48
  To nie jest etnos. Pakistańczycy to wspólnota polityczna najwyżej. Tak samo Hindusi. Ale nie etniczna. Kto jest większym Hindusem? Drawidyjczyk czy Sindha?
 • @Wican 12:56:58
  // Pakistańczycy to wspólnota polityczna najwyżej. Tak samo Hindusi //

  i Bielkobrytańczycy i Amerykanie Zjednoczonych Stanów i Kanadyjczycy i Australijczycy i Nowozelandczycy
  Wszystko to są byty polityczne ale tylko popróbuj uświadamiać im to poprzez propagandę a zobaczysz w jakim tempie powyrywają ci nogi z dupy.I słusznie bo to owocuje rozpadem państwa a na końcu bratobójczymi wojnami wedle:etnicznych,rasowych,klasowych,kulturowych
  ,językowych,religijnych,itd,itp,linii podziału.
 • @ikulalibal 13:52:48
  Oczywiście. Ale dlatego podkreśliłem, że europejskie tradycje narodowe nie mają odpowiednika w "świecie indyjskim".
  Ale zwróć uwagę na pozaeuroejski jeden region, gdzie ukształtowały się odrębne narody. A czym różni się Paragwajczyk, Ekwadorczyk, Peruwiańczyk, Kolumbijczyk, itd? Poza domieszką krwi z różnych plemion? Czym różni się Argentyńczyk od Urygwajczyka? Ale zbyt mocne państwo na tamtej półkul, mogłoby rzucic wyzwanie Jankesom.
  Ale europejskie tradycje narodowe to Europa. Azja ma inaczej. Może poza Japonią, Koreą i jeszcze kilkoma państwami, które są jednak państwami narodowymi
 • @Wican 15:29:50
  "Azja ma inaczej. Może poza Japonią, Koreą i jeszcze kilkoma państwami, które są jednak państwami narodowymi"

  Wietnamem, Syjamem Kambodżą itd ...
 • @Pedant 16:00:28
  Najgorzej jest w Afryce.
  Tam niczym w tyglu. Mieszanka wybuchowa. Popatrzmy na proste linie te graniczne. Często dzielące to samo plemię na dwa różne kraje.
  Tak dzielone były dawne kolonie, od linijki.

 • @Leonardo da Vinci 18:02:01
  W Afryce było niewiele tradycji państwowych, najwyżej plemienne. Tylko, że dzisiaj oni będą bronić tych granic. I Tutsi z Hutu w jednym państwie. Albo Nigeria. Na pewno słyszałeś o ludobójstwie w Biafrze. Bodaj, były funkcjonariusz służb brytyjskich Frederic Forsyth napisał o tym ciekawą książkę (beletrystyka, ale to zdolny pisarz) "Słowo białego człowieka".
  Nigeria ma dużo ropy, ale też podziały plemienne i religijne. Plemiona główne: Hausa, Joruba, Fulani, Ibo.
 • @Wican 18:28:03 Tak o Biafra wiem, ale o tych innych plemieniach niestety nie wiem
  Wojna w Biafrze była wojną domową między rządem centralnym w Nigerii a zbuntowanym regionem Biafry w latach 1967–1970. Konflikt ten był wynikiem napięć gospodarczych, etnicznych, kulturowych i religijnych między chrześcijańskim Igbo a islamską Haussa-Fulani. Ta wojna była głównie w wiadomościach, ponieważ ludność cywilna w Biafrze głodowała. W ten sposób powstały obrazy telewizyjne głodującej populacji afrykańskiej.

 • @Wican 18:28:03
  Niepodległe państwo Republiki Biafry w czerwcu 1967 r
  W 1966 r. Setki tysięcy Igbo uciekły z północy do swojej ziemi plemiennej po masakrach, zabijając tysiące z nich. Tłem pogromów była plemienna walka o władzę między elitami politycznymi. Kiedy centralny rząd gubernatora Igbo we Wschodniej Nigerii Chukwuemeka Ojukwu otrzymał niewystarczające gwarancje ochrony swojego ludu, jednostronnie ogłosił niepodległość swojego terytorium 30 maja 1967 r. Przyczyniło się do tego niezadowolenie z reorganizacji administracyjnej regionu. Odpowiedź federalnego rządu wojskowego nie była łagodna: generał dywizji Yakubu Gowon ogłosił ogólną mobilizację, zablokował wschodnie porty i zagroził surowymi sankcjami gospodarczymi.

  Nastąpiła krwawa bitwa, która zakończy się dopiero dwa i pół roku później, po nieudanych próbach mediacji, poprzez kapitulację Biafry. Pół do dwóch milionów Biafrans zmarł w masakrach i trudności.

 • @Leonardo da Vinci 22:55:13
  Tylko to była wojna, też plemienna.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej