Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
114 postów 1799 komentarzy

Chwila Prawdy i Sumienia

Alfax - ⭐ Refleksje i własne niezależne poglądy. ● NIE KAŻDY NIEWIDOMY JEST ŚLEPY tak jak NIE KAŻDY WIDOMY JEST WIDZĄCYM PRAWDĘ ● Tematy dotyczące nas ludzi a także wszechświata. ⭐ ◇ ⭐ Każdy ma prawo krytykować, oby to była krytyka meryt

Wojna w Jugosławii Część 1 / 4 . Fałszywe oskarżenia !

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Fałszywe oskarżenia w stosunku do Milosevica. Zmowa państw NATO pod dyktando USA i Niemiec. Manipulacje, fałszywe zeznania. Zbrodnicze działania przeciwko Jugosławii USA i NATO, bombardowania Serbii i ludności cywilnej.

 Wstęp. 

■■■■■  Ten film jest poświęcony procesowi który toczył się przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze przeciwko prezydentowi Jugosławii  Milosevicowi,  procesu opartego na wykreowanych przez zachodnie media i polityków przeciwko Milosevicowi fałszywych obrazow, i opartego na fałszywych oskarżeniach i na zeznaniach fałszywych świadków.

Twórca tego filmu Regisseur Jos De Putter chcial ten proces i związane z nim relacje zrekonstruować w sposób objektywny niezależny od politycznych celów ukazać prawdę i odkrył że nie tylko były manipulowane obrazy ale wręcz angażowani byli fałszywi świadkowie i to świadomie werbowani są przez oskarżycieli mimo że muszą przysięgać że będą mówić prawdę i tylko prawdę.■■■■■

Film był zrealizowany dla holenderskiej TV stacji oddział  VPRO  i  pokazany publiczności.

Film trwa prawie godzinę, zawiera ogromną ilość wypowiedzi, więc byłem zmuszony moje tłumaczenie zawartych tam wszyskich wypowiedzi i relacji  z  języka angielskiego i holenderskiego na język polski,  podzielić na 4 części tak by tekst nie byl za obszerny i nie spowodował znudzenia trescią i obrazem. 

 

 


Tu jest film w orginale:   

www.npostart.nl/tegenlicht/21-09-2003/POMS_VPRO_158185

  https://www.npostart.nl/tegenlicht/21-09-2003/POMS_VPRO_158185 

Początek narracji filmu.■

Narrator.

Te obrazy w czerwcu 2001 roku były przedstawiane na całym świecie. Slobodan Milosevic dostarczony do Trybunału do spraw Jugosławii w Hadze. Te obrazy ukazały całemu światu że "główny winowajca wojny w Jugosławii" został złapany.  To było jasne, że ten główny winowajca nie uniknie już kary.

Oskarżenie składało się z wojennych przestępstw w Bośni, Kosowie i Chorwacji. Szło o etniczne czystki a nawet o ludobójstwo.

Milosevic nie uznał tego Trybunału za legalny. Bronił się sam. Do prawników i sędziów zwrcał się per pan, pani. A oskarżycieli nazywał - - inna strona - -

Trwalo 1.5 roku i zostało 250 świadków oraz 800 tysięcy zapisanych stron a mimo to oskarżyciele nie mają kompletu materiału. Wiadomości ukazujące się z sądu są bardzo oszczędne. Czasem pisane jest i mówione o arogancji Milosevica oraz że brak mu uczuć. Jest przedstawiany wyłącznie w negatywnym świetle. Ale jest to dziwne bo gdy ktoś przypatruje się sprawie i wyciąga wnioski to rozumie że coś tu nie zgadza się w trakcie tych prowadzonych rozpraw. Z tego powodu są proste ale intrygujace pytania co my widzimy w tym obrazie dotyczącym tego procesu ?

Ten flim ma za zadanie uświadomić nam jak przedstawiony jednostronnie obraz może mieć na nas wpływ na naszą ocenę i postawę czyli na nasze wnioski.

SPARAWA Milosevica Wątpliwości dotyczące tego procesu !.

Głos kobiety.

Ja byłam zawsze przeciwko Milosevic. Nie byłam apsolutnie politykiem który by jego wspierał, nawet w czasach pokoju a już na pewno nie w czasie wojny. Ale z innej strony gdy chodzi o Zachód to można by było mnie uznać za przyjaciela Milosevica. Jestem sceptyczna i przeciwna trybunałowi, ponieważ ja zajmowałam się wojną na Bałkanach i ogólnie wojnami na świecie przez długie lata .

Moja opinia jest,  że ten trybunał bazował swoje konkluzje na podstawie obrazów formułowanych wyłącznie przez media. A to jest fałszywe, błędne.

Relacja starszego człowieka.

Ja uważam że trybunał nigdy nie był objektywny ponieważ opierał się na publikowanych przez media obrazach pokazywanych wyłącznie biednych zagłodzonych ludzi w "obozach koncentracyjnych". A to wywoływało naturalnie oburzenie i żądanie że musi być coś z tym zrobione, A o ile tak to powinni przeprowadzić śledztwo by odpowiedzialnych ukarać a oni od razu wydali wyrok na Milosevica i skupiano całą uwagę wyłącznie by Milosevica przedstawić jako geniusza zła i winnego rozpadu Jugosławii.

W moich oczach trybunał do spraw Jugosławii stał się czysto politycznym instrymentem. A tak nigdy nie powinno być i to nie może mieć miejsca. 

Liliana Smajlovic. [ Sprawozdawca sądu w Belgradzie. ]. Ja jestem dziennikarką NIN, najstarszego pisma w Serbii. Ten Trybunał został powołany do życia ponieważ społeczność międzynarodowa chciała pokazać że jest coś robione i ponieważ ogólnie było przeświadczenie że coś jest nie w porządku. I krążyło przeświadczenie że Serbowie wszędzie byli winni.

Rekacja kobiety przy komputerze. 

Tworzony obraz był następujący: Jugosławia to było wielkie więzienie. Serbowie to byli ci, którzy innych uciskali. Serbowie to komuniści i mają to w genach. Oni chcieli wszystkie narody zamknąć w więzieniu. A te inne narody to są kochające wolność demokrację i zorientowani na Zachód. Więc ci uciskani w końcu chcieli pozbyć się ucisku, wyzwolić się z pod ucisku. To Armia Jugosławii napadła na inne republiki i dokonała ludobójstwa w tych innych republikach. W następstwie tego zareagowało NATO by zakończyć to definitywnie.

Więc mniej więcej taki obraz był przedstawiany w mediach ale był to całkowicie fałszywy obraz i nie prawidłowy.

Niestety, ten zafałszowany obraz był punktem wyjściowym dla trybunału w Hadze.

Advokat. BranislavTapuskovic z Belgradu.

W sytuacji kiedy Slobodan Milosevic nie chciał być broniony przez zawodowego advocata. Sąd musial ten ubytek uzupełnić. Postanowiono by troje /amici/ expertów włączyć do sprawy. Jeden expert dla procedury, drugi dla spraw dotyczących prawa, a trzeci który uważany był za znawcę spraw, historii Jugosławii.

Więc Milosevic nie był oskarżony o własnoręcznie popełnione zbrodnie, a szło kto ponosił odpowiedzialność za wydawane na najwyższym poziomie rozkazy. W końcu nie można było tego ustalić bez wglądu w wymiar historyczny. Obraz kreowany przez media zawsze jest daleki od rzeczywistości i prawdziwych przyczyn w sprawie niektórych działań. 

Relacja kobiety 

Właściwie od czasow wojny w Zatoce w 1991 roku, obrazy wojny były kreowane przez biuro do spraw public-relations. To oni kreowali obrazy i używali środków wpływających na przedstawiane obrazy i manipulowali obrazem.

James Hartf,  były szef PR biura Ruder Finn który pracował dla Chorwatów Bośniakòw i Albańczyków w Kosowo, powiedział:

Musimy grać na zasadzie źli chłopcy przeciwko dobrzy chłopcy, taki ma być nasz przekaz. Więc źli kontra dobrzy. Oni wiedzieli że na tym terenie mogą tą grę wygrać.

Jim Hartf z Global Communicators w Washington. International PR i marketingu.

W Ameryce tak jak w innych częściach świata ludzie nie mają wiedzy geograficznej jak i politycznej na temat gdzie była Jugosławia. To samo dotyczyło Chorwacji, Bośni i Kosowa. Amerykanie i członkowie kongresu nie mieli pojęcia i nie wiedzieli gdzie to było i co tam się działo. My mieliśmy edukacyjne role by im wytłumaczyć gdzie były te represje.

Nazywam sie George Kenny pracowałem w ministerstwie spraw zagranicznych.

W mojej ostaniej funkcji byłem przydzielony do spraw Jugosławii. W przeciwieństwie do innych kryzysów z którymi mieliśmy do czynienia gdzie był uformowany obraz i całe lata na te tematy były dyskusje i mieliśmy trwale wyrobione opinie i wiele danych o kontroli zbrojen, że Środkowy Wschód chciał mieć chinską broń. A jeżeli chodziło o Jugosławie to nie mieliśmy tych danych. Jest ważne by zrozumieć że obraz każdego dnia o Jugosławii był na nowo określany. Nie wiedzieliśmy co my chcemy. Jak rząd Busha by postawił na swoim to byś my nic nie zrobili.

Nasza strategia była, by więcej uwagi wygenerować i przyspieszyć potok informacji. Więc zastosowaliśmy wysoce zaawansowaną aparaturę, by zbierać informacje z frontu o tym co dzieje się w Chorwacji i w Bośni w formacie zrozumiałym dla Amerykanów. To były skrócone sprawozdania a nie bez końca relacje. Aktualne codzienne skrócone informacje o tym co tam się działo.

■ Głos,  Ja relacjonowalem dla Margaret Tutwiler z MSZ zaufanej ministra James Bakera.

Ona chciała więcej akcji niż wysocy urzędnicy trudniący się tą kwestią. Między tym co ja pisałem a tym co ona mówiła istniała możliwość że ci wysocy urzędnicy mogli wymazać to co ja napisałem. Pewnego ranka rozmawiałem z moim kolegą z ambasady w Belgradzie. On mi powiedział że Serbowie przeprowadzają czystki etniczne. Ja pomyślałem co za ładne określenie , "etniczne czystki". To określenie użyłem w deklaracji dla prasy dla mediów. Dla mojego zdziwienia nie wymazano tego określenia. Tak więc Margaret Tutwiler używała tego termu a to było gdzieś w maju 1992 roku.

To określenie było już w użyciu w Jugosławii ale nie w USA. Od momentu kiedy ona użyła tego określenia jak czystki etniczne, alarm był już na czerwono. To dawało do myślenia o 2 wojnie światowej.

 Więc to ty wprowadziłes tą nazwę,

Tak to ja zrobiłem i przeszło to określenie do historii. Od samego początku tym określeniem oskarżani byli wyłącznie Serbowie. Tak zgadza się.

Dlaczego ? 

To jest bardzo trudne pytanie. Pierwszy powód leży w błędzie polityki zagranicznej USA. Uznanie niepodległości Bośni.

Kiedy my to zrobiliśmy istniały grupy które sprzeciwiały się kierownictwu muzułmanów bo w ich mniemaniu to byli złoczyńcy. Ale jest jeszcze więcej, Serbowie nie współpracowali z próbą USA by ten problem rozwiązać. Sytuacja stawała się jeszcze gorsza gdy Serbowie nie tylko że nie współpracowali z USA ale nie przejmowali się tym co publikują media. Oni przekazy które kreowały media nie akceptowali. A to ułatwiło by wyrobić sobie opinie ze jedna strona to ta dobra a druga jest w błędzie i jest tą złą.

Dam przykład.

Na początku wojny w Sarajewie była rura kanalizacyjna w której muzułmanie więzili dziesiątki Serbskich więźniów. Straszne. Ludzie wepchnięci do tunelu i zakratowani. 

Wszycy zachodni korespondenci w Sarajewo wiedzieli o tym ale nikt o tym nie napisał ani nie mówił. Bo to nie pasowało na Zachodzie do obrabej przez Zachód narracji jaką uważano za poprawną.

Na wszystkich poziomach w masowym myśleniu było właśnie tak i każdy dopasował się do tej jedynej według zachodnich liderów i środków masowego przekazu "słusznej" narracji przekazu.

■  Wszyscy mówili to samo i wszyscy wierzyli w to samo. Oni wszyscy mylili się i popełnili błąd  

 

Koniec części  1 z 4 . 

  www.vpro.nl/programmas/tegenlicht/kijk/afleveringen/2003-2004/de-zaak-milosevic-deel1.html

www.npostart.nl/tegenlicht/21-09-2003/POMS_VPRO_158185

 

KOMENTARZE

 • //Ja pomyślałem co za ładne określenie , "etniczne czystki"
  To określenie użyłem w deklaracji dla prasy dla mediów. Dla mojego zdziwienia nie wymazano tego określenia. Tak więc Margaret Tutwiler używała tego termu a to było gdzieś w maju 1992 roku.
  To określenie było już w użyciu w Jugosławii ale nie w USA. Od momentu kiedy ona użyła tego określenia jak czystki etniczne, alarm był już na czerwono.//

  Kretynizm Amerykanów (i to tych wykształconych ) jest rozbrajający.
  Okazuje się że oni nie wiedzą że to co robili z Indianami,między innymi przy pomocy zakażonych czarną ospą kocy,nazywa się "czystki etniczne".
  Czy należy obawiać się tego że kiedy USAmani za swe zbrodnie staną wreszcie przed międzynarodowym trybunałem,to ów zwolni ich jako że wedle prawa jednostki umysłowo niesprawne nie mogą ponosić odpowiedzialności karnej.
 • @Autor
  - "Jest przedstawiany wyłącznie w negatywnym świetle. Ale jest to dziwne bo gdy ktoś przypatruje się sprawie i wyciąga wnioski że coś tu nie zgadza się w czasie tych prowadzonych rozpraw". -

  --- Bardzo dużo się nie zgadzało. O ile mi wiadomo, trybunał ten nie był legalny, gdyż zabrakło decyzji ONZ. Powołano dokładnie 296 świadków, którzy klepali swoje zeznania i byli bezsilni wobec pytań krzyżowych Slobodana Milosevica, o czym wzmiankowałem na swoim blogu. Skoro będą cztery części Pańskiej notki, to jeszcze zabiorę głos.

  Pozdrawiam.
 • @All
  "Ten film ma za zadanie uświadomić nam jak to przedstawiony jednostronnie obraz może mieć na nas wpływ na naszą ocenę i postawę czyli na nasze wnioski". -

  --- Ogólna świadomość o tym, co się dzieje na świecie, jest z grubsza podobna w Holandii, Niemczech czy w Polsce. Ale czego mogę zazdrościć mieszkańcom wymienionych tu krajów germańskich, to... A więc w Polsce brak jest polityków, dziennikarzy i osób publicznych, którzy choćby w sprawie Jugosławii wykroczą poza oficjalne ramy. Ktoś o takich poglądach może funkcjonować tylko w mediach alternatywnych, często opatrzony etykietą spiskowca.
  Reżyser filmu o procesie Milosevica jest uznanym w kraju reżyserem, a autor sprawozdania "Der Milosevic-Prozess" był redaktorem stacji "Deutsche Welle". W Polsce nie zrobiliby kariery.
 • @zygmuntbialas 23:20:48
  Nadawca VPRO to holenderski nadawca publiczny. Proszę można? Można ! Mimo że publiczny to mógł pokazać film demaskujący zachodnią zakłamaną propagandę i zakłamanych polityków.

  ." Film był zrealizowany dla holenderskiej TV stacji oddział  VPRO  i  pokazany publiczności."

  W TVPis i w TVN, POLSACIE to jest nie do pomyślenia.
  Będą kłamać do us... śmierci.

  Tak jak ze Skripalem, Husajnem, Asadem, Putinem, Maduro,
  a ciemny lud naiwny tą zachodnią kłamliwą propagandę bez refleksyjnie łyka.

  Brawo Holandia :)))))

  Salution ragazzi ✔
 • Tak to już jest, że
  światowy, czarci pomiot urósł w siłę - więc nie musi dbać o wiarygodność pretekstu, który mu potem służy do obracania całych państw w perzynę.
  Wniosek?
  Czarci pomiot obracał całe państwa w perzynę przed Jugosławią i po Jugosławii - a powody tego obracania - to obrona tam mieszkających ludzi - przed kim?
  Ano przed nimi samymi. A jak!
 • Tak USA i Bill Clinton zniszczyli Jugosławie.
  Atak na wieś Višnjicaj

  "Niektórzy muzułmańscy kombatanci ze Srebrenicy uważają, że decyzja o losie Srebrenicy zapadła między Sarajewem a administracją Billa Clintona"

  Były szef bośniackiej policji w Srebrenicy Hakija Meholjić w wywiadzie dla BH Dani (22.6.1998) zacytował wypowiedź Aliji Izetbegowicia, skierowaną do delegacji Srebrenicy podczas spotkania we wrześniu 1993 r.: „Clinton zaproponował mi w kwietniu, żeby siły czetników weszły do Srebrenicy, i by zmasakrowały 5 tys. muzułmanów i wtedy będzie interwencja wojskowa.”

  Meholjić później potwierdził to w wywiadzie dla holenderskiej stacji TV i dla norweskiego filmu dokumentalnego Byen som kunne ofres.

  Inny Srebreniczanin Ibran Mustafić, członek-założyciel partii SDA Izetbegowicia i parlamentarzysta bośniacki powiedział gazecie Slobodna Bosna (14.7.1996):

   „Scenariusz zdrady Srebrenicy przygotowano świadomie.

  Zamieszani byli prezydent Bośni i dowództwo armii Bośni. Jeśli chcesz nazwisk, sam się domyśl. Rozumiałem sytuację w Srebrenicy i możesz mi wierzyć, że gdyby nie przeszkodziła mi grupa kryminalistów, żyłoby dziś wielu więcej mieszkańców Srebrenicy. Gdybym otrzymał rozkaz ataku na armię serbską poza strefą zdemilitaryzowaną, bez zastanowienia odmówiłbym i poprosiłbym rozkazującego, by sprowadził rodzinę do Srebrenicy, żebym mógł dać mu karabin na ataki ze strefy zdemilitaryzowanej.

  Wiedziałem, że tak haniebne, wyrachowane ruchy prowadziły moich ludzi do katastrofy. Rozkazy przyszły z Sarajewa...” Zgodnie z rozkazem szefa Sztabu Generalnego Armii Bośni i Hercegowiny Envera Hadžihasanovicia 26 czerwca 1995 r. wczesnym rankiem muzułmańskie bojówki zaatakowały położoną niedaleko Srebrenicy wioskę Višnjicę.

  Wszystkie serbskie domy zostały splądrowane i podpalone; osoby zostały zamordowane. Atak przeprowadzony ze „zdemilitaryzowanej” enklawy srebrenickiej na wieś Višnjica była ostatecznym powodem operacji o kryptonimie “Krivaja 95”.
 • @ikulalibal 22:20:42
  Niestety część jest całkiem świadoma tyle że przeogromnie obłudna.
  Grają głupków by pomniejszyć swój cynizm.

  Mordy i bestialstwo Amerykanów we Wietnamie na ludności cywilnej i na partyzantach po dzień dzisiejszy w filmach Holywood przedstawiane są jako bohaterskie czyny.

  A cała masa amerykańskich filmów z lat 30 ubiegłego wieku w których Indianie są przedstawieni jako podludzie, zło i który każdy biały zabija jak zwierzynę. Przecież to było czyste ludobójstwo. I to bezkarne.

  Pozdr.
 • @zygmuntbialas 23:20:48
  Ślepe poparcie Polski dotyczące oderwania Kosowa i uznanie tego tworu za niepodległy świadczy do jakiego stopnia polscy politycy są podli i wasale USA.

  Pozdr.
 • @Monaco 10:03:36
  "Niestety część jest całkiem świadoma tyle że przeogromnie obłudna.
  Grają głupków by pomniejszyć swój cynizm."

  Oczywiście. Sppłeczeństwo składa się trzech grup - garstki łajdaków, garstki szlachetnych i naiwnej większość ślepo wierzącej rządzącym. Kiedy dominuje pierwsza grupa kraj podupada, kiedy dominuje druga rozkwita.

  Konfucjusz powiedział: "Gdy kraj jest dobrze rządzony bycie zamożnym jest czymś chwalebnym, gdy jest rządzony źle bycie zamożnym jest
  haniebne"

  Przewodniczący Deng na początku swoich reform oświadczył "Od dzisiaj bogacenie się będzie czymś chwalebnym"
 • Polecam piosnkę
  https://www.youtube.com/watch?v=LnDHtmL_bDc
 • @demonkracja 09:39:50
  Też tak uważam. A centrala " olimp " tego diabelskiego pomiotu mieści się w Waszyngtonie.
  Tam urzędujący są jak: diabolo diabeł, czort, lucifer, belzebub, envious, szatan (sathanas) wrath, abaddon, sloth (slowȝ) mammon, belphegor, gluttony (glotouns), asmodeus, lust (leccherouse),
  Każdy tamtejszy prezydent to wcielenie zła w najgorszym wydaniu,

  Pozdr.
 • @Wican 10:19:40
  Jak politycy mogą namieszać ludziom w głowach.
  Po trupach do celu.
 • @Pedant 10:18:33
  Dokładnie.
  Konfucjusz to geniusz. Chiny korzystają z jego mądrości i to jest ich atut.

  Pozdr.
 • @Wican 10:19:40
  Jest coś symbolicznego a jednocześnie bezbrzeżnie smutnego w tym że Polak rozumie Serba wyłącznie za pośrednictwem języka angielskiego.

  https://www.youtube.com/watch?v=IGeK8vPavYQ

  PS

  Dziś Serbowie obchodzą Wielkanoc.

  (nie po angielsku więc raczej wątpliwe czy tego słucha bóg)

  https://www.youtube.com/watch?v=DvMB3L5pgXw
 • @Wican 10:19:40
  https://www.stacjabalkany.pl/wp-content/uploads/2017/11/maxresdefault.jpg

  Marszałek Josef Bros Tito


  Salution ✔
 • @Leonardo da Vinci 19:19:25
  Historia pokazała że w politycznym sporze Jugosławia-ZSRR Tito miał rację a Stalin nie miał.
  Krótko przypomnę o co chodziło bo wiedza (tak jak w przypadku konfliktu ZSRR-Chiny) na ten temat prostego polskiego ludu jest minimalna a nawet żadna.
  Kiedy wojna dobiegała końca zarówno zwycięska jugosłowiańska partyzantka jak i jej legendarny przywódca J.Tito, cieszyła się wielkim uznaniem na całych Bałkanach.Nawiasem mówiąc Jugosławia była jedynym krajem (poza ZSRR) który wyzwolił się wyłącznie własnymi siłami.Bo też tamtejsza partyzantka nie miała sobie równych w całej ówczesnej Europie.
  Tak więc kiedy wojna szczęśliwie dobiegała końca Tito postanowił urzeczywistnić plan który od pewnego czasu dojrzewał w jego sztabie.
  Mianowicie wojenne wsparcie dla Grecji w której zakończyła się niemiecka okupacja a nowa,tym razem angielska,rozpoczęła wojnę domową.
  Tito postanowił iść Grecji z odsieczą i zwrócił się do Stalina o dyplomatyczne i wojenne wsparcie dla tej idei.Stalin odmówił bo uważał że jego umowy z Aliantami ( Grecja pozostanie w angielskiej strefie wpływów) absolutnie nie pozwalają na takie działania.
  Stalin wierzył że jeśli on pozostanie lojalny względem "aliantów" oni zrewanżują się tym samym.Ale już szybko okazało się że nie tylko się nie zrewanżowali ale rozpoczęli nową wojnę-zimną.
  Tymczasem relacje z marszałkiem Tito zostały zepsute.Nie mówiąc już o Grecji do dziś będącej pod okupacją.
  W 1949 r PRL przyjął kilkanaście tysięcy uchodźców z Grecji.W tym około 3.000 osieroconych dzieci.
 • @ikulalibal 20:28:14
  "Historia pokazała że w politycznym sporze Jugosławia-ZSRR Tito miał rację a Stalin nie miał."

  Obaj mieli swoje racje. Tito prowadził politykę regionalną, Stalin globalną.

  Komuniści zaczęli zwyciężać w Chinach dopiero w 1948.
 • @ikulalibal 20:28:14
  Dobrze że o tym wspomniałeś.

  Moja wiedza na szczęście sięga tego okresu. Zgadza się, że były umowy zawarte o podziale stref wpływów. I że Stalin musiał doczytać słowa tak z Grecją jak i wojną przeciwko Japonii w 1945 gdy Armia Czerwona wyzwoliła Mandżurie.

  Ja tylko od siebie dodam, że Armia Czerwona walczyła też o Jugoslawie i Belgrad i go razem z oddzialami Tito wyzwoliła.

  Pozdr.
 • @ikulalibal 20:28:14 ✔
  Wyzwolenie Serbii przyszło ze Wschodu... 28 września 2009, 

  Z okazji 65. rocznicy rozpoczęcia przez Armię Czerwoną operacji wyzwalania Serbii, Aleksander Konzunin, ambasador Rosji w Serbii napisał list do serbskich obywateli. Jego treść przytacza serbski dziennik „Danas”.

  „Dokładnie 65 lat temu, 28 września 1944 roku wybiła godzina wyzwolenia Jugosławii spod okupacji faszystowskiej. Z umęczonej wojną ZSRR poszarpanego przez faszystów, na Zachód nieugięcie ruszyła lawina żołnierzy Armii Czerwonej z jednym celem – dobić nieprzyjaciela.

  W tamtym okresie naród jugosłowiański już trzy i pół roku wiódł bezkompromisową walkę przeciwko faszystom.

  Fale wielkich operacji hitlerowskich pozbawiły życia setki tysięcy Jugosłowian. Okupant stworzył w kraju atmosferę strachu i przemocy. Na porządku dziennym były łapanki i masowe rozstrzeliwania.

  Działały dziesiątki obozów koncentracyjnych, w których śmierć czekała nie tylko partyzantów (komunistów titowskich – przyp. TR), ale również cywilów. Jednak niezależnie od atmosfery terroru, jugosłowiańska walka o niezależność nie tylko nie została przerwana, ale wręcz przybierała na sile.

  W 1944 roku sytuacja na frontach europejskich zmieniła się w taki sposób, że wojska radzieckie znalazły się na granicy serbskiej.

  Dowództwo Armii Czerwonej podjęło decyzję o niesieniu pomocy bratniemu narodowi serbskiemu.
  Pierwsze oddziały 57. armii przekroczyły granicę bułgarsko-serbską 28 września.

  Radzieccy żołnierze i oficerowie usłyszeli następujące słowa: „Towarzyszu żołnierzu, sierżancie, oficerze! Wstąpiłeś na ziemie Jugosławii, bliskie nam duchem i krwią. Zawsze i wszędzie pamiętaj, że przyszedłeś wprowadzić w Jugosławii prawo i porządek oraz zniszczyć hitlerowskich rozbójników, którzy uciekają przed siłą twoich uderzeń."

  Czerwonoarmiści byli świadomi, że stąpają po bratniej ziemi. Kiedy maszerowali dalej na Zachód, polecili swoim serbskim druhom: „Jeśli zginiemy w obcym kraju, pochowajcie nas w słowiańskiej Serbii."

  Dziś w Belgradzie stoi wspólna mogiła,
  poświęcona poległym serbskim i rosyjskim wyzwolicielom jugosłowiańskiej stolicy.

  Obywatele Serbii witali wyzwolicieli z radością i zachwytem. Naród serbski pomagał Armii Czerwonej jak mógł najlepiej.

  Wszystko, co zostało powyżej napisane, to fakty historyczne.

  Mają one stanowić odpowiedź tym, którzy dziś oczerniają RADZIECKIEGO ŻOŁNIERZA-WYZWOLICIELA.

  Dzięki wam, Serbowie, że opiekujecie się dziś grobami poległych w II wojnie światowej bohaterów – Rosjan, Ukraińców, Białorusinów, Tatarów, Gruzinów i wielu innych narodów – obywateli wspólnego ogromnego państwa.

  Po wojnie wiele ulic w jugosłowiańskich miastach nosiło imiona wojskowych dowódców Armii Czerwonej.

  Później ulice zostały przemianowane. Ale ludzie pamiętają.
  Serbowie deklarują potrzebę głoszenia prawdy historycznej.

  Serbskie ulice powinny na nowo nosić imiona swoich wyzwolicieli."

  Salution :) ✔✔✔✔✔
 • panowie Leonardo da Vinci i Pedant
  Umowy z anglosasami można (czasami trzeba ) podpisywać.Ale nigdy w życiu nie brać sobie ich do serca a już broń boże przestrzegać.
  A ówczesnej sytuacji w Grecji wiele powiedział mi pewien epizod który wydarzył się stosunkowo (jak na historyczne miary) niedawno bo w 2003 r
  Otoż podczas jakiegoś oficjalnego gremium znakomity grecki kompozytor Mikis Theodorakis powiedział że "żydzi są korzeniem wszelkiego zła dziejącego się na świecie" http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/3266891.stm
  Łatwo możecie sobie wyobrazić jakie było oburzenie żydów a zwłaszcza tych izraelskich.Oprócz standardowych oskarżeń o antysemityzm i nazizm były też skargi ciche a nawet żałosne;"jak on,jak ci Grecy mogą mówić takie rzeczy ? po tym wszystkim co dla nich zrobiliśmy.Przecież myśmy obronili ich przed jugosłowiańskimi komunistami".
  Więc jakkolwiek widzielibyście obecność Grecji w łapach "zachodnich aliantów" to po prawdzie jej istota zasadzała sie w tym o czym przypomnieli sobie zydzi w 2003.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej