Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
146 postów 2428 komentarzy

Chwila Prawdy i Sumienia

Alfax - ⭐ Refleksje i własne niezależne poglądy. ● NIE KAŻDY NIEWIDOMY JEST ŚLEPY tak jak NIE KAŻDY WIDOMY JEST WIDZĄCYM PRAWDĘ ● Tematy dotyczące nas ludzi a także wszechświata. ⭐◇⭐ Każdy ma prawo krytykować, oby to była krytyka merytor

ARABIA SAUDYJSKA vs ROSJA - WOJNA HANDLOWA - ROPA

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Arabia Saudyjska vs Rosja. - Arabia Saudyjska wypowiadając wojnę handlową Rosji, wspomaga USA w kwestii wydobycia i produkcji ropy łupkowej i jej ekspotru.

Pytanie zasadnicze, kto na tym zyska a kto straci ?

Czy Rosja ma szansę w wojnie przeciwko amerykańskim łupkom ? Gdy Arabia Saudyjska wspiera USA ! i wypowiedziała wojnę Rosji przez zwiększenie wydobycia.

Przez ostatnie dwa lata amerykański przemysł łupkowy miał okazję cieszyć się boomem naftowym dzięki  istnieniu symbolicznego "trój-nożnego krzesła", które zapewniało łupkom wsparcie.

 Jednak Moskwa pozbawiła to krzesło jednej z nóg, odmawiając dalszego ograniczenia wydobycia i eksportu ropy.

  "Trzy nogi tego krzesła" to:

 zdolność do legalnego eksportu ropy do innych krajów;

 Budowa rurociągów i stosowanie technologii szczelinowania hydraulicznego - łupków;

 ♦ istnienie umowy OPEC + która ograniczała wielkość eksportu innych krajów produkujących ropę naftową.

  Dopóki wszystkie trzy nogi wspierajace produkcje i eksport  były na swoim miejscu, ceny ropy pozostały w miarę akceptowalne, tak że eksploatorzy łupków w USA kontynuowali wiercenie, zwiększali produkcję i w przeważającej części, utrzymywali swoje zyski. Jeśli jednak pozbędziesz "stołka" co najmniej jednej nogi, zaburzy to delikatną równowagę i być może, przerodzi się w poważne problemy dla tego, kto na nim siedzi.

W piątek, 6 marca, Moskwa pozbawiła to "krzesło" jednej ze nóg, odmawiając zaakceptowania dodatkowych redukcji eksportu ropy, które zostały jednostronnie zaproponowane w czwartek przez przedstawicieli krajów OPEC bez porozumienia ze stroną rosyjską.

 Ceny ropy natychmiast spadły o 10%- był to najwyższy spadek w ciągu ostatnich pięciu lat.

Rosja jest największym producentem, który nie należy do OPEC, tzw. Grupy OPEC +.a zgodziła się na ograniczenie produkcji i eksportu ropy od czasu zatwierdzenia tego planu w grudniu 2017 r. Umowa OPEC + została zaproponowana po tym, jak ceny ropy Brent spadły w czerwcu 2017 do 45 USD za baryłkę. 


 

Od czasu zawarcia umowy o ograniczeniu eksportu, to porozumienie pomogło utrzymać równowagę rynkową pomimo szybkiego wzrostu wydobycia ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych i utrzymywał ceny ropy Brent powyżej 60 USD za baryłkę - a często nawet powyżej 70 USD - jeszcze przedtem epidemią koronawirusa.

 W czwartek 5 marca kraje OPEC zaproponowały wprowadzenie dodatkowych ograniczeń, tj. zmniejszenie ilości ropy na rynku o 1,5 miliona baryłek dziennie, ponadto kraje OPEC powinny mieć milion baryłek, a pozostałe kraje 500 tysięcy i powinno to zostać podzielone między Rosję i inne strony porozumienia, które nie są członkami OPEC. Jednak w piątek 6 marca rosyjski minister energii Alexander Novak wrócił do Wiednia i powiadomił grupę, że jego kraj nie zgodzi się na dalsze redukcje eksportu czy obniżki wydobycia.

  Chociaż na początku pojawiły się doniesienia, że ​​ Rosja zgodziła się na przedłużenie obecnych ograniczeń na drugi kwartał 2020 roku, to Novak wyraźnie oznajmił że: „W świetle dzisiejszej decyzji Rosji, od 1 kwietnia tego roku żaden z krajów członkowskich OPEC nie ma zobowiązania do redukcji wydobycia i także kraje z poza OPEC ”.

  Manish Raj, dyrektor finansowy - Velandera Energy -, powiedział w wywiadzie dla Marketwatch, że

 „Rosja niewątpliwie oczekuje, że gwałtowny spadek cen doprowadzi do załamania produkcji łupków w USA, co pozwoli jej odzyskać dominującą pozycję na rynku”. Ale dodał  "Jeśli Moskwa tak myśli, to prawdopodobnie będzie rozczarowana. W 2014 r. Arabia Saudyjska próbowała już zastosować taką strategię, aby zdusić amerykański przemysł łupkowy i zalała rynek ropy naftowej, aby stworzyć nadpodaż i osiągnąć spadek cen w celu odzyskania udziału rynku ropy "

 " Strategia ta jest przejawem niezrozumienia amerykańskich przepisów dotyczących upadłości. Chociaż gwałtowny spadek cen ropy naftowej, który rozpoczął się pod koniec 2014 r., Naprawdę zmusił setki producentów ropy łupkowej do ogłoszenia upadłości na podstawie kodeksu upadłościowego, ostatecznie większość tych firm zreorganizowała się i ponownie weszła na rynek ze znacznie mniejszym długiem .Strategia ta nie bierze również pod uwagę, że większość amerykańskich producentów zadbała już o ochronę własnej produkcji na rok 2020 i kolejne lata".

  W rezultacie w okresie od połowy 2014 r., Kiedy Arabia Saudyjska rozpoczęła wdrażanie strategii odzyskania udziału w rynku, do sierpnia 2017 r., Kiedy rozpoczęła negocjacje z Rosją w sprawie porozumienia OPEC +, całkowita produkcja ropy w USA wzrosła o pół miliona baryłek na dzień. Ten wzrost wielkości produkcji nastąpił w okresie, w którym ponad 200 spółek naftowych i gazowych przeszło postępowanie upadłościowe.

Wedlug Manish Raj, jeśli więc plan Moskwy naprawdę polega na „zabiciu” amerykańskiego przemysłu łupkowego. to Novak i inni powinni być przygotowani na to, że wdrożenie planu zajmie dużo czasu i wysiłku.

  Warto zauważyć, że w piątek 6 marca Novak powiedział także, że Rosja będzie nadal współpracować z krajami OPEC + w zakresie monitorowania warunków rynkowych. Daje to do myślenia, że w ciągu najbliższych kilku tygodni można spodziewać się kompromisu w celu przedłużenia okresu obowiązywania traktatu o ograniczeniu produkcji i eksportu.

Jednak pozostaje pytanie, czy amerykański przemysł łupkowy poradzi sobie bez tej 3 nogi, w przypadku braku kompromisu (umowy OPEC +, która ograniczała wielkość eksportu innych krajów produkujących ropę naftową) oraz czy Rosja w wojnie  z Arabią Saudyjską  o wolny od ograniczeń eksport wytrwa na dłuższą metę ? borykając się ze spadkiem wartości rubla.  

A tym czasem w amerykańskim przemyśle łupkowym brakuje juz tej jednej nogi,  ceny ropy spadły +/- 40 $  tak że dalsza eksploatacja łupków i ich obróbka jest już faktycznie ekonomiczne nie opłacalną i wygląda na to że USA czeka z tego powodu także wiele problemów. 

Saudyjczycy wypowiedzieli wojnę naftową - Rosji: ceny spadły.

Na tle zerwania umowy OPEC + i sprzeczności w kwestii ograniczenia produkcji ropy między Rosją a Arabią Saudyjską światowe ceny czarnego złota załamały się z dnia na dzień i jeszcze dodatkowo gwałtownie spadły gdy Arabia Saudyjska oznajmiła że zwiększy wydobycie ropy naftowej,

 Tak więc ropa Brent pierwszego dnia po zerwaniu umowy OPEC +, spada o 31%, do 31,43 USD za baryłkę. W ciągu następnych 20 minut ropa naftowa odzyskała część spadku i obecnie kosztuje 35,6 USD (spadek o 22%). Od godziny 7:30 (...) obniżka ceny trwa: $ 31,37 Brent - a $ 27,8 WTI. Na tym tle wartość rubla została także gwałtownie obniżona na międzynarodowym rynku walutowym. 

Analitycy Goldman Sachs nie wykluczyli spadku cen ropy nawet do $ 20. Ostatni taki spadek miał miejsce w 1998 r.

Wiele wiodących agencji analitycznych, w szczególności Bloomberg, uważa załamanie rynku ropy naftowej za najgorsze od czasu wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

Financial Times w publikacji finansowej twierdzi, że "Arabia Saudyjska wypowiedziała wojnę naftową Rosji a obecny kryzys to dopiero początek". 

Natomiast Washington Post twierdzi ze. „W tym roku możliwy jest spadek cen ropy nawet do 20 USD i będzie on miał ogromne konsekwencje geopolityczne”.

  The Wall Street Journal, powołując się na członków OPEC i Saudyjczyków podał, że to " dodatkowe saudyjskie zwiekszenie produkcji ma spowodować załamanie cen ropy właśnie  w celu zdobycia części rosyjskiego udziału na światowym rynku".

Ale według rosyjskich źródeł Rosja jest na to przygotowana. 


Warto przypomniec, że ropa Brent kosztowała  $ 31,4 podczas spadku cen w styczniu 2016 r., A jeszcze wcześniej bo w 2004 roku. 

Tak niskie ceny o ile utrzymają się dłużej, są niewątpliwe korzystne dla konsumentów ale  bardzo niekorzystne dla producentów i budżetów tych państw które opierają się na eksporcie ropy i to bez żadnych wyjątków,  ROSJI,  USA, ARABII SAUDYJSKIEJ , WENEZUELI itp.

 

 


Manipulacje cenami, spekulanci - szybko windują ceny w górę a bardzo pomału w dół ! 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • Wykres: Wieże wiertnicze w USA i cena ropy.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/wp-content/uploads/2020/03/Czynne-wieze-wiertnicze-w-USA-i-cena-ropy.png
 • Dla Polski lepiej 5* :)
  Niższe ceny ropy to dla nas tanszy transport, tańsza produkcja, tańsze towary.

  "Szok walutowy w Rosji, wywołany niższymi cenami ropy, a także spowolnieniem gospodarek krajów partnerskich i spadkiem światowej turystyki, będzie łagodniejszy niż w 2009 i 2014 r". Powiedział RIA Novosti Dmitrij Kulikow, zastępca dyrektora grupy ratingowej ACRA i analizy makroekonomicznej.

  ("!")
 • Bardzo dobra analiza problemów z ropą naftową.
  Ja dodam jeszcze jeden aspekt. Rosja chce pokazać się jako solidne państwo, godne zaufania. Co to znaczy?
  Przykładem tego jest sprawa Turcji. Kiedy Erdogan, po utracie swoich żołnierzy chciał pokazać, że ma przyjaciół i poparcie poza Rosją, w UE czy USA, niestety poniósł klęskę.

  Teraz jest sprawa Arabii Saudyjskiej. Wydobycie ropy w na pustyni jest tanie, ale kosztuje transport, a Saudowie mają swój budżet oparty na ropie. Spadek ceny spowoduje braki pieniężne i ograniczy saudyjskie zakupy broni i innych dóbr z USA. Co zrobią Amerykanie? Czy pomogą Saudom i na ile, o tym właśnie przekonamy się wkrótce.

  Rubel owszem może stracić na giełdzie, ale opłacalność rosyjskiego wydobycia wynosi około $40 za baryłkę, a Rosja ma tą dogodność, że ma rurociągi, czyli tani transport ropy. Inflacja na rosyjskim rynku będzie widoczna po tym kiedy cena spadnie mocno poniżej tej granicy $40.
 • @Anna-PK 05:05:24
  Erdogan otwarciem granicy do Unii zachował się jak oszołom.
  Sam bez prawnie wkroczył a właściwie napadł na Syrię i okupuje część tego kraju, a gdy prawowita armia Syrii zlikwidowała część jego okupacyjnych wojsk to on bezczelnie odwoływać się chciał na artykuł 5.
  By sprowokować wojnę NATO nie tylko z Syrią ale i z Rosją która jest tam legalnie i wspomaga Syrię.

  Otwarciem granjcy i celowym skierowaniem do Unii tych sponiewieranych losem wojny ludzi popełnił szantaż i tym samym przegrał sprawę bo szantażem nic nie osiągnął. No poza pogardą.

  Pozdr. :)
 • To Rosja i Arabia Saudyjska chce zniszczyć łupki w USA !
  Ja tak zrozumiałem z tego artykułu treść ! więc czemu piszą tak

  [ Arabia Saudyjska vs Rosja. - Arabia Saudyjska wypowiadając wojnę handlową Rosji, wspomaga USA w kwestii wydobycia i produkcji ropy łupkowej i jej ekspotru. ] Jak wspomaga gdy zwiększa wydobycie ropy tym samym obniża cene ropy na rynkach ?


  To Rosja wypowiedziała wojnę żydo-USA ! domyślam się że za blokowanie Nord Stream 2 przez żydo-USA ! i BARDZO DOBRZE !!

  Słowianie ! nic tak nie cieszy Słowianina gdy wróg Słowian zydo-USA jest atakowany !!! Chwała Rosji !!!! CHWAŁA CHWAŁA !!!

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @Monaco 05:41:30
  On do Unii nie skierował Syryjczyków, tylko emigrantów, których trzymali w zamknięciu. Takich przygotowanych do deportacji do krajów pochodzenia: Pakistanu, Afganistanu i jeszcze pewnie kilku.
 • To atak na łupki z USA.
  USA prowadzi agresywną politykę wypierania Rosji z rynków światowych na rzecz łupków...(sabotaż NSII i wymuszanie zakupu amerykańskiego gazu).
  Spadek cen ropy powoduje bankructwo firm łupkowych w USA.
  Firmy które bankrutują zwalniają pracowników i wyprzedają posiadany majątek trwały oraz technologiczny.
  Po takim procesie firmy już nie są w stanie się odrodzić nawet gdy cena ropy wzrośnie. To oznacza zanik całej branży naftowej w USA.
  A to oznacza że USA z agresywnego eksportera stanie się wielkim importerem ropy i gazu... a to spowoduje podniesienie cen ropy na rykach światowych.
  W ten sposób Rosja eliminuje USA jak rywala na rynku surowców energetycznych (bo Rosja nie zgodziła się na redukcję produkcji podczas kłótni w OPEC).
  Taki spadek cen ropy powoduj że globalnym bandytom przestaje się opłacać rabunek ropy w Syrii...a to oznacza że "pójdą sobie w cholerę"
  bo nie będą "bronić" czegoś co nie daje zysków.

  Niestety sprawa jest bardziej złożona i niebezpieczna...
  USA (i Izrael) by nie dopuścić do bankructwa całej branży naftowej w USA mogą skutecznie przeciwdziałać.
  Jak podnieść ceny ropy ?
  To bardzo proste dla globalnych bandytów i bardzo niebezpieczne dla świata.... wystarczy zablokować cieśninę Ormuz, zbombardować jakieś instalacje naftowe na Bliskim wschodzie... w trybie zamachu terrorystycznego ze wskazaniem jak zwykle na Iran, Rosję ,...

  Ta reakcja USA musi nastąpić szybko bo czas przeżycia firm łupkowych przy tych cenach wynosi ok 1-3 mcy.
  USA w tej reakcji raczej nie ruszą Iranu bo pewnie boją się bolesnej odpowiedzi Iranu.. ale Izrael może takiej prowokacji dokonać w imieniu (w przebraniu, w czapeczce) USA.
  Najbezpieczniejszy dla USA jest atak "terrorystyczny" na instalacje Arabii Saudyjskiej, Kataru..
  czyli likwidacja (zranienie) branży naftowej na bliskim wschodzie dla zachowania branży naftowej w USA.
  USA moim zdaniem są zdolne to takiego manewru (choć Tramp zawsze był przeciwny rozwiązaniom militarnym ale mafia potrafi naciskać.. a CIA jest niezależną od Trampa strukturą militarna mafii).
 • Nic w szatańskim, demonkraturowym
  świecie nie jest takie jak widać. Jeżeli USrahellem (kiedyś USA), Rosją, Arabią Saudyjska, eurokołchozem - wywija czarci pomiot - a wywija - to na problem ten należy zupełnie inaczej patrzeć. To V kolumny rezydujące w w/w państwach ustalają politykę dbając o własny interes a nie interesy tych krajów. Dlatego kosztem USrahella (Jankesów) można okresowo wzmacniać Rosję - podobnie jak kosztem atrapy Polski - światowy, czarci pomiot - wzmacnia banderland.
  Wniosek?
  Liczy się interes światowego, czarciego pomiotu a nie interesy poszczególnych państw - i w ten sposób należy patrzeć na świat. Szatański świat!
 • @Oscar 08:24:36
  Bez jaj. Amerykanie posiadają też ropę wydobywaną normalnie. Sami dadzą radę. W 2014 roku. Wtedy upadło trochę firm, ale całkowite załamanie nie nastąpilo. Zresztą obecnie chyba też ropę importują. Łupki mają im zapewnić samowsystarczalność.
  Amerykanie sobie poradzą. Gorzej z monarchiami arabskimi, które są całkowicie uzależnione od ropy. I Amerykanie potrafili zbić koszty wydobycia.
  Bodaj 8 lat temu (albo 7), cena ropy, aby opłacało się wydobywać, musiała wynosić minimum 70 dolarów za baryłkę. W 2017 roku, już wystarczyło 30 dolarów. Należy doliczyć ewentualne koszty transportu, ale oni dadzą radę. I nie tylko surowcami żyją.
 • @Wican 08:44:29
  Za chwilę zobaczymy jak jest naprawdę.
  Historia dzieje się na naszych oczach.

  Jak ropa i gaz na świecie będą tańsze niż ropa i gaz wydobywane w USA to nikt nie kupi ropy czy gazu produkowanego w USA nawet USA .. tam wszystko jest prywatne..i liczy się zysk a nie "patriotyzm"...
  Prywatne firmy zaleją USA tanim gazem i ropą... chyba że Tramp wprowadzi cła na import ropy i gazu do tej "wolnorynkowej" gospodarki.

  ...ale to przecież ingerencja państwa w "wolny" rynek to bluźnierstwo, zbrodnia, niedozwolone... to wręcz jawny komunizm..
 • @Oscar 08:53:12
  hehehe
  ...Tramp nałoży embargo na wszystkich producentów ropy i gazu na świecie poza USA.

  Świat odpowie jakimś innym embargiem na równoważny eksport z USA
  i w ten sposób Tramp krok po kroku izoluje gospodarkę USA od rynku światowego... a rynek światowy od gospodarki USA...
  a o to chodzi Rosji i Chinom by globalny terrorysta wycofał się do barłogu...za oceanami.
  Tramp realizuje strategiczne cele Rosji i Chin wobec USA.
 • @Oscar 08:53:12
  Trump różne cuda może robić. Chce abu budować dwa dodatkowe rurociągi co wstrzymał Obama. Wstrzymane to zostało, gdyż rurociągi zagrażałyby środowisku oraz biegną przez tereny Indian Dakotów, którzy są na prawie. Ale sitwa Trumpa stwierdziła, że zmienią prawo. Ale warunek jest taki, że ci co to będą budować, to stal mają kupować z amerykańskich hut.
 • @Oscar 08:58:30
  Tylko na razie jakoś, nikt nie nakłada sankcji na USA. Oni mają bazy wojskowe w ponad 70 państwach świata.
 • @Wican 08:44:29
  //Amerykanie posiadają też ropę wydobywaną normalnie. Sami dadzą radę. W 2014 roku. Wtedy upadło trochę firm, ale całkowite załamanie nie nastąpilo. Zresztą obecnie chyba też ropę importują. Łupki mają im zapewnić samowsystarczalność.
  Amerykanie sobie poradzą.//

  Jak mieszkańcy USA dają sobie radę:
  https://www.businessinsider.com/america-middle-class-living-expenses-family-of-four-2020-2

  A u potęga gospodarcza USA. Porównanie sankcji:
  https://zapodaj.net/images/2e888f4696828.jpg

  https://twitter.com/PlOutsider

  Odnośnie Arabii Saudyjskiej (i nie tylko) można poczytać na blogu Autsajdera. Polecam poczytać, żeby później nie konfabulować o koronowirusie spowalniającym demokratyczne "gospodarki":
  https://businessoutsiderpl.wordpress.com
 • @Kmieć 09:20:46
  Tyle to ja wiem. Trump próbuje to odkręcić, tylko zachowuje sie jak "słoń w składzie porcelany". Brakuje mu finezji. Wali na odlew. Ale to w sumie takie amerykańskie. Takie "kowbojskie".
 • Ropa: Kazachstan popiera OPEC +
  Jak powiedział minister energetyki Kazachstanu Nurlan Nogaev, umowa OPEC + na ograniczenie produkcji ropy naftowej okazała się skuteczna.

  „Umowa OPEC dotycząca ograniczania, ograniczania i monitorowania, interakcji wykazała swoją skuteczność. Umowa OPEC jest ważna do 31 marca formalnie, a komisja techniczna odbędzie się 18 marca, dalsze kwestie z pewnością zostaną tam omówione - powiedział dziennikarzom Nogaev.

  „Czas pokaże, jakie będą dalsze działania członków OPEC +”, powiedział dziennikarzom Nogaev.

  Jednocześnie Kazachstan planuje zastosować się do planu wydobycia ropy na 2020 r., Nie przewiduje się specjalnego zwiększenia ani zmniejszenia. W styczniu premier Askar Mamin z Kazachstanu ogłosił, że w 2020 r. Kraj planuje wyprodukować 90 milionów ton ropy. W 2019 r. Produkcja ropy w republice wyniosła 90,5 mln ton.
 • Za Obamy pisali ,ze ropa na swiecie sie konczy i dlatego benzyna
  kosztuje $5 za galon. Teraz pisza ,ze jest jej za duzo i dlatego galon kosztuje $2.35. Pisza co chca w danym momencie. Jak o koronie.
 • @Wican 09:47:46
  Reakcja Trumpa na Twitterze ...

  „Dobre dla konsumentów, ceny paliw spadają”, napisał Donald Trump na swoim blogu na Twitterze.

  Przypomnijmy, że azjatyckie, europejskie, a następnie amerykańskie rynki akcji załamały się w poniedziałek natychmiast po otwarciu.
  Stało się tak po niepowodzeniu umowy OPEC + / Rosja i decyzji Arabii Saudyjskiej o zwiększeniu wydobycia surowców.
 • @Wican 09:47:46
  //Trump próbuje to odkręcić, tylko zachowuje sie jak "słoń w składzie porcelany".//

  Odkręcić? A co niby?
  Że Murica first?
  Murica była "first" gdy szabrowała po całym świecie. Szaber się skończył, przemysł wywieziony wolnorynkowo DOBROWOLNIE (z chciwości) na Daleki Wschód, głównie do Chin, kadr naukowych już się nie udaje z całego świata ściągać do tego faszystowskiego para państwa (USrael), bo brak kasy, a i co oni by tam mieli robić, skoro nie ma przemysłu ino sama złodziejska spekulacja i lichwa?

  Że chciałby Trump sprowadzić spowrotem wytwórczość do Muriki?
  A kto w tym wszystkim by pracował? Murica NIE MA KADR. Żadnego szczebla. Bo nie ma tam szkolnictwa. Przecież kapitalista nie wybuduje i nie będzie utrzymywał na wysokim poziomie szkół podstawowych, zawodowych, średnich, i wyższych.
  Kapitalista ma zarabiać. Inwestować ma motłoch, czyli demokratyczne państwo.
  Trump sobie może chcieć. Państwo oparte na grabieży od samego jego powstania, w którym nie ma etosu PRACY, a jest etos MAFII, czyli zbrodni i grabieży NICZEGO NIE NAPRAWI, i NICZEGO NIE ZBUDUJE! Patrz, polskie "wolnościowe" jelity (ścierwa złodziejskie), burzyciele światów, niezdolne do jakiejkolwiek pracy.

  Muryka zdycha, a wraz z nią złodziejska demokracja "cywilizacji łacińskiej". W końcu! I nic jej nie uratuje.
  A interesie świata jest, że zdychała powoli. Żeby w agonii nie eksplodowała.
  Niestety Polakom nic to nie pomoże, bo Polak to najwierniejszy i najgłupszy sojusznik koniokradów. Polak zatonie wraz ze swym ukochanym kryminalnym panem.
 • @Kmieć 11:32:57
  Panika na rynkach ropy to tradycja finansowych spekulantòw.
  To oni manipulują i wykorzystują każdą sytuację by na tym

  8,82% - do 37,3 USD za baryłkę,

  Cena kontraktów terminowych na ropę WTI wzrosła o 9,28% do 33,99 USD za baryłkę.

  Rano 10 marca światowe ceny ropy wzrosły o 7% po załamaniu o 30% dzień wcześniej z powodu braku porozumienia w sprawie umowy OPEC +.
 • Arabia Saudyjska vs Rosja
  "Wojna handlowa" pomiędzy Rosją a Arabią Saudyjską jest bezcelowa ze strony Arabów. Ropa (gaz przy okazji) to główny, jak nie jedyny, zasób i towar eksportowy Arabii Saudyjskiej, a dla Rosji jest ważnym, ale jednym z wielu zasobów.

  Wynik jest do przewidzenia, Rosja nie ma się czego obawiać. Oczywiście, że lepiej by było dla Rosji, gdyby ten towar był droższy, tak samo jak lepiej być młodym, zdrowym i bogatym niż starym, chorym i biednym. Niektórych rzeczy jednak się nie wybiera, a Rosja to mistrz przetrwania, dla którego trudności nie są destrukcyjne a bardziej mobilizujące. Widać to po zachodnich sankcjach wobec Rosji. Wprawdzie Rosja ma trudności z tym związane, ale zmusiło to ją do działań, na które nigdy by się nie zdecydowała, a które teraz powoli dają jej korzyści i przewagę nad "konkurencją" z Zachodu i nie tylko z Zachodu.
 • Ograniczenie produkcji to ograniczenie sprzedaży i utrata rynku.
  Kiedy w 2014 roku spadły ceny ropy, to OPEC i Rosja ograniczyły produkcję, straciły rynek, a USA nie ograniczały produkcji i przejęły rynki.

  To właśnie wtedy USA stały się największym producentem ropy naftowej. Rosja i Arabia wstrzymały produkcję i utrzymały wysokie ceny, które USA wykorzystały dla siebie.
 • @Kmieć 11:32:57
  Bardzo dobra charakterystyka USA tej "największej "demokracji" świata.
 • @Anna-PK 14:18:56
  Lepiej późno niż wcale. Rosja w końcu widząc bez końca nakładane na nią sankcje przez szatany ameryki postanowiła także wymierzyć karę dla USA i naruszyć gospodarkę terrorysty i szantażysty USA.

  Yakeski szantaż dotyczący NS.2 jest przekroczeniem czerwonej linii.
  Faktycznie Ameryka przejeła sporą część rynku dzięki opłacalności wydobycia łupków. A teraz przy niskich cenach szykuje się bankructwo.

  Rosjo. Tak trzymać !
 • @Oscar 08:58:30
  Znając wytrwałość i cierpliwość Rosji to według mojej opinii, rynek produkcji amerykańskiej ropy padnie. Nie cały ale padnie.

  Rosja i tak żyje od 2014 roku na ciągłych wyrzeczeniach.
  Ale to twardy naród, 2 wojna to udowodniła.

  Salutary :)))))✔
 • @Kmieć 11:32:57
  O jednym musimy pamiętać ze tego usa-goryla mającego 70 baz na całym świecie nie będzie tak prosto powalić i zneutralizować.

  Ten największy terrorysta i zbrodniarz świata jeszcze narobi dużo złego niczym zdechnie. A oparcie ma w wasalach między innymi w Polin.
 • @rumpelsiltskin 13:09:05
  Putin wie, ze obecnie poza gazem i ropą Rosja produkuje też swoje auta, samoloty, statki, pociagi, elektonikę, żywność, właściwie jest samowystarczalna.

  A to dzięki durnym zachodnim politykierom i ich sankcjami .

  :)))))✔
 • Są państwa mądre i od nich należy się uczyć!
  Przykładem jest Norwegia, która sprzedając węglowodory, zgromadziła ogromny fundusz na "czarną godzinę", na czas jak zabraknie tych dochodów. Za te pieniądze wykupiła połowę Europy. ;)

  W 2018 roku fundusz ten wynosił $195,000 na każdego Norwega.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Government_Pension_Fund_of_Norway

  Rosja też stworzyła taki fundusz. Ten fundusz pozwolił Rosji przetrwać sankcje i inne tego typu niedogodności. Kiedy z Rosji uciekali inwestorzy i trzeba było szybko spłacać kredyty, aby gospodarka się nie zawaliła, aby nie zabrakło w budżecie pieniędzy na emerytury... tak jak to było w czasie transformacji. Rosja gromadzi złoto.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_National_Wealth_Fund
 • @Anna-PK 15:12:12
  Rosja ma Public Debet = 16.26% a USA = 69.03%
  Rosja ma Externe Debet = 44.03% a USA = 97.82%

  Dane z 10.03.2020 rok.
 • @Leonardo da Vinci 15:34:01
  Dla uzupełnienia.

  Polska ma dług.

  Public Debetv = 50.53%
  External Debet = 43.40%
 • @Leonardo da Vinci 15:34:01
  Amerykanski (USA) National Debet = $ 23.454.110.000.000. i rośnie.

  Rosji National Debet = $ 270.539.000.000. i rośnie.

  Polski National Debet = $ 312.122.000.000. i maleje.

  ✔➡➡➡➡➡✔
 • @Anna-PK 14:18:56
  Izka Łęcka. Ić stond. Sprawdź, czy Ci perły w szkatułce nie zmatowiały i czy srebra patyną nie zachodzą, bo pierd.. jak... jak właśnie Belcia Łęcka.

  //"To właśnie wtedy USA stały się największym producentem ropy naftowej."//

  USA jeśli kiedykolwiek były największym producentem czegokolwiek, to był to DŁUG (papiery UST FED), wojny, śmierć i cierpienie setek milionów Ludzi na całym globie ziemskim.
  I nie pyszcz, lalko, bo:

  https://www.youtube.com/watch?v=CyiTgxgxOYI
 • @Leonardo da Vinci 14:55:16
  //O jednym musimy pamiętać ze tego usa-goryla mającego 70 baz na całym świecie nie będzie tak prosto powalić i zneutralizować.//

  A po co z nimi walczyć?
  Głód ich w tych bazach niebawem zneutralizuje. Z głodu sprzedadzą za koraliki "lokalsom" wszystko co w bazach mają.
  A jeśli zaczną podskakiwać z tego głodu, to zlikwidować ich już nie będzie żadnym problemem.
 • @Kmieć 15:56:31
  Wykończy ich koronowirus.
  Wojsko to skupisko ludzi, razem pracują, razem śpią, razem żrą.
  Epidemia lubi takie środowiska.

  Jednym z efektów może być zakaz zgromadzeń ... to już mamy..
  ale bazy wojskowe, koszary wojskowe to są właśnie takie zgromadzenia.

  To problem wszystkich armii ...

  Jak załapią wirusa w bazie to mają cała bazę chorą i muszą ją zamknąć lub izolować.
 • @Oscar 16:34:43
  //Wykończy ich koronowirus.//

  Panie Oscarze. Panie Oskarze.

  Ja Pana lubię i szanuję za piśmiennictwo. Z tym że Pan jesteś takim jakby mną sprzed 12-10 lat. Jeszcze się w Panu kolebią po głowie różne śmiecie demokratyczne. Nie mam tego Panu za złe. Trza czasu na oczyszczenie głowy z demokratycznego szamba "cywilizacji łacińskiej", które wlewało się i nadal wlewa z demokratycznych mediów głównego ścieku.

  Wracając.
  Nie ma żadnego koronowirusa. Jest sezon grypowy, który zbiera swoje coroczne żniwo.
  Koronowirus to przykrywka dla zdychającej lichwy demokratycznego świata.
  A konkretnie to WŁAŚNIE ZDYCHA PETRO DOLAR.
  Ktoś musi za to beknąć (jakiś uniwersalny kozioł ofiarny), żeby nie powieszony został ktoś....

  Uparcie będę wrzucał linki tłumaczące, co się dzieje:
  https://businessoutsiderpl.wordpress.com
  https://twitter.com/PlOutsider

  Usilnie proszę, żeby Pan się zapoznał. A będzie to łatwe, bo Autsajder pisze bardzo dobrą polszczyzną i jego blog czyta się niczym najlepszą powieść.

  P.S. Koronowirus skończy się wraz z końcem sezonu na grypę. Oby nas wcześniej przymusowo nie zaszczepili - bo wówczas biada nam.
 • @Oscar 16:34:43
  //https://twitter.com/PlOutsider//

  Taki mały stan wojenny.

  Cóż. Kiedyś pomiot bermanów i kalksztajnów rozliczymy...

  Wracając.
  Demokratyczny rząd III RyPy piórem wolnych i demokratycznych mediów obwieścił, że pieniądze materialne (monety i banknoty) przenoszą koronowirusa...
  A co z banksterskimi kartami kredytowymi/płatniczymi?
  Zapewne sterylne. Bo natchnione duchem śniętym z pustyni nadjordańskiej w trujcy jedynej.
 • @Kmieć 16:50:05
  Demokracje co mi się po głowie plączą mnie szpeca ?
  Pewnie .. jestem trochę idealistą i zwolennikiem demokracji ale ludowej, narodowej a nie "oligarchicznej", klerykalnej..czy jakiejś innej nadzwyczajnej kasty.

  Co do koronowirusa to jednak Chiny na tę "grypę zareagowały wyjątkowo "alergicznie"... a Chiny to autonomiczny decyzyjnie kraj.
  Inne kraje też wykazują alergię...
  ta alergia na wirusa nie przystaje to danych statystycznych..tej pandemii...
  Sądzę że czegoś nie wiemy o wirusie a rządzący wiedzą ..i się boją o skutki.
  Moim zdaniem a takie były przecieki ten wirus to broń biologiczna którą USA zaatakowały Chiny... noże własnie tego boją się rządzący skoro to broń biologiczna to gdzieś muszą być jakieś groźne skutki albo to tylko niewypał ..kolejny zresztą z całego cyklu biologicznych niewypałów (Sars, świńska grypa...) Jedno wiemy na pewno wirus jest sztuczny są na to dowody w DNA wirusa.

  Być może epidemia się skończy wiosną... taki bezpieczny atak biologiczny z perspektywą samo zakończenia do lata.

  Wszyscy błądzimy we mgle...
  Czas pokaże....o co chodziło animatorom tej biologicznej zadymy.
 • @Kmieć 16:54:09
  "..Cóż. Kiedyś pomiot bermanów i kalksztajnów rozliczymy..."
  wydaje mi się to konieczne... po uczciwych procesach bez żadnych "polowych" skrótów.... ale i bez przeciągania.
 • @Leonardo da Vinci 15:45:16
  $ 23.454.110.000.000 / 310.000.000 mieszkańców = $ 75.658 -.

  To jest $

  75.658 dolarów na każdego mieszkańca łącznie z niemowlakami.
 • @Alfax 18:19:53
  Dla porównania dług Polski na mieszkańca to

  $ 312.122.000.000 / 38.000.000. = $ 8.212.-

  A amerykański dług na mieszkanca to

  $ 23.454.110.000.000 / 310.000.000 = $ 75.658.-

  A Rosji dług na mieszkańca to

  $ 270.539.000.000 / 145.000.000 = $ 1865.-

  I kto tu jest lepszy ? Lub w lepszej sytuacji ?!


  Co conclusion ? ...... .
  https://cdn4.vectorstock.com/i/1000x1000/69/28/conclusion-rubber-stamp-vector-18226928.jpg
 • @staszek kieliszek 10:05:30
  Ja pamiętam, ze w latach 80 tych była na Zachodzie agresywna propaganda o tym ze złoża ropy i gazu są już na wyczerpaniu a symbolem była na wpół wypalona kula ziemska w formie kulistej do połowy wypalonej świecy.

  Od tam tego czasu upłynęło prawie 40 lat a ropy i gazu ciągle jest pod dostatkiem a czasem nawet i nadmiar.

  Na potrzeby mafii rządzącej w mediach mainstreamowych tak publikują jak im rządząca mafia wraz z finansjerą dyktuje.

  Pozdrawiam
 • GUPIE RUSKI
  ILE KTO MA ROPY JAKIEJ GDZIE I GDZIE JĄ SPRZEDAJE MA GUZIK ZNACZENIA-LICZY SIE JEDNO KTO MA PAPIER I DRUKARKI DO ZIELONYCH TEN SE ROBI CO CHCE-DOPÓKI ROPA JEST ROZLICZANA W ZIELONYCH
 • @Alfax 18:39:53
  Te porównania są niewiele warte, bo w Rosji nie ma gospodarki rynkowej w zachodnim tego słowa znaczeniu. Wczoraj (zdaje się) Putin anulował wszystkie długi przedsiębiorstw powiązanych z przemysłem obronnym.

  Wczoraj były długi, dziś ich nie ma.
 • @Alfax 19:13:22
  Gdy Pan Edzio i Pan Janusz, obaj producenci okien umowia sie w sprawie cen to jest to "zmowa cenowa" i moga wyladowac w wiezieniu. Gdy robia to panstwa wtedy nazywa sie to wzniosle OPEC.
 • @lolo 19:39:10
  "DOPÓKI ROPA JEST ROZLICZANA W ZIELONYCH"

  Ano właśnie Rosja rozlicza się w tych sprawach z Chinami (największym odbiorcą) w juanach. Ma też inne umowy dwustronne, w których rozliczenia następują w innych walutach niż dolar.

  Iran od dłuższego czasu rozlicza finanse dotyczące ropy w euro.
 • @Aktualny wykres.
  https://i.iplsc.com/wykres-cen-ropy-typu-brent-i-crude-w-ostatnich-pieciu-dniach/0009WV4LHSJD83RM-C122-F4.png
 • @lolo 19:39:10
  Coś ty za jeden ? jesteś jakiś faktyczny głupek, weź te swe bez żadnej wartości zielone = czyli papier do wc( toilet ) i używaj do podcierania się w USA.


  https://image.freepik.com/foto-gratis/billetes-dolar-papel-higienico_1101-1195.jpg
 • @Alfax 20:20:49
  Amerykańscy miliarderzy chcieli jeszcze w 2011 roku położyć łapy na polskich łupkach.

  Pierre F. Lapeyre Jr., David M. Leuschen i John Brown to grube ryby światowej finansjery. Wykładają duże pieniądze tylko na te projekty, które gwarantują im jeszcze większy zysk „Rekiny biznesu” to określenie, które pasuje do nich jak ulał. 47-letni Pierre F. Lapeyre Jr. oraz 58-letni David M. Leuschen już teraz figurują w panteonie świata finansów.

  Przez lata współrządzili w Goldman Sachs, jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie. Leuschen doradzał przy wartej ponad 80 mld dol. fuzji koncernów Mobil i Exxon. Lapeyre przez 14 lat kierował częścią banku odpowiedzialną m.in. za biznes naftowo-gazowy, czyli Goldman Sachs Global Energy & Power Group, które osiem lat wcześniej zbudował Leuschen. Obaj zarządzali waszyngtońskim funduszem private equity Carlyle Group.

  Ale wymyslili ze nasze polskie łupki sa gorsze od amerykanskich i .....

  Zadecyfowali ze to jest Finito .

  --- Pierwsze wyniki odwiertów w Polsce wskazują na to, że Europa raczej nie powtórzy boomu gazu łupkowego obserwowanego w USA - twierdzą analitycy firmy Bernstein Research cytowani przez Bloomberga. Wskazują przy tym na szereg przeszkód, które będą utrudniały rozwój wydobycia surowca z tych złóż. ---.
 • @Monaco 20:50:07
  Jak twierdzą eksperci firmy analitycznej, z przeprowadzonych do tej pory w Polsce odwiertów, które zakończyły się sukcesem, wydziela się mniej gazu niż ze złóż amerykańskich. - W studniach w Łebieniu i Lęborku przepływ gazu był znacznie mniejszy niż w podobnych studniach w Barnett, Fayetteville czy Marcellus w USA, gdzie gdzie średnia 30-dniowa przepływów gazu to od dwóch do czterech mln metrów sześciennych na dobę - informuje Bernstein Research. -

  Dzieje się tak z powodu niższego ciśnienia panującego w polskich złożach łupkowych - dodają.

  A czy przypadkiem nie dali komuś w łapę by nasze łupki uziemić ???.
  Tak się załatwia konkurencję.
 • @Leonardo da Vinci 20:30:33
  Daj spokój, szkoda na takiego kogoś komentarza.
  Przecież widzisz jaki on ma nick " lolo " .

  Ten nick mówi sam za siebie.

  Pozdr. :)
 • @lolo 19:39:10
  Ty zagubiony trollu to nie powinieneś być już w drodze na Madagaskar?
  Nie słyszałeś o tym, że już nawet demokratyczni obcinacze głów z Arabii Saudyjskiej handlują ropą z Chińską Republiką Ludową w juanach?
  Nie?
  Ano to było ich być albo nie być. Stąd u nich teraz zawierucha:

  "Pojawiły się doniesienia, że saudyjski król Salman nie żyje, lub jest umierający. Następca tronu Mohammed bin Salman, zamierza utrzymać władzę i dokonuje aresztowań członków rodziny królewskiej, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zamachem stanu.
  [...]
  Wiadomo, że aresztiwamo księcia Ahmeda bin Abdulaziza, młodszego brata króla Salmana, i księcia Mohammeda bin Nayefa, bratanka króla. Stawiane im zarzuty to rzekome planowanie zamachu stanu. Teraz grozi im wieloletnie więzienie, a nawet kara śmierci. Mohammed bin Salman oskarżył ich o "prowadzenie kontaktów z obcymi mocarstwami, w tym z Amerykanami i innymi, w celu przeprowadzenia zamachu stanu".
  Sytuacja jest o tyle dwuznaczna, że właśnie trwa spór w ramach kartelu OPEC na którym mogą stracić właśnie Amerykanie. Ekspansja koronawirusa SARS-CoV-2 zdecydowanie ograniczyła popyt na ropę naftową, na skutek redukcji transportu. Saudowie zwrócili się do OPEC o zmniejszenie wydobycia celem stabilizacji cen ropy, a Rosja odmówiła.

  W odpowiedzi książę Mohammed bin Salman zwiększył wydobycie i doprowadził do obniżenia ceny baryłki ropy do 42 dolarów. Stało się to już przy wydobyciu na poziomie 9,7 mln baryłek dziennie. Nieoficjalnie mówi się o tym, że Arabia Saudyjska może je zwiększyć w kwietniu do 12 mln baryłek."


  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/seria-aresztowan-czlonkow-rodziny-krolewskiej-w-arabii-saudyjskiej-nastepca-tronu-oskarzyl

  Portal może nie jest zbyt "poważny" ale lepszej linki teraz nie znalazłem.
  Jakby co, to jutro poszukam potwierdzenia.
 • @Alfax
  Przypominam że ARAMCO jest niewydolne w obronie . Zaatakowany przez Saudów Jemen może odpowiedzieć nowszymi zabawkami i cały misterny plan usraelitów pójdzie w p...u . Salute .
 • @Kmieć 21:06:48
  Ten gość kroi ludzi żywcem , vide zajście w ich ambasadzie w Turcji . Proszę się nie dziwić że wszędzie ma wrogów , jako troglodyta na nic więcej nie zasługuje . Teraz wkurza Rosjan co nic dobrego gamoniowi nie wróży . Salut.
 • Czyż ...
  to nie jest piękne?

  https://sun9-66.userapi.com/c206624/v206624531/9d5e9/AAqnehFlsRI.jpg
 • @Kmieć 11:32:57
  Amryka to nie ejst cywilizacja łacińska. Kmieciu- pała z wiedzy o cywilizacjach.
  A czy zdycha? Wg mnie, to chciejstwo. Ameryka to młode państwo, ale też młode mocarstwo. Wielkie mocarstwa szybko nie padaja.
  ZSRR od porażki na Kubie, jeszcze jakiś czas trwał.
  Na razie, to Amerykanie są w stanie interweniować w każdej części świata. Sądzę, że mają kryzys, ale to po prostu cyklicznie się zdarza.
 • @Alfax 18:19:53
  No i? Powiedzą jak w Misiu: "Cham sie uoprze i mu daj. Skąd mam wziąć, jak nie mam"?
 • @Wican 08:18:07
  No i ?... !
  jak to skąd w Misiu powiedzą

  "ej ty cham jak nie mam to do drukuj je sam " !

  Prosta sprawa tak wygląda mowa trawa !

  ➡❗⬅
 • Arabia Saudyjska już pekła ?
  Ropa na giełdzie w Nowym Jorku zyskuje ponad 1 proc. 11.03.2020.

  Ceny ropy w USA rosną o ponad 1 proc. Inwestorzy śledzą informacje na temat epidemii koronawirusa i zastanawiają się, czy USA są w stanie wystarczająco mocno stymulować swoją gospodarkę, aby zapobiec globalnej recesji - informują maklerzy.

  Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 34,83 USD, po zwyżce ceny o 1,34 proc. Wcześniej jednak ropa zdążyła zdrożeć o 5,8 proc. i stanieć o 2,4 proc.

  Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 37,95 USD za baryłkę, wyżej o 1,99 proc.

  Ten atak cenowy Saudòw za zgodą USA miał Rosję przestraszyć i zmusić do akceptacji na warunkach OPEC, ale nic z tego nie wyszło i teraz po cichu ceny będą rosły ale już nie na tyle by amerykańskie łupki były opłacalne. Z tym że Trump chce wspierać , a to jest nie całkiem po amerykańsku i kapitalistycznemu.
 • @Monaco 04:50:50
  Amerykańska administracja przygotowuje pakiet działań wspierających gospodarkę, aby złagodzić skutki spadku cen za baryłkę ropy i epidemii koronawirusa. Na razie nie ma jednak szczegółowego planu działań.
 • @Leonardo da Vinci 08:56:40
  A oni drukują na potrzeby całego świata. Oj tam. Jak Rotschildom czy Rockeffelerom "się znudzą" dolary, to będą drukować euro albo jakieś rupie.
  Zważ jak płynnie przeszli z Anglii do USA. Nie zapominając wciąż o City of London.
  Mają bazy w ponad 70 państwach świata..
  A Chiny to kolos na glinianych nogach. Przed nimi kryzys demograficzny. Jak sobie z tym poradzą, to wtedy staną na skale.
 • @Alfax 09:29:27
  Jak nie po amerykańsku i nie po kapitalistycznemu? Kapitalizm to nie synonim wolnego rynku.
  A Amerykanie do potęgi doszli właśnie wspierając swoje różne branże.
 • @Anna-PK 14:18:56
  Koszt wydobycia w Rosji baryłki ropy to ok 10$
 • @Kmieć 21:06:48
  Poszukałem znalazłem.

  Najpierw to:
  "Na wschodnich arcymistrzów coraz przychylniejszym okiem patrzą również sami Irakijczycy, którzy po nieprzepisowych zagraniach białych wysyłają swoich gońców, by wzorem czarnych zacieśnić więzy z żółtymi i czerwonymi oraz nabyć nieco nowych „technologii” . Z czego bowiem business-insiderzy nie zdają sobie sprawy to z faktu, że Irakijczycy już od jakiegoś czasu cichcem pogrywają sobie z żółtymi w chińczyka, w reakcji na co król białych z końcem ubiegłego roku osobiście zagroził irackiemu premierowi sprokurowaniem w Bagdadzie kolorowej rewolucji, czy jak tam kto woli – majdanu. W międzyczasie, żółte, nie oglądając się na innych szachistów, jeżdżą sobie w najlepsze po świecie i zapraszają wszystkich chętnych do swojej gry w chińczyka, na co przystają wszyscy ci, który mają pełną świadomość, że oto w dziejach świata kończy się pewna epoka. Tym sposobem nawet zielone, które nadal widzą wiszącą nad sobą białą broń Damoklesa, dają żółtym swoje zielone światło na otwarcie filii banków tak, ażeby w rozliczeniach za czarne złoto sprawniej można było obracać czerwoną walutą żółtych, aniżeli zieloną walutą białych."
  https://www.arabnews.com/node/1609796/saudi-arabia

  I to:
  "Saudowie po raz pierwszy emitują obligacje skarbowe denominowane w euro.
  Tym samym, na spłatę swoich zobowiązań Saudowie sprzedający ropę będą potrzebowali eurowaluty, a nie jakichś tam dolarów."

  "W przekonaniu Autsajdera bardzo wątpliwe jest natomiast, czy Saudowie w ogóle kiedykolwiek odważą się na ten ostateczny krok oznajmienia światu o swoich interesach z Państwem Środka, nawet pomimo swoich niejednokrotnych buńczucznych zapowiedzi. Zresztą, jest to również ostatni news, któremu finansjera US pozwoliłaby na dotarcie do szerszego grona odbiorców, wszak taka informacja puszczona w świat mogłaby zatrząść nie tylko giełdowym cyrkiem, ale przede wszystkim stawiałaby w „kłopotliwej sytuacji” cały kompleks USD/UST.

  „Ależ Autsajderze, tak gadać to se można! Przecież to jest niemożliwe, ażeby Saudowie sprzedawali ropę w juanach! Wszak pani Justyna Pochanke nie oznajmiła nam tego w wieczornym wydaniu Dziennika Telewizyjnego! Zresztą, to zmieniłoby całą geopolityczną układankę, a nasi wielce czcigodni doktorzy nauk geopolitycznych nawet nie zająknęli się o tym przy okazji swoich rozlicznych wystąpień!”

  Niniejszym Autsajder z całego serduszka winszuje poczucia humoru wszystkim frajerom, którzy w swoich analizach dotyczących aktualnych wydarzeń poprzestają jedynie na samych tylko biznesowych dodatkach do G.Wyborczej. Ażeby natomiast wiedzieć co w trawie piszczy, trzeba od czasu do czasu chwycić przykładowo za prospekt obligacyjny największego na planecie, saudyjskiego koncernu wydobywczego ARAMCO, gdzie w sprawozdaniu finansowym spółki zależnej SABIC doszukać się można znacznie bardziej rzetelnych i wartościowych informacji. Wśród rozlicznych tabelek, których analizowania nikomu normalnemu nawet by do głowy nie przyszło, czytamy, że w bilansie spółki pod hasłem „gotóweczka” oraz „należności handlowe” usypała się już pokaźna górka chińskich pieniążków:
  https://businessoutsiderpl.files.wordpress.com/2019/07/cny.png
  "

  Więcej tu:
  https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2019/07/22/petrodolar-final/
 • @Kmieć 18:22:32
  Tu jeszcze przypomnę, czym jest saudyjska ropa.
  Jest to od dziesięcioleci FUNDAMENT panowania LICHWY na świecie.
  Zobowiązanie Saudów, że swoją ropę będą sprzedawać tylko w $zeklach było ostoją PETRODOLARA, dzięki któremu bandyci z USraela mogli bombowo rozprzestrzeniać po świecie demokrację i wolny - od odpowiedzialności karnej - tzw. rynek.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej