Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
114 postów 1799 komentarzy

Chwila Prawdy i Sumienia

Alfax - ⭐ Refleksje i własne niezależne poglądy. ● NIE KAŻDY NIEWIDOMY JEST ŚLEPY tak jak NIE KAŻDY WIDOMY JEST WIDZĄCYM PRAWDĘ ● Tematy dotyczące nas ludzi a także wszechświata. ⭐ ◇ ⭐ Każdy ma prawo krytykować, oby to była krytyka meryt

Na Bliskim Wschodzie (i poza nim) nikt nie może ignorować...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na Bliskim Wschodzie (i poza nim) nikt nie może ignorować Putina

Na Bliskim Wschodzie (i poza nim) nikt nie może ignorować Putina Każdy chce rozmawiać z Putinem, a Putin ze wszystkimi. Prezydent Rosji budował pozycje Rosji bardzo skrupulatnie w ostatnich latach, a jego struktura geopolityczna została ukończona. Nikt już nie może go ominąć, z pewnością nie na Bliskim Wschodzie ale także .w innych rejonach świata jak Wenezuela Ukraina czy n.p. i Afryka. Dziś prezydent Rosji rozmawia ze swoim tureckim kolegą Erdoganem. I nie tylko z Erdogan'em Putin ma dobre relacje: W ten sposób Putin zaprzyjaźnia się na Bliskim Wschodzie także z innymi przywódcami. 
 
 Siedem lat temu ówczesny amerykański prezydent Obama zagroził wojskowymi środkami przeciwko Syrii, jeśli prezydent Assad użyje broni chemicznej w wojnie domowej w Syrii. Obama narysował „czerwoną linię”, ale nie interweniował. Putin zobaczył,że Obamy rozpęd wygasł i to był moment dla niego, aby rozpocząć budowę geopolityczną. Chociaż Assad nie zaprzeczał posiadania broni chemicznej, Putin przekonał swojego syryjskiego kolegę, że byłoby lepiej, gdyby współpracował przy ich demontażu. I tak się stało. We wrześniu 2015 r. Assad poprosił Rosję o wsparcie wojskowe w walce z grupami zbrojnych wspieranymi militarnie i finansowo przez Zachód  w swoim kraju. To był decydujący ruch Putina. Bo był w stanie go sprzedać jako walkę z międzynarodowym terroryzmem, co było jednym z jego priorytetów. Tak wiec zdecydowane wsparcie ze strony Rosji nadeszło. Assad nigdy nie osiągnąłby tak wiele bez wsparcia rosyjskich bombowców, oraz użycia krzyżowych rakiet "Koliber".

  Spory i klin w NATO.

W tym samym czasie Turcja i jej sojusznicy z NATO w wielu kwestiach różnią się. Plus w Unii spory na temat tranzytu  gazu przez wrogą Rosji Ukraine i  budowę nowego  gazociagu 2. Putin również wskoczył w tę lukę. Rosja buduje gazociąg przez Morze Czarne i Turcję, który połączy europejskich klientów przez południe omijając nie przychylne a wręcz wrogie Rosji kraje jak Ukrainę i Polskę , i buduje elektrownię jądrową w Turcji. Ponadto Rosjanie sprzedają Erdogan'owi bardzo zaawansowany system przeciwlotniczy i to wbrew naciskom i szantażom z USA, który wbił klin w NATO przez decyzje Turcji. Dlatego prezydent Putin widzi zarówno Assada, jak i Erdogana jako swoich sojuszników, podczas gdy ta dwójka nie jest tak naprawdę przyjaciółmi. I to nie jedyna sprzeczność w rosyjskiej polityce zagranicznej. Putin zawarł sojusz z Iranem. A to jest koszmar dla izraelskiego premiera Netanjahu, z którym mimo to Putin także utrzymuje bliski kontakt. Sojusz z Iranem to kolejny zły sen dla sojusznika Ameryki, Arabii Saudyjskiej, gdzie mimo to Putin został niedawno przyjęty przez władcę Arabii Saudyjskiej z całym szacunkiem. Więc wydaje się, że jest to beczka pełna sprzeczności, ale dla Putina liczy się tylko rosyjskie zainteresowanie geopolityczne. Nie interesuje go fakt, że niektórzy z jego rozmówców mają wewnętrzne i zewnętrzne sprzeczności. Że mogą się nawzajem nie tolerować, to nie jest dla Putina istotne. Chce centralnej roli Rosji na Bliskim Wschodzie i ma to. A Rosja nie ogranicza się tylko do Bliskiego Wschodu. W tym tygodniu w Soczi odbędzie się wielka afrykańska konferencja, na której Putin ma nadzieję nadrobić zaległości w stosunku do Chin na tym kontynencie.

 W Ameryce Łacińskiej ma przyczółek w Wenezueli i, w mniejszym stopniu, na Kubie. Oficjalne stosunki między Moskwą a Chinami nie są tak serdeczne ponieważ Indie kupują rosyjską broń. A jednak i z Chinami doskonale potrafi w różnych sferach się porozumieć i utrzymywać dużo większą wymianę handlową i współprace militarną niż przed 2014 rokiem (Sankcje Zachodu, UE i USA, więc zwrot Rosji ku Wschodowi).

 Putin i Europa.

  Putin mimo rozpętanej przez Zachod i nieprzerwanej anty-rosyjskiej histerii i tak stopniowo zwiększa także swoje wpływy w Europie. Więzy z kandydatką do UE Serbią są najlepsze, a w sercu Bałkanów znaczna część ludności postrzega Rosję jako tradycyjnego patrona. A teraz, gdy UE zamyka drzwi dla Macedonii Północnej, istnieje szansa, że ​​kraj ten zwróci się do Moskwy. Prezydent Węgier Orban jest szczęśliwy, gdy jego oczy zwrócone są na wschód. I nawet prezydent Francji Macron, gospodarz który zaprosił Putina do Paryża w sierpniu, uznałby to za „strategiczny błąd”, gdyby Europa odepchnęła Rosję zbyt daleko, bo mimo że Rosja interweniowała na Ukrainie i w Gruzji, Macron doskonsle wie, że interwencje te miały jednak na cel ochrone ludności cywilnej przed skrajną nieusadnioną przemocą ze strony tych nacjonalistycznych reżimòw Gruzji i po krwawym przewrocie nacjonalistów puczystow na Ukrainie które z demokracja i prawami człowieka nic nie mają wspólnego.

 Konflikty interesów.

 W skrócie: prawie wszyscy rozmawiają z Putinem, a Putin ze wszystkimi. Pociąga to również za sobą ryzyko, szczególnie w regionach, w których interesy są tak wyraźnie sprzeczne. Jeśli ostatnia turecka inwazja na Syrię nie została zainscenizowana, Putin, który dotąd milczy, ma poważny problem. Następnie rosyjski prezydent będzie musiał wybrać między żądaniem Erdogana utworzenia strefy buforowej w północnej Syrii, aby powstrzymać kurdyjskie grupy bojowe, a żądaniem Assada, by zmusić zagraniczne wojska do opuszczenia Syrii. A jeśli w dzisiejszej rozmowie ze swoim tureckim kolegą go nie przekona , to jasne jest, kogo Putin wybierze: Syrię Assada. Ale to nie ułatwi tym razem w tym rozpalonym tyglu Rosji trudnej pozycji. By mimo to móc tam zadbać o swoje interesy  i funkcjonować to potrzeba być nie samowicie zdolnym mistrzem szachistów... .

KOMENTARZE

 • @Autor
  Mamy tu WPS .Salut 5*
 • @Repsol 23:01:48
  To taki zbiór przemyśleń, z obserwacji dziejących się wydarzeń, oby po eskalacji nastąpiła chociaż powolna ale déeskalacja.

  Pozdrawiam
 • Krótko. Likwidacja tamtego świata
  dwubiegunowego poprzedzona likwidacją moskiewskiej komuny w Europie - niewątpliwie zakończyła tamtą zimną wojnę - i to był kardynalny błąd dzieci Złego wywijających światem a słynących z niebywałej przewrotności. Decyzja światowego, czarciego pomiotu o budowie świata jednobiegunowego - musiała być następstwem odbierania im rozumu przez Boga. Jednak opamiętanie przyszło szybko i mamy rozpaczliwy powrót - do świata dwubiegunowego - gdzie jak dawniej jedną szczęką kleszczy w kosmatej łapce jest USA a drugą Rosja. Kleszcze służyły i będą służyć nadal do zgniatania ludzkości stworzonej przez Boga. Jednak dzisiejsza Rosja to tylko karykatura CCCP - więc aby w/w kleszcze odzyskały dawną siłę zgniotu - Rosję należy wzmocnić - choćby kosztem jej byłych satelitów. Rosję wzmocnić a zimnej wojnie bis - należy nadać większą rangę - ponieważ w atmosferze zimnej wojny można zrobić to - co bez tej atmosfery zrobić by się nie dało
  Wniosek?
  Powtarzam się ale jest takie powiedzenie:
  gdzie diabeł nie może - tam babę pośle - więc teraz Rosja pełni na Bliskim Wschodzie rolę tej baby - co to ją diabeł tam posłał - a wszystko to w ramach powrotu do świata dwubiegunowego - do świata w/w kleszczy.
 • @Alfax 23:08:35
  ...to potrzeba być nie samowicie zdolnym mistrzem szachistów... .

  Słodki ten Putin niesamowicie.
  Miszcz nad miszcze. Tylko, że zysk z utrzymania jednej bazy w Syrii i budowy kilku tam innych nie da się zrównoważyć z utratą Rusi Kijowskiej, Ukrainy.
  Rosja w sobie jako taka zawsze była i będzie potęgą w sposób naturalny i rzeczywisty.
  Dziś za Putina ledwie trzeciorzędną potęgą, za carów, za Stalina była numer jeden.
  Ale trzeba przyznać, że w porównaniu do Gorbaczowa i Jelcyna Putin jest na plus.
  Tylko co to za odniesienie ten Gorbaczow i Jelcyn.
  Niech Putin odzyska Ukrainę, wówczas powiemy, że to polityk godny Rosji. Niech wypchnie NATO z republik bałtyckich i krajów dawnego bloku Układu Warszawskiego to powiemy, że to mąż stanu wielkiego formatu i prawdziwy szachista.
 • @Oświat 11:24:31
  Putin najwyraźniej unika konfrontacji siłowej..
  Stara się wszystko załatwiać dyplomatycznie albo różnymi obejściami technicznymi. Siła to ostateczność.
  Zimny Lech nie chciał si~zgodzić na drugą nitkę Jamału II wbrew interesowi Polski (zyski z tranzytu) to Putin jak zobaczył że Zimny Lech nie włączy rozumu to poprowadził rurociąg dookoła Polski przez Bałtyk.
  USA by natychmiast nałożył sankcje albo zorganizowały Majdan...albo wprost by zbombardowały kraj "w obronie interesów USA".
  Widać różnicę.
  Podobnie Putin postępują na innych frontach ze wszystkimi rozmawia i nikogo nie gnoi ..poza jawnymi mordercami terrorystami tych likwiduje.

  Ludziom na świecie podoba się tak polityka ..
  A globalnych bandytów których Putin skutecznie paraliżuje doprowadza do wściekłości.

  Putin odzyska Ukrainę ... przy pomocy samych Ukraińców.
  Ukraina jest terroryzowana przez banderowców wspieranych przez mafię żydowską którzy stanowią niewielki % mieszkańców Ukrainy... banderowcy to ludzie z Ukrainy zachodniej ..reszta to ruskie.
  Ukraina jest terroryzowana przez mniej niż 20 % mieszkańców.
  (3% Żydów i 15% Banderowców) reszta się boi... po spaleniu żywcem w Odessie tych którzy się nie bali... i pokojowo protestowali.
  Ukraińcy sami rozliczą żydów i banderowców za zbrodnie na narodzie Ukraińskim...Putin tylko zagwarantuje parasol na d przemianami demokratycznymi na Ukrainie.
 • @Oświat 11:24:31
  "Dziś za Putina ledwie trzeciorzędną potęgą..."
  Kocham takie porównania.
  Przypomina mi to taki incydent, kiedy pod oknami mieszkającego na wysokim parterze mojego kumpla rozsiadła się grupka "młodzieży", którzy spożywając piwko, zachowywali się dość głośno, mimo późnej pory. Kolega wyszedł na balkon, i poprosił o zachowanie ciszy. W odpowiedzi usłyszał : "spierdalaj dziadek" ! (kolega miał 66lat) Sekundę później wypowiadający te słowa dostał kopa w dupę, bo tylko ta część ciała była dostępna. Spieprzali aż się kurzyło. Aha, zapomniałem dodać, że kumpel jest instruktorem brazylijskiego ju-jitsu.
  Jak to pozory mylą...
  A co do Rosji, to Bismarck powiedział kiedyś, że Rosja nigdy nie jest tak słaba na jaką wygląda i przez stulecia kilku oszołomów się o tym przekonało ... był pewien francuz, kilku niemców, chińczyk etc, ich czaszki ponoć leżą na kominku na Kremlu...
 • @Oscar 13:02:42
  Tak wlasnie jest, tak jak pan napisał. Putin Rosja wykazując niesamowitą cierpliwość polegają na znajomości mentalności rosyjskiej i rosyjsko języcznej ludności. Która stanowi tam zdecydowaną większość. Sponsorowanie przez Zachód po 2014 roku reżimu neobanderowskiej junty kosztuje Zachód miliardy które w większości giną w kieszeniach oligarchów koruptów. Więc z czasem Unia USA Kanada zakręcą ten kran z dolarami. Rosja oczekuje tego momentu, upadku politycznego i gospodarczego obecnego reżimu neobanderowskiej junt. I oby nastąpił ten dzień jak najszybciej.
 • @SZS 15:17:17
  Problem niestety ciągłe aktuakny, ponieważ i dziś jest tak, że oszołomów w polityce i w rządach co najgorsze jest ich nadmiar i nie brakuje. Wystarczy rozejrzeć się i nie szukać po ciemku... . Judzą, straszą, sieją nienawiść człowieka do człowieka, narodu do innego narodu, kłamią piszac historię na nowo dla swoich politycznych celów, manipuluja i oglupiają. A piszę to ! o naszych kręgach i tzw naszych sojuszników !.
  Oni są obok nas... .
 • NO TO TERAZ KOT
  TARGALSKIEGO ZWALIŁ MU KUPSZTALA NA NIEUMYTĄ GŁOWĘ.
 • panowie macie rację...
  co do Rosji, Ukrainy i obu ruskich narodów, tylko…
  tam gdzie wlezą jankesi, tam siedzą do końca.
  Wypraszani, wychodzą nierzadko z takimi oporami jak z Wietnamu.
  Znacznie łatwiej było ich nie wpuścić na Ukrainę, niż będzie ich z stamtąd wyprosić.
 • @Oświat 17:43:32
  Jankesi pejsów nie noszą, choć ich parlament to i owszem.
 • @Oświat 17:43:32
  Z Wietnamu nie wyszli.
  Z Wietnamu spierdalali w podskokach.
  A w ogóle prorocze słowa wypowiedział pewien agent CIA : Wszędzie dobrze tam, gdzie nas nie ma....
 • 5* za porządny tekst
  Moje trzy grosze ( zacytuję info-news z sieci) jako odpowiedź na fragment tekstu:

  "Jeśli ostatnia turecka inwazja na Syrię nie została zainscenizowana, Putin, który dotąd milczy, ma poważny problem. Następnie rosyjski prezydent będzie musiał wybrać między żądaniem Erdogana utworzenia strefy buforowej w północnej Syrii, aby powstrzymać kurdyjskie grupy bojowe, a żądaniem Assada, by zmusić zagraniczne wojska do opuszczenia Syrii. A jeśli w dzisiejszej rozmowie ze swoim tureckim kolegą go nie przekona , to jasne jest, kogo Putin wybierze: Syrię Assada. Ale to nie ułatwi tym razem w tym rozpalonym tyglu Rosji trudnej pozycji. By mimo to móc tam zadbać o swoje interesy i funkcjonować to potrzeba być nie samowicie zdolnym mistrzem szachistów... ."

  A TYMCZASEM ;) ...
  ... SZACH ...I ... MAT ?

  Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że jego kraj i Turcja podjęły bardzo ważne decyzje dotyczące sytuacji na syryjsko-tureckiej granicy.

  „I nie mogę nie wyrazić zadowolenia z faktu, że w wyniku dość długiej i napiętej pracy udało nam się znaleźć rozwiązania, które zostaną przedstawione przez ministrów spraw zagranicznych obu państw, rozwiązania, które w mojej ocenie są bardzo ważne, jeśli nie doniosłe, i pozwolą rozstrzygnąć dość trudną sytuację, jaka powstała na syryjsko-tureckiej granicy” - powiedział Putin po rozmowach z prezydentem Turcji.

  Według ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa Rosja i Turcja porozumiały się, że w środę do strefy poza granicami, w których toczy się turecka operacja w Syrii, wkroczą rosyjska policja wojenna i syryjscy żołnierze.
  „W wyniku spotkania podpisano historyczne porozumienie. Strony uzgodniły kilka ważnych punktów. Pierwszy punkt ma związek z rozmieszczeniem rosyjskich i syryjskich sił rządowych na terytoriach kontrolowanych uprzednio przez Partię Unii Demokratycznej (PYD) i USA, a także z rozbrojeniem kurdyjskich formacji w tym rejonie, a co za tym idzie ostatecznym porzuceniu przez nie prób utworzenia autonomicznego tworu państwowego. To z kolei oznacza zażegnanie zagrożenia bezpieczeństwa Turcji na granicy. Drugi punkt ma związek z uznaniem obecności Turcji w danym regionie. Ogółem zawarte porozumienie rozpoczyna nowy etap w relacjach między Turcją a Syrią”

  Fragmenty tekstów pochodzą z dwóch artykułów na Sputniku

  https://pl.sputniknews.com/polityka/2019102211234349-Sputnik-rosja-putin-rozwiazanie-sytuacja-syryjsko-turecka-granica/


  https://pl.sputniknews.com/opinie/2019102311238675-Sputnik-turcja-rosja-memorandum-syria-eksperci-sputnik/
 • @Paulus Aquarius 19:48:21
  To jest merytorycznym uzupełnieniem faktów.
  Dziękuję i pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej